VPN portti

Mitä portteja pitää avata (softa)palomuurissa kun haluaa käyttää Windows XP:n VPN palvelin ohjelmaa? Olen avannut portit 1723,50-51 ja 500, mutta tämä ei ole vielä auttanut. Mitä pitäisi avata vielä? Ilman softa palomuuria yhteys toimii. Oisko mitään hyviä vinkkejä?
2527
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Laita muurisi lokittamaan kaikki mitä on blokattu.

Sitten vaan yrität avata sen VPN-yhteyden ja katsot oman ja kohteen IP:n väliset blokkaukset ja niiden portit.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mikä pitäisi olla? kirjoitti:

Mitä portteja pitää avata (softa)palomuurissa kun haluaa käyttää Windows XP:n VPN palvelin ohjelmaa? Olen avannut portit 1723,50-51 ja 500, mutta tämä ei ole vielä auttanut. Mitä pitäisi avata vielä? Ilman softa palomuuria yhteys toimii. Oisko mitään hyviä vinkkejä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu