Huonomaineiseen yritykseen ei kannata mennä töihin!

Anonyymi

Menin töihin erääseen siivousalan yritykseen, jolla on todella huono maine. Ajattelin vaan, että ovat höpöhöpö juttuja ja itse tulen toimeen kyllä kaikkien kanssa.

Tämä nimeltä mainitsematon yritys kyllä veti kaikki mahdolliset pohjat. Yrityksessä oli pielessä siis ihan kaikki!

Tekisi mieli varoittaa, mutta en pistä yrityksen nimeä tähän. Mutta siis erittäin huonomaineinen yritys, joka hakee jatkuvasti uusia työntyekijöitä.

3

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mahtaakohan kyseinen yritys sijaita Jyväskylässä?

      • Anonyymi

        Heh, tiedän mistä yrityksestä kysymys, jos mahtaa Jyväskylässä olla tämä yritys.

        Minäkin olin kun kuulin tästä yrityksestä huonoa et höpö höpö, jokaisessa yrityksessä hyvät ja huonot puolet, siivous ala muutenkin parjattu työ.

        Yllätyin että kaikki mitä tästä yrityksestä sanottu oli aivan totta. Painajainen ei riitä kuvaamaan sitä millaista siellä oli. Valitettavasti en voi suositella edes pahimmalle vihamiehelle tätä paikkaa, jos ei asenne omistajilla ja eräillä palveluvastaavilla ja työntekijöillä muutu ja saa kunnon koulutusta ainakin siihen miten työyhteisössä käyttäydytään muita kohtaan


    • Anonyymi

      En halua mainita yrityksen nimeä. Mutta "siellä eräässä" on siis ihan normi meininki, että palkasta puuttuu osa. Ja jos huomautti asiasta, ei maksettu silti. !?

      Lisäksi ilta- ja yölisät ym. lisät jätetään vaan maksamatta. Hälyrahastakin puhuttiin, mutta jäi vain puheeksi. Ikinä ei maksettu.

      Minun kohdallani palkat maksettiin vanhentuneesta palkkataulukosta. Onneksi huomasin. Ne palkat kyllä maksettiin sitten uudelleen, mutta nekin maksettiin väärin :D Yllätys. Työnantaja vaan sanoi kylmästi, "Palkanlaskijan moka, näitä sattuu aina välillä". Kovasti se palkanlaskija tuntui mokailevan :D

      Irtisanouduin muutamien kuukausien jälkeen. Lomakorvaukset jätettiin (tietenkin) maksamatta. Maksettiin toki pienen muistuksen jälkeen. Olisiko palkanlaskija taas mokannut? :D

      Tässä oli vain muutamia ongelmia yrittyksessä. Mutta ei voi kuin ihmetellä miten tämä yritys pysyy pystyssä. No jaa...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      346
      2049
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      47
      1639
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      154
      1321
    4. 143
      1168
    5. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      1161
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1161
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      84
      1067
    8. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1057
    9. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      9
      988
    10. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      972
    Aihe