Hybridi sodankäyntikö nykyaikaa

Jäi askarruttamaan Euroopan Unionin puolustuksen tulevaisuus aamu TV:n jälkeen.
Kun vahva Britania on eroamassa eu:sta, kuullosti kovin hajanaiselta yhtenäisyys puolustusrintamalla.
Osallistuminen Naton kustannuksiin on tietenkin välttämätöntä, mutta eniten ihmetyttää tuo hybridisota.
Sanana hybridi on tuttu kahden eri, kolmenkin voimanlähteen käyttönä, mutta sodankäynnissä se maallikolle tuo mieleen nykypäivänä arvaamattomia mahdollisuuksia! Tulevaisuudesta puhumattakaan,..

Mitään uuttahan se ei ole, luin kiinalaisen Suntzi ajattelijan jo 2000 vuotta sitten todenneen sodankäynnistä: vain tavallisen ja epätavallisen avulla voidaan saavuttaa voitto itselle.
Nykykielellä sanoen voidaan epätavallisilla keinoilla vaikuttaa ; mediaan, uskonnollisiin inst. samoin kulttuurisiin inst.ja kansanliikkeisiin.
Pienenä näytteenä saimme nähdä presidentti Niinistöstä ja Lennykoirasta tehdyn valehaastattelun!

Herättääkö EU:n maanpuolustusasiat ajatuksia palstalaisissa?
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

EU-puolustus ei herätä suurta mielenkiintoa
koska hybridisotaa on käyty jo ties kuinka kauan ja on tiedossa,
että yhteinen EU-puolustus tarkoittaa avunantoa ja yhteistyötä,
ei yhteisen armeijan perustamista,
näin on meitä valistettu.

1Äänestä

Suurimmalle osalle EU-maista puolustus ei ole ongelma, koska ovat Naton jäseniä.
Suomelle jäsenettömyys Natossa merkitsee kaamean paljon, kun taas juuri ketään EU:ssa ei tunnu asia kiinnostavan.
Sale on pitänyt ääntä asiasta kiitettävästi.

Lissabonin sopimuksen puolustusartikla on Suomen kannalta lähinnä vitsi.
Suomea saa muut EU-maat auttaa, mutta ei sitä ennen EU:takaan ole missään kielletty.
"Auttaja" saa itse valita minkälaista apua. Se voi olla vaikka laivallinen appelsiineja. Tai ei mitään.

Uskoisin monia sekottavan puheet EU:n armeijasta. Ei Natollakaan ole omaa armeijaa.

"Osallistuminen Naton kustannuksiin on tietenkin välttämätöntä, mutta eniten ihmetyttää tuo hybridisota."
Tämä särähti korvaan. Mihin Naton kustannuksiin osallistutaan?

Äänestä
  • Eikös EUssa ole jo monta Naton jäsen maata, ei ihme ettei kiinnosta..

    1Äänestä

Aloittaja

No, eikö USA:n prsidentti Donald Trump ole siitä maininnut moneen kertaan.?Ylläpitokustannuksia on Natolla varmaan, en tosin ole tietoinen jäsenmaiden osuuksista, mutta ilmeisesti USA:n osuus on suurin.

Äänestä
  • NATOn+jäsenmaiden+maksama+ylläpitokustannus+on+tietty+%+BKT:stä.

    1Äänestä

  • Jaaha, puhuit siis BRITTIEN eroamisesta EU:sta ja Naton kustannuksista.
    Brexit ei vaikuta mitään brittien Natojäsenyyteen ja sen kustannuksiin osallistumisesta.

    Suomelle Natojäsenyys Atlanttiseuran ilmoituksen mukaan merkitsisi n. 40 miljoonan euron kustannusta/vuosi. Sisältää mm. n. 100 hengen sijoittamista töihin Natokeskukseen.
    Natokeskuksen ylläpito ja jäsenyyssopimus eivät siis maksa juuri mitään.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    NATOn+jäsenmaiden+maksama+ylläpitokustannus+on+tietty+%+BKT:stä.

    2+%+osuus+jäsenmaiden+BKT:sta+ei+ole+ylläpitokustannus+vaan+Naton+toive/tavoite+kunkin+maan+sijoittamisesta+omaan+puolustukseensa.Suomi+käyttää+tällä+hetkellä+n.+1,5+%+BKT:sta.

    1Äänestä

Ei tarvitse kuin sotujen varastaminen ja sehän käy helposti nykypäivänä, ja saadaan tehtyä uusi ihminen, sekö on se uusi elämä..

Korttien sirut saadaan käyttöön, kun asetutaan sopivan laitteen kanssa kassajonoon seuraavaksi, sekä wifi linkityksen avulla saadaan ihminen paikannettua, ihan tosta vaan..pikku salakuvaus, äänen nauhoitus, valokuva jne..hieman infra puna valoa ja radioaaltolämmitys, nyky maalimassa et ole turvassa, ellei kyberturvallisuus tasoa saada koskemaan henkilöä koskevaksi..

