Kiinteistön myynti ja ulosotto

Hermonsa menettävä

On kiinteistö, joka on loppuvelkojen panttina. Ostaja löytynyt, mutta toisen puoliskon uo-miehen mukaan kauppaan tarvitaan tämän velkojien suostumus?? Ymmärtääkseni velkajärjestelyssä, EI normaalissa ulosotossa kysytä velkojilta, saako omaisuutta myydä ja hyvään hintaan vielä.
Jos uo:n venkoilu johtaa kaupan purkautumiseen, voiko saada jostain korvausta peruuntuneesta jo valmiiksi järjestetystä rehellisestä kaupasta?

9

9083

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Höh

      Kyllä velkojien suostumus tarvitaan, jos kahden kiinteistön omistajan ollessa kyseessä, toisen omistajan puolisko kiinteistöstä on ulosmitattu.

      Ulosmittaus aiheuttaa hukkaamiskiellon, jolloin omaisuutta ei saa myydä. Tästä voidaan poiketa kaikkien velkojien suostumuksella.

      Idea on se, ettei velkojien etua loukata alihintaisella kaupalla.

      • Alkuper.

        Siis kysymysessä on kiinteistö, jonka omistavat puoliksi omistavat entinen aviopari.


        Idea on kyllä hyvä, mutta jos uo alkaa huutokaupata velallisen PUOLISKOA (1/2), arvo todellisuudessa on naurettavan pieni. Tässä tapauksessa ei tosiaan yritetä viilata ketään linsiin, vaan saada kiinteistöstä parhain mahdollinen hinta, jolloin velallinen pääsee kaikista veloitaan osuudellaan.


      • Maanmittari
        Alkuper. kirjoitti:

        Siis kysymysessä on kiinteistö, jonka omistavat puoliksi omistavat entinen aviopari.


        Idea on kyllä hyvä, mutta jos uo alkaa huutokaupata velallisen PUOLISKOA (1/2), arvo todellisuudessa on naurettavan pieni. Tässä tapauksessa ei tosiaan yritetä viilata ketään linsiin, vaan saada kiinteistöstä parhain mahdollinen hinta, jolloin velallinen pääsee kaikista veloitaan osuudellaan.

        Kuten edellä on sanottu tässä tapauksessa velkojien suostumus kauppaan tarvitaan. Sellaisten hankkiminen ei kuitenkaan pitäisi olla kovin suuri ongelma, jos kauppahinta on todellakin muuta kuin alihintainen ja sillä kattaa velat ja ne kauppahinnalla lupaatte hoitaa. Kyllä silloin vähän vähemmän älliäkin omistava velkoja tajuaa että suostumus kannattaa antaa mieluummin kuin pakkohuutokaupata puolikasta asuntoa. Siitä ei todellakaan saa juuri mitään jos hallinnonjakosopimuksia asunnon osalta ei ole tehty.


      • Höh
        Alkuper. kirjoitti:

        Siis kysymysessä on kiinteistö, jonka omistavat puoliksi omistavat entinen aviopari.


        Idea on kyllä hyvä, mutta jos uo alkaa huutokaupata velallisen PUOLISKOA (1/2), arvo todellisuudessa on naurettavan pieni. Tässä tapauksessa ei tosiaan yritetä viilata ketään linsiin, vaan saada kiinteistöstä parhain mahdollinen hinta, jolloin velallinen pääsee kaikista veloitaan osuudellaan.

        Voi tokkiinsa!

        Kyllä ulosotossa käytetään järkeäkin. Ei sitä puolikasta kiinteistöä pakkohuutokauppaan laiteta. Puolikkaan ulosmittaus tarkoittaa käytännössä, että ulosmittaus merkitään kiinteistörekisteriin ja se estää kiinteistön puolikkaan myymisen (eli se hukkaamiskielto on päällä).

        Hukkaamiskielto voi tällaisissa tapauksissa kestää vuosikymmeniä (uudistettuna) ja se laukeaa vasta, kun ulosmittausvelat maksetaan. Yksi konsti on juuri myydä kiinteistö VELKOJIEN SUOSTUMUKSELLA.


    • korvausta

      Et voi rehellisesti myydä pantattua omaisuutta. Äkkiä yhteys velkojiin, jotka riemusta kiljuen suostuvat, kun saavat rahansa.

      • neron liiketoiminta

        Joissakin tapauksissa velkoja voi laskea, ettei vapaaehtoiseen myyntiin kannata suostua. Ulosottomiehen pakkohuutokauppa voi tuottaa alihinnan pantista, mutta silloin velallinen jää velkaa ja viivästyskorot juoksevat jäljelle jääneelle velalle pitkälle tulevaisuuteen. Velallinen, joka ei pysty niitä ja loppuvelkaa maksamaan on pitkäaikainen lypsylehmä. Velkoja voi myös pakkohuutokaupassa ilmoittaa ettei suostu tarjottuun alihintaan ja kieltäytyy myymästä pakkohuutokaupassakaan. Näin pantti on ja pysyy ulosotettuna ja viivästyskorko juoksee samanaikaisesti. Uusi pakkohuutokauppa järjestetään ja kulut siitä tietysti menevät velallisen piikkiin kartuttaen velkojan saatavamäärää entisestään viivästyskorkojen lisäksi. Mitään kattoa ei pakkohuutokauppayritysten määrälle ole jos velkoja aina niitä haluaa järjestää ja sitten kuitenkin kieltäytyy hyväksymästä tarjottuja hintoja. Nämä vaihtoehdot ovat velkojan oikeuksia.


    • Hukkaamiskielto

      "Ei sitä puolikasta kiinteistöä pakkohuutokauppaan laiteta. Puolikkaan ulosmittaus tarkoittaa käytännössä, että ulosmittaus merkitään kiinteistörekisteriin ja se estää kiinteistön puolikkaan myymisen (eli se hukkaamiskielto on päällä).

      Hukkaamiskielto voi tällaisissa tapauksissa kestää vuosikymmeniä (uudistettuna) ja se laukeaa vasta, kun ulosmittausvelat maksetaan"

      Pitääkö tämä vielä tänäpäivänäkin paikkansa?
      Vai onko laki / voden tavat muuttuneet?

    • Wurg.

      Eipä tuossa mikään ole muuttunut.

      Lisäksi pitää muistaa että ulosotto voi hakea käräjäoikeudelta yhteisomistuksen purkua, ja jos purku ei muuten onnistu niin koko kiinteistön myyntiä. Tällöin velaton omistaja saa osuutensa rahana.

      • 27

        Jos toinen puoli kiinteistöstä ulosmitattu niin ulosottomies kysyy suostumusta velkojilta myyntiin ( edellyttäen että koko kiinteistö myydään), kyseessä ns vapaa yksityismyynti Ulosottokaari 5:77. Kiinteistövälittäjä myy normaalisti ja ottaa palkkion, koko kauppahinta kiertää ulosoton kautta ja vouti huolehtii siitä, että kauppahinta on käypä. kaikkia velallisen velkoja ei tarvitse tulla suoritetuksi.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      865
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      629
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      49
      490
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      452
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      417
    Aihe