Kuinka turvallisia ovat Tallinnan hotellit? Esimerkiksi eri laivayhtiöidenb tarjoamat matka yö-hotellissa pakettien hotellit. Uskaaltaako sinne jo matkustaa perheen kanssa?
Tarkoitus ei ole örveltää perseet olalla vaan viettää yksi vuorokausi ostoksia tehden ja edullisesta ruoasta nauttien. Alkoholi on silti kieltämättä yksi syy matkaan, väkeviä on vielä kaappi täynnä mutta viinejä ja pikkasen olutta voisi tuoda.
Hotellimatka Tallinnaan
5
6553
Vastaukset
- .....
joo on ne ihan turvallisii nykyään. yöllä ei kannata lähtee yksin liikenteeseen.
- aika
Kuten tälläkin palstalla on jo usein todettu, ei se Tallinna mikään Chicago ole. Ollaan käyty monta monituista kertaa ja aina on saanut olla rauhassa niin hotellissa kuin sen ulkopuolellakin. On jopa iltamyöhällä kävelty ja mitään ei ole tapahtunut.
Ehkä ei kannata lompsaa pitää takataskussa, mutta voihan se hävitä armaassa kotimaassakin, vai eikö voi? Ihan kaikkia kauhukertomuksia ei varmaan kannata uskoa. Niitä näillä palstoilla piisaa. Normaali varovaisuus riittää. Hyvää matkaa. - eemil
Ihan samaa mieltä kun "voi hyvänen aika", ei ole ollut mitään ongelmia perheen kanssa eikä yksin käydessä. Hotellit (kokemusta tosin vain keskustan isoista hotelleista) on tasokkaita ja turvallisia, lisäksi palvelu niissä on ollut tosi hyvää.
- halpamatkailija
... fiksumaa kuin suomalainen. Siis keskimäärin.
Jos selvin päin kulkee ja sivistyneesti muutenkin käyttäytyy, ei ole mitään ongelmia. Ei ole ollut missään kaupungissa pienesä ryhmässä edes yöllä eikä edes nakkikioskilla. Todella mukavaa väkeä ja nuoriso menee muutamassa vuodessa kuten koko maa Suomen ohi ja niin ollaan täällä lahden takana oikeata peräkylää.
Ongelmia löytää, jos niitä hakee, kuten missä tahansa. Mutta Suomessa nuoriso dokaa ja "oksentaa" sivistyneidenkin kulkijoiden päälle. - Matkamies huoleton
Ällös huolehdi, pelkosi ovat yleisiä mutta näin 2000-luvulla täysin oikeuttamattomia.
Useimmissa Tallinnan hotelleista vastaanottovirkailijoiden ryöstämiseesi käyttämät teräaseet ovat moderneja ja hyväkuntoisia. Kuitenkin tässä, niin kuin monessa muussakin tapauksessa ne muutamat ruosteisia moria, ruuvimeisseleitä ja nauloja ryöstöapuna käyttävät hotelliketjut antavat lopuille rehellisille ryöstäjillekin huonon maineen.
Varaudu siis päivittämällä tetanus-rokotuksesi ja pidä hotelleissa liikkuessasi aina käsillä vähintään pippurisumute. Moni kokeneempi Tallinnanmatkaaja suosittelee täysautomaattiaseita, mutta itse olen selvinnyt revolverilla ja tomahawkilla hyvin vähin arvin.
P.S. Vältä alle kolmen puukon hotelleja ja muista aina pysyä poissa hotellin tiloista joissa et pysty a) pitämään itsepuolustusvälineitä käden etäisyydellä tai b) istumaan selkä seinään päin ja seuraamaan kulkuväylien liikennettä.
P.P.S. Hyvää matkaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1518224KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4277279Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693743Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521463412Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092904Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään472438- 1261966
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231823Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv351629Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801488