Turisteja ryöstelevät narkomaanijengit

Anonyymi

Ne kyttäävät jo rautatieaseman tuntumassa turistia, jota lähtevät seuraamaan. Kun tulee vähänkin hiljaisempi paikka, niin piirittävät, uhkaavat pistää neuloilla ja ryöstävät keskellä päivääkin matkatavarat, korut ym.
Näitä tapauksia on Napolissa päivittäin ja itsekin olen meinannut keskellä päivää joutua kolkatuksi aivan keskustassa.

6

1040

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vai semmoista. Koskas viimeksi kävit?

    • Anonyymi

      Myös sataman seudulla on ryöstäjäporukkaa osa kerjäläisiä. Napolissa käynyt muutaman kerran. Junan vaihdolla junaan saapui koditon mies joka huusi että järjestäytynyt rikollisuus vienyt häneltä kodin ja kaiken. Napolissa ei edes tarvitse majoittua riittää kun saapuu junalla tai satamaan, ryöstäjäjengit kyllä kyttäävät. Jos ryöstäjiä on kerjuulla vain muutama ottavat pian puhelimen ja soittavat lisävoimia paikalle. Minullakin kokemus ryöstäjäjengiä pakoon juoksemisesta. Olen myös pistänyt merkille että muuallakin Italiassa jotkut hotellien pitäjät tukevat näitä kerjäläisiä, ilmeisesti majoittavat vastapalveluksia vastaan, toiminta on todella laajaa ympäriinsä.

      • Anonyymi

        Tästä ketjusta on näköjään poistettu kommentti jossa ihmeteltiin jonkun tarvetta kirjoitella näitä "Napolissa tapahtuu sitä sun tätä vaarallista" -juttuja. En mielestäni nähnyt siinä kommentissa varsinaisesti mitään sääntöjen vastaista, siinä vain ihmeteltiin tämän kirjoittelijan tarkoitusperiä.

        Varsinkaan kun näistä ei muuten Italian uutisissakaan oikein näy tietoja. Varmaankin joku salaliitto.


      • Anonyymi

        Aivan totta, ihmettelin miksi aloittaja tekee viikosta toiseen näitä täysin ääliömäisiä avauksia, tietämättä Napolista yhtään mitään. Mitä voi voittaa huutelemalla anonyymisti suomalaisen peräkammarin peruloilta, että Napoli on vaarallinen?


    • 2018 syksyllä tuolla kävin ja allekirjoitan siellä noita jengejä norkoilevan varsinkin aseman ympärillä, me saatiin kuitenkin olla aivan rauhassa heiltä. Itseäni häiritsi enemmän se aivan kahjo liikennekulttuuri, jossa mitään normi liikennesääntöjä ei tunnuta noudattavan.

    • Anonyymi

      "Varsinkaan kun näistä ei muuten Italian uutisissakaan oikein näy tietoja. Varmaankin joku salaliitto."

      Puhutko täydellistä italiaa ja mitä italialaisia uutiskanavia seuraat päivittäin Suomesta käsin? ja olethan tietoinen että uutisiin yleensä listataan vain ne ns.tärkeimmät uutiset kuten poliitikkojen turhat jorinat. Nopealla googletuksella nyt löytyi uutinen jossa paikallinen mies loukkaantui tappelussa Napolin seudulla, kyllä niitä tapahtuu sielläkin päin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      187
      5075
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      24
      4465
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3137
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      259
      3039
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      144
      2934
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2531
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1873
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      77
      1814
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1787
    Aihe