Vesikiertoinen lattialämmitys kylpyhuoneessa kerrostaloissa kesäisin

Anonyymi

Asunnossa on kauttaaltaan vesikiertoinen lattialämmitys. Huoneissa on termostaatit mutta kylpyhuone säätyy ulkolämpötilan mukaan.

Eli viimeksi on joskus huhtikuun tienoilla ollut lattia lämmin. Arvatenkin siinä lokakuun/marraskuun tienoilla alkaa taas lämmitys toimia jossain määrin ja kunnolla lämpimään lattiaan vaaditaan -15C tai enemmän pakkasta.

Tälläisen olisi hyvä jokaisen uuteen kerrostaloon muuttavan tietää, että puoli vuotta vuodesta sulla ei ole lattialämmitystä. Tänä aamunakin 6 tuntia suihkun jälkeen oli vielä lattikaivon vieressä kosteaa , eli kuivattava vaikutus ja kosteusongelmien torjuminen jää lämmityskauden ulkopuolella toteutumatta.

12

658

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se patteri lämmitäisi sen paremmin. Lämmitysvesi lämpenee ulkotilan mukaan näin kuumalla pateeritkin on kylmiä vielä.

      • Anonyymi

        Lämmitäisi pateereita. Sanomallasi mennään pitkälle.


    • Anonyymi

      Kylpyhuoneessa ei ole mainitsemiasi pateereita. Olisiko käytännöllistä asentaa pateereita.

      • Anonyymi

        Olisi käytännöllistä asentaa uudet pateerit tahdistimeesi. Nyt tuntuu aivoverenkierto olevan puutteellista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olisi käytännöllistä asentaa uudet pateerit tahdistimeesi. Nyt tuntuu aivoverenkierto olevan puutteellista.

        Hyvää läppää heität, pateeri ja aivoverenkierron puutteellisuus.


    • Anonyymi

      Turha asentaa mitään pateereita. Kylpyhuoneen lämmityksessäsi ei ole mitään korjaustarvetta.

    • Anonyymi

      Noh, vähän halvalla toteutettu, mutta jengi ostaa intopinkeenä, kun on esitteissä taikasana "lattialämmitys".

      Kylppäreillä pitäisi olla erillinen kiertopiiri, jotta mukavuuslämmitys saadaan toimimaan vuoden ympäri. Mutta se on vaan mukavuutta varten. Lattian (mukavuus)lämmitys ei ole pakollista eikä välttämätöntä. Kylppärin yhdistäminen muuhun lämmitykseen on onneton veto, kun suuren osan ajasta menovesi on liian kylmää tämän mukavuuslämmityksen tarpeisiin.

      Vielä 6 h suihkun jälkeen märkänä oleva lattia kertoo, että ongelmaa on muualla - kaadot pielessä. Nykytaloissa kun ei mitään ilmanvaihdon puolituksia ole, niin kylppäri kuivuu rutikuivaksi parissa tunnissa ilman lattialämmitystäkin.

      • Anonyymi

        Mukavuuslämmitys olisi hyvä olla koko talossa. Koko kesän olisi hyvä että huoneistossa olisi vähintään 25 astetta. Se on sitä tosi 'mukavuutta'.


      • Anonyymi

        Tällaisia taloja on. Esim. ex asuintaloni (rak. 2008). LVI sunnittelu oli hoidettu vanhoja piirustuksia kopioimalla -> kylppärissä rättipatteri sähköinen lattialämmitys (teho 900 W eli ei ollut pelkästään mukavuuslämmitykseen mitoitettu), saunassa rättipatteri.

        Isommissa huoneistoissa oli kuulemma erilliset WC:kin varustettu rättipatterein. Ei vilu vaivannut niissäkään, kun liki 200 W pukattiin 1,5 neliön tilaan.

        Pesutiloihin tarvitaan roimasti lämmitystehoa 80- luvun taloissa, joissa ainoa korvausilmaventtiili on saunassa ja 90-luvun sekä 2000 luvun alun taloissa, joissa on karmiventtiilit (jotka laitetaan vetohaitan vuoksi kiinni) ja korvausilmaventtiili saunassa. Näissä lähes kaikki korvausilma tulee lopulta sen saunan venttiilin kautta ja jäähdyttää pesutiloja.

        Uusissa lämmintystarve on paljon pienempi. Jos tilat ei ulkoseinällä, niin vähän vaan mukavuuslämmitystä lattiaan ja ulkoseinällä tarpeen muk. normaali patteri, joka ei paahda tiloja 30 °C lämpötilaan heti, kun ulkoilma on plussan puolella. Rättipatterihan on kuuma vuoden ympäri eikä niitä nykyään saisi enää sulkea. Minä suljin, kun pakkasilla KPH 24, nollakeleillä lämmöt jo 26 ja kesähelteillä olisi menty komeasti yli 30.

        Nuo älyttömät rättipatteriviritykset söi 20 kW jatkuvaa lämmitystehoa, kesähelteilläkin ja lämmitti kahta talon (asuntoja yhteensä n. 50) oikein kivasti.


    • Anonyymi

      Itse otan aina lastalla ja rätillä kylpyhuoneen lattian vaikka on vesikiertoinen kylppärissä ja kyllä meillä on lämpöä siinä lattiassa aina jos hiemankin viilenee, meillä on muuten patterilämmitys mutta kylppärissä vesikiertolattialämpö ja talo rv 2016.
      Asuimme pari vuotta talossa rv-2012 jossa oli kauttaaltaan vesikiertolattialämpö huoneistossa ja kyllä sielläkin oli kylppäri eri piirissä eli oli kesälläkin lämmin jos tarvetta oli, itse huoneiston lattialämpöön en ollut tyytyväinen kun ylin kerros ja oli viileää, patterilämmöllä saa kyllä paremman lämmön asuntoon.

    • Anonyymi

      Jos on huoneistokohtaiset jakotukit, niin joku pelle-peloton virittelisi kylpyhuoneen lämmitysputkeen sähkötoimisen lisälämmityspatruunan nostamaan kiertoveden lämpööä.

      • Anonyymi

        Tähän on ihan valmist tuotekin olemassa... siis tarvittavat venttiilit, pumppu ja sähköpatruuna toimivaksi kokonaisuudeksi niputettuna.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      368
      12359
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      256
      5403
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      215
      3937
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      200
      2635
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1992
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1834
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      900
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      852
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      772
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      736
    Aihe