Moi!
Näihin kysymyksiin en ole löytänyt kirjoista vastausta, joten olisin kiitollinen, jos joku jaksaisi vastata :)
1.Jos hankkisin 3 rottaa( joko kaikki samasta poikueesta tai 2 samasta 1 eri poikuuesta), jäisikö aina yksi niistä "kolmanneksi pyöräksi"? Vai viihtyisivätkö ne paremmin, kun niitä olisi parillinen määrä?
2.Voiko myös naarasrotta olla sylissä ja olkapäällä viihtyvä, vaikka onkin urosta vilkkaampi?
3.Mikä on rottien luovutusikä?
4.Minkä ikäiselle rotanpoikaselle kannattaisi alkaa opettaa agilityä/koripalloa/temppuja yleensä?
5.Riittääkö, jos vaihdan purut kerran viikossa?
6.Voisiko asumisratkaisun tehdä niin, että päivisin rottahäkki olisi omassa huoneessani, ja yöksi se vietäisiin keittiöön (noin 4 metrin matka, ei portaita)? En ikinä oppinut nukkumaan samassa huoneessa hamsterini kanssa, joten ratkaisu olisi siltä kannalta hyvä. Kantaisin häkin aina takaisin keittiöön rottien ollessa hereillä, jotteivat ne joutuisi heräämään siinä välissä.
Kiitos oikein paljon kaikille vastaajille jo etukäteen!
Liuta rottakysymyksiä
1
316
Vastaukset
1. Itselläni on tällä hetkellä kolmen uroksen lauma, jossa ei minun nähdäkseni ketään syrjitä. Johtunee ehkä siitä, että lauma on muodostunut vähitellen ja siitä on sekä poistunut että siihen on tullut ajan mittaan lisää rottia - iät 23, 16,5 ja 13 kk eli ovat hyvin eri-ikäisiä. Mutta jos otat esim. samasta poikueesta kolme ni tuskin sen puoleen tulee ongelmia. Tosin uroksilla voi murrosiässä (n. 4- jopa 7 kk) olla riitoja enemmän jos kaikki ovat suunnilleen samanikäisiä eikä selkeää johtohahmoa ole. Jos siis otat uroksia, kannattanee hankkia ensin kaksi ja niiden ollessa 5-6 kk ikäisiä vielä yksi, kyllä se lauma siitä muodostuu. Ja ehkä sen kolmannen saavuttua muutaman kuukauden kuluttua vielä yksi ;)
2. Minun neljä edesmennyttä naarastani olivat kyllä ihmisrakkaita, mutta myös meneväisiä. Oikeastaan nimenomaan naaraat tykkäävät kiipeillä olkapäillä, meidän 850-grammainen jättiuros hyvä kun pysyy siellä :) Rotat ovat aina persoonia ja joukkoon mahtuu niin vilkkaita uroksia kuin rauhallisia naaraitakin. Jos otat rotat viralliselta kasvattajalta (kasv.nimi), ne ovat varmasti pienestä asti käsiteltyjä ja kun seurustelet niiden kanssa ahkerasti, ne varmasti viihtyvät seurassasi. Kaikista ei kuitenkaan tule sylilällyjä löllyköitä.
3. Vähintään 5 viikkoa.
4. Agility-kilpailuihin rotta voi osallistua aikaisintaan 2 kk iässä, mutta kotioloissa niille voi radan vaikka itse rakentaa. Koripallosta kannattanee kysyä Heurekasta, itse joskus aikanaan tiedustelin mutta tuntui sen verran isotöiseltä opettaa etten viitsinyt! Poikaset temppuilevat luonnostaan, kun järjestät tekemistä; kiipeilyköydet voivat esimerkiksi olla suosiossa. Virikkeet yleensä ovat erittäin tärkeitä ja edesauttavat myös agilityssä menestymistä, vaikka rotta ei sitä kotioloissa koskaan harrastaisi. Esim. yksi naaraani oli Agility Champion (valmistui neljässä kisassa, kolme minimi!) vaikka se harjoitteli vain näyttelyissä ennen kisaa eikä kotona lainkaan.
5. Ehkä. Riippuu häkin pohjan pinta-alasta, asukasmäärästä ja kuivikkeesta. En suosittele rotille tavallista purua lainkaan, se pölisee ja ärsyttää rottien herkkiä hengityselimiä. Haapahake Mörtti Röpö on parempaa ja sitä paitsi yleensä mörtsällä tarvitsee siivota harvemmin kuin puruilla. Omieni häkistä (pohja 100 x 50 cm) vaihdan kuivikkeet kerran viikossa, mutta kerään papanat pois päivittäin.
6. Ei kannata. Rottahäkin on parasta olla jatkuvasti yhdellä paikalla ja sitä paitsi ne tarvitsevat niin suuren häkin, että tuskin jaksaisit sitä joka ilta ja aamu siirrellä! Rotathan tarvitsevat pohjaltaan vähintään 70 x 50 cm häkin, urokset vaativat korkeutta minimissään 50 cm ja naaraat 70 cm - isompi on aina ja ehdoitta parempi. Sitä paitsi tuon kokoiseen häkkiin ei vielä kolmea urosta voisi sijoittaa -> riitojen riski suuri.
http://www.geocities.com/leenanrotat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa914778Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen312681- 342246
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺161765- 1181520
Tänään oli
Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘351093Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭121058Ukrainan häviö pitää tunnistaa ja tunnustaa
Venäjä ei ole vain maa, jolla on suuri hyvin koulutettu ja varusteltu armeija, joka on osoittanut tehokkuutensa Ukraina2011005Kalevantien rivarin tulipalo
Onko tuli hypännyt katolle autopalosta ? Onko tuossa seinässä auton lämmityspistokkeen paikka? Ikävä tapaus .23925- 72919