Lueskelin että vyöhyketerapia on auttanut montaa koliikki vauvaa. Mitä siellä ihan konkreettisesti tehdään ja miten se vaikuttaa? Mitä tuollainen hoito maksaa ja mistä löytää osaajan?
Itsellä ei vielä taaperoa ole, mutta kovasti olisi suunnitteleilla. Mielenkiinnosta katselen mitä tuleman pitää =)
Vyöhyketerapia
2
1586
Vastaukset
- Äiti-76
Siellä hierotaan vauvaa rentoutumaan.
Eri pisteistä esim. jalkapojista molemmista jaloista ja jumppautetaan.
Jalkapohjissa on pisteitä jotka "heijastuu" vatsaan.
Jumpataan jaloista esim. jalat taivutetaan kylkien viereen yhtäaikaa molemmat ja hetki pidetään siinä sivulla ja sitten oikaistaan alas suoraksi ja samaa toistetaan muutama kerta.
Tällä jalkojen taivutuksella saa monesti rupsut ulos joten ylimääräinen ilma saadan vatsasta pois :)
Joku taika tuossa vyöhyketerapiassa on koska se monille auttaa, onneksi.
Meidän "hieroja" hieroi myös vauvaa kasvoista.
Puhelinluettelosta me löydettiin.
Joissakin neuvoloissa voi olla numeroita seinillä joita on vanhemmat sinne ilmoittaneet tai ko. työtä tekevä on antanut yhteystiedot, muuten neuvolat itse eivät saa mainostaa tiettyä henkilöä jostain kumman syystä.
Ehkä siksi ettei siitä kaikille selvää apua olekaan.
Ei kannata paineita ottaa etukäteen, pääsee helpommalla :D- äskeinen
Unohdin mainita hinnasta.
Aika kallista se on on mutta varmasti kannattava kokeilu.
Oisko ollu jotain 40euroa kun kävi kotona hieromassa vyöhyketerapeutti.
Mutta olen kuullut paljon helvemmistakin jotka harrastaa sitä omaa hyvyttään eli eivät välttämättä ole koulutusta siihen saaneet tai muuten harjoita sitä ammattina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2663338Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.791435- 661213
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991039Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:48943- 63941
- 49855
- 42787
- 47772
- 113716