Miten he****sä saa maalipintaseinästä kakspuoliteipin irti iliman että jää jäläkiä? apua.
kakspuoliteipin irrotus seinästä?
10
24859
Vastaukset
- Arkkivaari
ensin liottaa teippiä puhdistetulla bensiinillä. Apteekista löytyy rasvattomin laatu - apteekin hintaan tietty ;). Jos seinä ei ole herkkä rasvaantumaan, ns savukkeensytytinbensiini käy oikein hyvin.
Tämä pätee useimpiin tarroihin yms. - samoin
kuin kontaktimuovi ja tarratkin.. Lämpöä kehiin, vaikka tukankuivaaja avuksi. Jos seinään jää liimaa, niin tärpätti, ksyleeni, bensa, tinneri, asetoni, sprii tms.. avuksi. Kaikkiin liukenee, mitä rajumpaa kamaa, sen helpommin.
- ; )
Suhauta hieman OFF:ia siis sitä hyttys karkoitetta ja anna vaikuttaa hetki.Sen jälkeen pukkaa vaikka lastalla.Ei tarvi itkua eikä hammasten kiristystä ja pintakaan ei kärsi.Toimii taatusti,olen itse kokeillut palapeilin irroituksessa.
- keino
Osta maaliliikkeestä tai rautakaupasta lakkabensiiniä, myös tärpätiksi sanottua maalien ohenteena ja pensselien pesussa käytettyä ainetta. Litra ei monta euroa maksa. Irroittaa kaikki tahmaiset tarrat, rasvatahrat jne. kuivalta maali- ja lakkapinnalta alustaa vahingoittamatta. Myös kumi ja muovit sietävät hyvin tämän aineen.
- kumittaja
Minä sain teipit irti pyyhekumilla jynssäämällä! Hiukan hidasta, mutta ei jää jälkiä. Liuotteet kun saattavat liuottaa maalin, jolloin seinä jää laikukkaaksi.
- hinkkaaja
En ole alkuperäinen kysyjä, mutta otin vinkistäsi vaarin ja hinkkasin halvalla koulukumilla vanhojen tarrojen jäljet pois jääkaapin ovesta ja näyttöpäätteen kehyksistä, joihin lapset oli joskus tarroja laittaneet. Tuli kuin uudet ja naarmuista ei tietoakaan. Loppupyyhintä normaaliin tapaan nihkeällä rätillä ja avot!
Kiitos Kumittajalle hyvästä neuvosta!
- Tuskastunut!!
Aivan loistava oli tuo pyyhekumi idea. Tarrat lähti kuin unelma. Mun mielestä erittäin nopea tapa, perus hinkkaamiseen verratuna. Kiitos!
- Auto konkari
Teippiliimojen/tahrojen poistoon on hyvä aine WD-40 tai joku muu CRC tuote.
- Anonyymi
Auto konkari kirjoitti:
Teippiliimojen/tahrojen poistoon on hyvä aine WD-40 tai joku muu CRC tuote.
Eli rasva, vaikka ruokaöljy.
- Anonyymi
Olkoonkin että aihe on jo ikivanha, rautakaupasta saa akkuporaan kiinnitettäviä pyyhekumilamelleja, jotka toimivat kuten pyyhekumi, mutta vähemmällä vaivalla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.
Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.3187504Viiimeinen viesti
Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill662166- 1761830
epäonnen perjantain rikos yritys
onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä161372- 1121287
Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"
Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie91241Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa
- Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 181701221RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.
Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j551161Kirjoitin sinulle koska
tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j411081Martina pääsee upeisiin häihin
Miltäs se tuntuu kateellisista. Anni Uusivirta on Martinan kavereita.2901019