https://www.bangkokpost.com/business/1744249/asias-beaches-go-quiet-as-chinese-tourists-stay-home
25 vuotta sitten Thaimaa oli paratiisi jonne mennessä tunsi itsensä tervetulleiksi. Kiinalaiset tulivat, ja turismi keskittyi vain heidän tuomaan rahaan. Thai bathin ja keskuspankin valuuttakeplottelu on nostanut turismin hintoja tuntuvasti. Suvarnabhumin käsittämättömän hidas passintarkastus sekä kallis Bath ovat monelle Farangille liikaa. Aasiasta löytyy paljon lomakohteita joissa rahalle saa paljon paremman vastineen.
25 vuotta sitten Thaimaa oli paratiisi jonne mennessä tunsi itsensä tervetulleiksi. Kiinalaiset tulivat, ja turismi keskittyi vain heidän tuomaan rahaan. Thai bathin ja keskuspankin valuuttakeplottelu on nostanut turismin hintoja tuntuvasti. Suvarnabhumin käsittämättömän hidas passintarkastus sekä kallis Bath ovat monelle Farangille liikaa. Aasiasta löytyy paljon lomakohteita joissa rahalle saa paljon paremman vastineen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tuosta+kaikesta+huolimatta,+tämän+vuoden+ensimmäisten+seitseman+kuukauden+(Tammikuu-Heinäkuu),+turistimäärä+Thaimaassa+on+ollut+taasen+hivenen+isompi+kuin+mitä+oli+viimevuonna+samana+ajanjaksona+(2019+15,771milj.hlö+vs.+2018+15,407milj.hlö).
Ja+vielä+hieman+vertailun+vuoksi,+noista+15,771milj.+ulkomaisesta+turistista+on+suomalaisia+ollut+noin+77+000+hlö+(eli+noin+0,5%)
https://www.pattayaone.news/thailands-problem-european-visitors/
Ilmeisesti Thaimaa ei kiinnosta Eurooppalaisia. Vai olenko väärässä?
Euron ja varsinkin Englannin punnan arvon lasku bahtiin nähden vähentää luonnollisesti eurooppalaisia turisteja. Tosin britit eivät pidä itseään eurooppalaisina.
Entä he jotka ovat käyneet kaksi kertaa? Tai useammin.... Tuo luku 77000 on varmaan kaikkien suomalaisten maahantuojan summa. Todellisuudessa vielä vähemmän suomalaisia henkilöitä.
Varmasti tuossa Suomalaisten luvussa (77000) on mukana jonkin verran sellaisia henkilöitä jotka ovat tuossa tarkastelujaksossa (Tammi-Heinäkuu) käyneet Thaimaassa useamman kuin yhden matkan verran (mm.allekirjoittanut), mutta niin on varmasti tilanne kaikkien muidenkin maiden matkailijoiden kohdalla (ja varmasti sitä yleisempää mitä lähempänä lähtömää on Thaimaata).
Ainakin eläkeläiset pakenevat kallista Thaimaata naapureihin..
https://www.talouselama.fi/uutiset/syyslomalle-tai-elakkeelle-thaimaahan-se-oli-halpa-paikka-elaa-mutta-ei-ole-enaa/616056ba-247b-42aa-b8ed-4e5af98b21b9
Muistan+10+vuoden+takaa+Aasian+kierroksen+jolla+olin+4+kk.++Eurolla+sai+noin+50+Thai+paateroa+ja+Filsujen+pesoja+palttiarallaan+55.+Nyt+Eurolla+saa+Batheja+33+ja+Pesoja+57,++Eli+esimerkiksi+Filippiinit+on+petrannut+kilpailukykyään+lähes+35%+verrattuna+Thaimaahan.++Eurohan+on+menettänyt+arvoaan+suhteessa+USD+mutta+hirvittävästi+on+paateron+annettu+vahvistua.
Ihan yhtä hidasta tai vielä hitaampaa se passintarkastus on Helsinki Vantaalla Aasialaisille matkustajille. Vaikka on viisumi kunnossa ja kaikki selvitetty jo esim Vkl Suomen lähetystyössä viisumia hakiessa, rajalla tehdään vielä pitkät kuulustelut ja jono seisoo. Mutta mikä ihme se on kun virkamiehet on saaneet tsaarinaikaisen koulutuksen.
Kuis Indonesia jytäyskös siellä?
Thaimaalaisten nauru on räkäistä naurua. Moni ei tykkää tästä. Ovat tulleet likaa iholle.