Ford loi maineikkaan Focuksen 90-luvun lopussa, noin 20 vuotta sitten. Jo alkumetreillä tehdas halusi tuoda mainiosta perheautouutuudestaan sielukkaamman version varsinaisen ST-mallin lisäksi.
Niinpä Focuksen keulalle istutetiin autourheilupuolelta tuttu Zetec 2.0 eli niin sanottu Black Top Zetec. Paukkua tämä moottori tarjoilee ihan eri tavalla kuin perus-Focuksen laimea 1.6. Kaksi kannen yläpuolista nokka-akselia, öljysuihkulla jäähdytettävät männät jne. Iskutilavuus on suurempi ja viritysaste korkeampi kuin pienemmissä moottoreissa. Zetec 2.0 vääntää jo alhaalta, mutta todella herää 3000 kierroksen kohdalla ja todellinen potku tulee ulos 4000 kierroksen kohdalla. Teholukemaksi ilmoitettiin kuitenkin maltilliset 131 hevosvoimaa.
Tehokkaamman moottorin takia myös kytkin, vaihteisto ja vetoakselit vaihtuivat 2-litraisen tehon kestäviin. Imu- ja pakopuoli toteutettiin isoilla putkilla. Vauhdin hillitsemiseksi taaksekin tuli levyjarrut. Kokonaisuus viimeisteltiin leveämmillä renkailla. Valitettavasti ison Focuksen hinta nousi - varsinkin Suomessa - sellaiseksi, että Suomessa sen osuus Focuksista jäi vain muutamaan prosenttiin. Näistäkin iso osa on rakennettu kilpa-autoksi tai ainakin tekniikka on käytetty moottoriurheilussa. 2.0 Zetec on haluttu ja kestävä aihio virittämiseen. Vapaasti hengittävästä Black Topista on otettu n. 240 hevosvoimaa, ahtamalla yli 300.
Niin kuin muutkin Focukset myös 2.0 kärsii nopeasti ruostuvasta korista ja näin kestävästä tekniikasta huolimatta se on katoava harvinaisuus.
Joitakin yksilöitä tuotiin Suomeenkin ja pari niistä oli Tekniikan Maailman vertailussa: 2.0 Focus voitti molemmat vertailut (autojen äänentoisto ja 2-litraiset perheautot). Ajettavuutta ja suorituskykyä kehuttiin, mutta kulutus todettiin suureksi mikä on luonnollista moottorin tausta huomioiden.
Focus mk1 2.0 - harvinaista herkkua, kohta keräilyharvinaisuus
21
4061
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi tämä sama haihattelu piti kirjoittaa uudelleen? Tämähän oli jo täällä pari vuotta sitten.
- Anonyymi
Duratec-He on parempi ja siitä olisi Fordin kannattanut tehdä 2.0 Turbo vag 1.8T kilpailijaksi.
- Anonyymi
Ap ei erottele eri Zetecejä, vaikka ne ovat eri moottoreita. Ford on myynyt maineikkaalla Zetec-tittelillä myös tylsiä, mutta taloudellisia perheautomoottoreita; esim. 1.6 Zetec-SE.
Se aito oikea "Black Top" josta ap puhuu on Zetec-E 2.0. Sen yhteydessä on peltipakosarja ja huomattavan isot imupuolen putkistot. Zetec-E on tehty moottoriurheilua silmällä pitäen ja siksi on suosittu viritysaihio. Zetec-E:ssä pakopuoli on oikeaoppisesti eteenpäin ison turboahtimen mahduttamiseksi ja mäntiä tosiaan jäähdytetään öljysuihkutuksella. Tekniikka on konstailematonta ja kestävää.
Ajossa kyllä huomaa onko keulalla Black Top: Se on janoinen ja hermostunut moottori, joka vastaa kaasuun terävästi. SE on paljon laiskemman oloinen eikä sen vääntökäyrässä ole sellaista potkua kuin E:ssä. Ei liene vaikea arvailla kumman kanssa saa vierailla useammin tankilla... Talviliukkailla ilman luistonestoa Zetec-E:n kanssa saa olla vähän tarkkana.
Zetec-tittelillä valmistetuista moottoreista voisi kirjoittaa vaikka väitöskirjan, niin monipuolinen valikoima on ja osa ei edes ole Fordin suunnittelua vaan Yamahan. :O Katsokaapa Wikipediasta. Ja ettei homma olisi liian suoraviivaista, esim. Zetec-E:n venttiilikopassa lukee vain "Zetec 16 V" siis ilman E:tä.
Tekniikan Maailman vuoden 2003 vertailussa 2.0 Zetec-E Focuksen suorituskyvyn todettiin olevan kohdallaan, viivaa piirtyi asvalttiin ja bensaa paloi. Vertailuvoitosta huolimatta lehti kuitenkin totesi, ettei moisessa moottorissa ole suurta järkeä perheautossa, koska hinta, vakuutus ja kulutus ovat niin suuria.
Jotain kertoo se, että Focuksen hiilidioksidipäästöt 2.0 Zetec-E:llä on reilusti yli 200 grammaa kilometrillä. No silloin ennen tämä ei ollut mikään ongelma. :)- Anonyymi
Aidossa Black Topissa (Zetec-E) lukee kylläkin "16V Zetec" siis vasemmalta oikealle, kun katsotaan keulasta konehuoneeseen. Janoisuus johtuu siitä, että kisakonemaisesti Zetec-E hengittää koko ajan.
