Funeau & kursori

Kun sanat sattuvat


Istun koneeni kanssa yksin kahvilassa ympärilläni monenkirjavaa asiakaskuntaa. Pakenen ruudulle hävittääkseni sillä villkkuvan kursorin. Se on kuin pulssi ranteessani. Sydämeni tahti.
Olen kertonut ruudulle kaikenlaista, sillä ruudun sisin ominaisuus on sen tyhjyys ja autius, jolle jätän jälkiä toinen toisensa perään; toisinaan ollen lumisokea, itselleni sokeutunut tai omista lahjoistani sokaistunut. Mitään en ole halunnut, enkä koskaan lie tule mitään haluamaan.

Kirjoitusminälleni olen antanut nimen Patricia, sillä se jos mikä nimenä kääntää vatsaa. Patricia viittaa vahvasti kesäisille lämpimille kallioille, joilla ihminen ajatuksissaan harhailee kovan maan päällä. Nuori nainen on saanut, ja saavuttanut kaiken sen mitä nainen voi elämältä toivoa tai saavuttaa. Silti hän ei tunne saavuttaneensa, tai saattaneensa toteen mitään ei toivotusta, ei mitään mainitsematta jättämistään. Mitään ei ole sanottu ääneen, eikä mitään tulla koskaan sanomaan ääneen. Mitään ei vaadita.

Sanat koskevat sileiksi hioutuneita kallioita käsillä, joita koskee. Nivelreuma. Ja hän on vasta elämänsä alussa, nyt jo lopussa, sillä kädet ovat menettämässä sirouttaan ja notkeuttaan, ja muuttumassa raastavaksi kivuksi, joka näkyy Patrician kasvoilla, olemuksessa ja ajatuksen raskaudessa, jota hän peittelee sanoin. Raajarikkomme istuu pianotunnilla ruuvituolillaan ja tuijottaa eteensä, eikä sano mitään. Hän ei kerro, kuinka vaikeaa on soittaa, kirjoittaa soittamisesta tai olla soittavinaan. Hän ei sano sanaakaan.

Ja he kertovat hänen kauneudestaan ja herkkyydestään tietämättä, että Patricia vihaa käsiään; jos kädet voisivat olla ihminen, niin tämä ihminen olisi täynnä kipua ja tuskaa, nalkuttavaa tyytymättömyyttä siihen, jota häneltä vaaditaan, jotta hän olisi hän, jollaiseksi hänet ollaan kuviteltu. Hän täyttää nämä toiveet ja vaatimukset aukottomasti, eikä kukaan näe sisimpään, sinne, jossa ei ole mitään. Patricia on kuin valkoinen peili, jolla kursorin tasainen vilkkuminen on sen ainoa elämänmerkki. Patricia ei tiedä, mitä kyyneleet ovat. Hän on kuin huutava kallio allaan, sileäksi hiottu.


(Hihitystä)

5

306

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mjoo

      Tässä selvästi tämä "Patricia" on täynnä lyyristä vitutusta, joka kääntyy oudolla tavalla huumoriksi, vaikka tilanne nyt on mikä on.

      (Naurua)

      • Keräilyerä

        Muistaakseni Beethovenilta meni kuulo, Mozartilta henki ja Funeaulta sormet.

        Eikö tässä nyt ole jo tarpeeksi?

        (Hihitystä)


      • Funeau kirjoitti:

        Keräilyerä

        Muistaakseni Beethovenilta meni kuulo, Mozartilta henki ja Funeaulta sormet.

        Eikö tässä nyt ole jo tarpeeksi?

        (Hihitystä)

        No ei

        Elämän illuusio on jossain niillä tietämillä, jossa Stephen Hawking menetti yhteyden kehoonsa.

        Tuollaiseen verrattuna "Patrician" ongelmat ovat mitättömiä, mutta fataaleja.

        Fataalimpia.

        Pat voisi tietenkin kilpailla siitä että kummalla menee lujempaa, itse arkkitehdillä vai Patricialla.

        (Naurua)


      • Funeau kirjoitti:

        No ei

        Elämän illuusio on jossain niillä tietämillä, jossa Stephen Hawking menetti yhteyden kehoonsa.

        Tuollaiseen verrattuna "Patrician" ongelmat ovat mitättömiä, mutta fataaleja.

        Fataalimpia.

        Pat voisi tietenkin kilpailla siitä että kummalla menee lujempaa, itse arkkitehdillä vai Patricialla.

        (Naurua)

        Mjoo

        Mun mielestä on jännittävää se että kuinka vähällä voidaan pyörittää tällaista "miljoonan kävijän" serveriä sillä sektorilla, joka käsittelee vähän kuin kaikkea.

        Kirjoittaminen on kuin "lahja" tuntemattomalta taholta, tai ehkä vain alusta.

        Jänskää

        (Naurua)


      • Anonyymi
        Funeau kirjoitti:

        Keräilyerä

        Muistaakseni Beethovenilta meni kuulo, Mozartilta henki ja Funeaulta sormet.

        Eikö tässä nyt ole jo tarpeeksi?

        (Hihitystä)

        Funeau on seksuaaliselta suuntautumiseltaan kameleontti. Hänelle kasvaa uudet sormet aina uuteen aamuun. Vähän samaan tapaan kuin ihminen herää kuoltuaan aina uudestaan Ra-laivan airoihin.

        Funeau on Akhenaton ja Akhenas.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      69
      1062
    2. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      64
      852
    3. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      836
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      52
      808
    5. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      183
      793
    6. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      696
    7. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      682
    8. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      672
    9. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      50
      653
    10. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      28
      614
    11. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      568
    12. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      40
      498
    13. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      169
      464
    14. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      39
      456
    15. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      454
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      438
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      417
    18. Makeinen, asiaa sinulle

      Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il
      Ikävä
      28
      393
    19. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      374
    20. J-mies!

      Meidän "suhde" (suhde mitä ei oikeastaan edes ole) on kielletty ja vaikea. En tiedä mihin uskot, mutta olet irl itsekin
      Ikävä
      32
      362
    Aihe