Miten he****sä saa maalipintaseinästä kakspuoliteipin irti iliman että jää jäläkiä? apua.
Vastaukset 10
- Arkkivaari
ensin liottaa teippiä puhdistetulla bensiinillä. Apteekista löytyy rasvattomin laatu - apteekin hintaan tietty ;). Jos seinä ei ole herkkä rasvaantumaan, ns savukkeensytytinbensiini käy oikein hyvin.
Tämä pätee useimpiin tarroihin yms. - samoin
kuin kontaktimuovi ja tarratkin.. Lämpöä kehiin, vaikka tukankuivaaja avuksi. Jos seinään jää liimaa, niin tärpätti, ksyleeni, bensa, tinneri, asetoni, sprii tms.. avuksi. Kaikkiin liukenee, mitä rajumpaa kamaa, sen helpommin.
- ; )
Suhauta hieman OFF:ia siis sitä hyttys karkoitetta ja anna vaikuttaa hetki.Sen jälkeen pukkaa vaikka lastalla.Ei tarvi itkua eikä hammasten kiristystä ja pintakaan ei kärsi.Toimii taatusti,olen itse kokeillut palapeilin irroituksessa.
- keino
Osta maaliliikkeestä tai rautakaupasta lakkabensiiniä, myös tärpätiksi sanottua maalien ohenteena ja pensselien pesussa käytettyä ainetta. Litra ei monta euroa maksa. Irroittaa kaikki tahmaiset tarrat, rasvatahrat jne. kuivalta maali- ja lakkapinnalta alustaa vahingoittamatta. Myös kumi ja muovit sietävät hyvin tämän aineen.
- kumittaja
Minä sain teipit irti pyyhekumilla jynssäämällä! Hiukan hidasta, mutta ei jää jälkiä. Liuotteet kun saattavat liuottaa maalin, jolloin seinä jää laikukkaaksi.
- hinkkaaja
En ole alkuperäinen kysyjä, mutta otin vinkistäsi vaarin ja hinkkasin halvalla koulukumilla vanhojen tarrojen jäljet pois jääkaapin ovesta ja näyttöpäätteen kehyksistä, joihin lapset oli joskus tarroja laittaneet. Tuli kuin uudet ja naarmuista ei tietoakaan. Loppupyyhintä normaaliin tapaan nihkeällä rätillä ja avot!
Kiitos Kumittajalle hyvästä neuvosta!
- Tuskastunut!!
Aivan loistava oli tuo pyyhekumi idea. Tarrat lähti kuin unelma. Mun mielestä erittäin nopea tapa, perus hinkkaamiseen verratuna. Kiitos!
- Auto konkari
Teippiliimojen/tahrojen poistoon on hyvä aine WD-40 tai joku muu CRC tuote.
- Anonyymi
Auto konkari kirjoitti:
Teippiliimojen/tahrojen poistoon on hyvä aine WD-40 tai joku muu CRC tuote.
Eli rasva, vaikka ruokaöljy.
- Anonyymi
Olkoonkin että aihe on jo ikivanha, rautakaupasta saa akkuporaan kiinnitettäviä pyyhekumilamelleja, jotka toimivat kuten pyyhekumi, mutta vähemmällä vaivalla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t71920Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää227813Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️67748- 49664
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien59568Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh26533- 46507
Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞26504Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä29489- 35489