- Anonyymi
Eihän tuossa moottorissa ole kuin 170 hv vapaastihengittävänä. Meinasin lukemani perusteella että ollaan jo kakkosella alkavissa lukemissa.
Peugeotilta löytyy ihan vastaavantehoinen moottori, mutta se ei kyllä ole kulutukseltaan juurikaan normaalimoottoria suurempi.
- Anonyymi
Joo, huono maine on.
- Anonyymi
Zetec-E on tosiaan hyvä kone, mutta janoinen.
- Anonyymi
Zetec-E 2.0:n (Black Top) kireä vakionokka-akseli on haluttua viritystavaraa; sopii 1,8:iin heittämällä ja teho nousee. Mutta noita Black Topeja ei Suomessa enää monta ole.
- Anonyymi
Paljonkohan tämä Focus sitten kulutti kun siitä niin monta kertaa on mainittu?
Onkohan hiilidioksiidin mittaustapa muuttunut kun mulla on vanha auto jonka pääästöt on 208 grammaa kilometri ja nykyään samalla kulutuksella on jotain 150-170 grammaa.- Anonyymi
Eihän tuo Zetec-E 2.0 vie siviiliajossa kuin sellaiset reilut 7 litraa maantiellä. Kaupungissa enemmän. Onhan se enemmän kuin nykyajan eco-moottoreissa, mutta ei mitenkään hirvittävän paljon kuitenkaan kun otetaan huomioon moottorin luonne.
Aika vähissä nuo Black Topit ovat: Harvemmin näkee myynnissä.
- Anonyymi
Kuningas-Zeteciksihän tuota black topia myös sanotaan. Nokka-akselikin on jo sinällään arvokas ja käytetty myös 1.8:n virittämiseen. Black topissa on painon säästämiseksi pellistä prässätty kevyen kevyt öljypohja vakiona.
- Anonyymi
Ettei vaan ole säästetty valmistuskustannuksissa siinä öljypohjan kohdalla...
- Anonyymi
Maineikas, todella. Paska maine ja tussut moottorit.
- Anonyymi
Ai onks tää se jonka ovien alahelmat ruostui parissa vuodessa puhki, jos on niin kyllä on tosiaankin maineikas ja etupään niveliä sai vaihtaa vuoden välein, olivat kylläkin aina tuoreita ;))
- Anonyymi
Juu, on se juuri tämä, jonka ovien alahelmat joutui nyt jo 20 vuoden jälkeen hiomaan ja maalaamaan. Koneella menty 400 tkm ja syö bensaa liikkuakseen, ei öljyä eikä muutakaan. Ilmastointi pelaa hyvin näin kesällä. Ollut mulla nyt 5 vuotta, kytkin toki kerran vaihdettu ja alustaan kuluvia osia. No, mistäpä tämän verran ajetusta ei olisi. Ostaisin heti samanlaisen farkun 2.0 Zetecin koneella, jos löytäisin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu, on se juuri tämä, jonka ovien alahelmat joutui nyt jo 20 vuoden jälkeen hiomaan ja maalaamaan. Koneella menty 400 tkm ja syö bensaa liikkuakseen, ei öljyä eikä muutakaan. Ilmastointi pelaa hyvin näin kesällä. Ollut mulla nyt 5 vuotta, kytkin toki kerran vaihdettu ja alustaan kuluvia osia. No, mistäpä tämän verran ajetusta ei olisi. Ostaisin heti samanlaisen farkun 2.0 Zetecin koneella, jos löytäisin.
eiköhän saksasta löydy useampiakin jos asia oikeasti kiinnostaa
- Anonyymi
Ei ollut. Focus on hyvä auto .hihiiiiii
Ei ikinä ruostu ja vetarin kumit ikuiset. hihiiihhh
T. Köfffffff - Anonyymi
Kyllähän se maksaa, koska 2.0 Zetecit on varustettu Fordin MTX-75-vaihteistolla. Se on kehitetty siirtämään enemmän vääntöä kuin iB-sarjan halpislaatikot.
Minulla on vain hyviä kokemuksia MTX-75-laatikosta: vaihteensiiro on pehmeä ja täsmällinen ja laatikko kestää vääntöä ja kilometrejä. Ja laatikossa on tulpat öljynvaihtoa varten, vaikka se toimitetaankin ikiöljyillä.- Anonyymi
MTX-75:een saa päivityskitin, jolla laatikon saa suorakytkentäiseksi ja lukkokin löytyy. No tämä on sitten vakavammille rakentajille joilla raha polttelee taskussa.
- Anonyymi
Maksimi vääntö tuolle laatikolle on 280Nm, eli ei se nyt mikään ihmeellinen ole.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maksimi vääntö tuolle laatikolle on 280Nm, eli ei se nyt mikään ihmeellinen ole.
suorilla hampailla kestää. MTX-75:n kuoressa on aika korkeat vahvikkeet eli kyllä siinä on selvästi haettu keveyttä ja kestävyyttä. Pikkukoneiden laatikot ovat sileitä kuin vauvan peppu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.1924435Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki313170Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma312884Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne602766PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist672753Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv902615Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest142351Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1002119- 1081272
- 631128