Tekniikan Maailma Opel Astra

Anonyymi

https://tekniikanmaailma.fi/tm-kayttotesti-ajoimme-60-000-km-opel-astra-sports-tourerilla-sen-jalkeen-auto-oli-lahes-uuden-veroinen/

moottoritielle ramppia pitkin kiihdyttäessä vedossa tuntui huojuntaa, joka viittasi nakutustunnistimen ohjaamiin rajoitustoimiin.

Epästabiili palaminen on valitettavan normaalia pienissä bensaturboissa, mutta Astrassa tämä tuntui olevan enemmänkin ominaisuus kuin vika.

Testin loppupuoliskolla alaväännöllä kiihdyttäminen aiheutti pari kolme kertaa suoranaista pätkimistä kilahduksen kera. Tiedekirjallisuudessa tästä käytetään nimitystä supernakutus. Se voi johtua esimerkiksi palotilaan joutuneesta kuumasta karstahipusta, joka sytyttää polttoaineen aivan liian aikaisin.

Männänlaki ja rengasalue on jo yllättävän karstainen. Renkaat kyllä liikkuvat vielä moitteetta, eikä öljyrengas ole karstoittunut tukkoon. Mutta suuri määrä karstaa saattaa enteillä ongelmia kauempana moottorin elinkaarta.

Hyvin vahvasti veikkaisin että toiset 60tkm lisää ja kone vetää iloisesti öljyä kun öljyrenkaat ovatr karstoittuneet "jumiin" ja tukkoon.

1

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kannattaisikohan tuon tapaisella tekniikalla varustettu auto hankkia vain automaattivaihteisena? Pikkuturbo ei pidä isolla vaihteella jurnuttamisesta, mitä nykyään polttoaineen hinnasta panikoituneet himosäästäjät harrastavat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      234
      4565
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2974
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2453
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1757
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1429
    6. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      21
      1391
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      83
      1232
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      949
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      928
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      884
    Aihe