virustorjunta ohjelmaan luottaa?
Latasin sen koneelle ja 3 troijalaista löysi,mutta onko se tosiaan luotettava?
Latasin sen koneelle ja 3 troijalaista löysi,mutta onko se tosiaan luotettava?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ollut koneella puoli vuotta. hyväksi olen todennut
No yhtään mikään viruskilleri ei koskaan ole eikä tule koskaan olemaan täydellinen eikä tule ikinä löytämään jokaista olemassa olevaa virusta. Syy on yksinkertasesti se, että virusten kirjotajat on aina askeleen edellä viruskillerien tekijöitä. Virusta ei voi poistaa tai tunnistaa ennenkuin se on löydetty ja tutkittu. Kyseessä on jatkuva kilpajuoksu ja kilpavarustelu.
Esim Avast on kuitenkin oikein hyvä viruskilleri. Ja se, siinä missä muutkin vastaavat, pyrkii hoitamaan hommansa mahdollisimman hyvin.
käytössä nyt f-securen testi ohjelma ja se loppuu huomenna,kandeisko se jo poistaa koneelta?en meinaa sitä ottaa kun on niin kallis=(
Kyllä kannattaa poistaa. Ei ole hyvä pitää kahta virustorjuntaa koneella yhtäaikaa.
että koeajan jälkeen f- securen virustietokanta ei enää päivity. Avast! on ilmainen ja päivittää automaattisesti itsensä (tietokannan usein ja itse ohjelmaankin tulee silloin tällöin päivityksiä). Kone tuskin tilttaa kahden antivirusohjelman läsnäolosta, mutta tuskin kahta kannattaa päällä pitää.