Suomen infra on erittäin helppo saada tukittua näillä "näkymättömilä" ihmisillä, eli henkilöön (puhelin numerot, simit jne.) kytketyillä linkki verkko linkeillä ylläpidettävillä yhteyksillä...ja automaattisella toistolla, sekä ohiohjaamalla hakuja, tämä Suomi24 on juuri sellainen palvelin joka on alhaisen turvallisuuden piirissä..
Audion käyttö se vasta vinhaa onkin..

Sitten vaan pää vaihdetaan joko muuhun kroppaa, tai kroppa alk.peräiseen päähän, esim. niin kuin nyt Niinistölle laitettiin..


Pirremiinapa

Äänestä
  • Jostain hmmm.. syystä kun kirjoitan muutamille tahoille sopimattomista aiheista iskee heti "palvelin virhe"..tällä saitilla..nimenomaan..

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jostain hmmm.. syystä kun kirjoitan muutamille tahoille sopimattomista aiheista iskee heti "palvelin virhe"..tällä saitilla..nimenomaan..

    Esim. treffi -palstan käyttö on puhelimestani mahdotonta...heti ohjautuu jonnekin muualle esim. jonkun toiminnon/tiedon muuttaminen..

    Nytkin yritetään estää näiden tekstieni lähetys..

    {"success":[{message":"Update suggec"," uid":":"1316482","code":"200"}]}

    Tällainen ilmoitus tulee puhelimeen kun olin treffi sivulla puhelimeni kautta., ilm koodattu menemään johonkin muualle..:(


    Pirremiinapas

    Äänestä

Aloittaja

Hybridisotahan se on tietenkin pirremiinapas! 😊) Ei,...minun on kyllä nyt myönnettävä, etten ole perehtynyt ollenkaan nykyaikaiseen sodankäyntiin.
Olen lukenut nyt puolihuolimattomasti kaikki mitä siitä olen löytänyt. Mutta ei selvene ei!

Sana asymmetrinen sotiminen, on yhtä säännötöntä, kuin hybridisotakin, mutta Venäjän olleen siis etunenässä hybridimenetelmää käyttäessään Ukrainan tapauksessa, ja Krimin valtauksessa.
Lähi-idänkin sodat menevät samaan piikkiin. ( Ilmankos niistä en selvää vuosien mittaan ole saanutkaan)

Tuo yllätyksellisyys ja keinojen moninaisuus alkaa jo huvittamaan, informaatio, kauppasaarrot, ym kaaoksen keinot,....
Taiteeksi verrataankin hybridisodankäyntiä, sääntöjä ei abstrakteilla ilmaisuilla kuvataiteessa juuri olekaan.

Abstrakti algebra saisi pikemminkin olla strategioiden lähtökohtana, mutta heh heh,...ketunhäntä kainalossa on kai sodankäynnissä aina oltava!

Äänestä

Vaikka kaikki edistyy, niinkuin tietotekniikka, on siinä myös huonoja puolia.
Jos ihmiset olisivat rehellisiä ja oikeuden mukaisia, nämä uudistukset olisi hyviä,
mutta siinä on se nurja puoli!

Juuri tuo , että voi ihmisen kopioda tietokoneella ja napata henkilötunnukset, on se inhottavaa!

Parempi olisi lyijykynä ja paperiarkki!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sini.sirkku kirjoitti:

Jäi askarruttamaan Euroopan Unionin puolustuksen tulevaisuus aamu TV:n jälkeen.
Kun vahva Britania on eroamassa eu:sta, kuullosti kovin hajanaiselta yhtenäisyys puolustusrintamalla.
Osallistuminen Naton kustannuksiin on tietenkin välttämätöntä, mutta eniten ihmetyttää tuo hybridisota.
Sanana hybridi on tuttu kahden eri, kolmenkin voimanlähteen käyttönä, mutta sodankäynnissä se maallikolle tuo mieleen nykypäivänä arvaamattomia mahdollisuuksia! Tulevaisuudesta puhumattakaan,..

Mitään uuttahan se ei ole, luin kiinalaisen Suntzi ajattelijan jo 2000 vuotta sitten todenneen sodankäynnistä: vain tavallisen ja epätavallisen avulla voidaan saavuttaa voitto itselle.
Nykykielellä sanoen voidaan epätavallisilla keinoilla vaikuttaa ; mediaan, uskonnollisiin inst. samoin kulttuurisiin inst.ja kansanliikkeisiin.
Pienenä näytteenä saimme nähdä presidentti Niinistöstä ja Lennykoirasta tehdyn valehaastattelun!

Herättääkö EU:n maanpuolustusasiat ajatuksia palstalaisissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu