Hips!!
Missä kaupoissa myydään lintujen valjaita??
Olisko sellanen eläinkauppa Hesas!??
Valjaita
7
623
Vastaukset
- -M-
Esim Espoon Eläinkeskuksella valjaita on ollut myynnissä:
http://www.elainkeskus.net/- -N-
Kaupan valjaat on tosi vaikea saada päälle, joten kaikkein parhaiten saa tehtyä itse, tai tilata itsetehdyt. :)
- ihmiset
-N- kirjoitti:
Kaupan valjaat on tosi vaikea saada päälle, joten kaikkein parhaiten saa tehtyä itse, tai tilata itsetehdyt. :)
valjastako niitä lintujanne!ei ne tykkää muutoinkaan kiinniotosta!miettikää nyt vähän epäitsekkäämmin!
- -M-
ihmiset kirjoitti:
valjastako niitä lintujanne!ei ne tykkää muutoinkaan kiinniotosta!miettikää nyt vähän epäitsekkäämmin!
Kesy lintu kyllä kestää käsittelyä ja on mielellään ihmisen rapsuteltavana ja pyöriteltävänä, tällainen lintu yleensä tottuu valjaisiinkin varsin nopeasti etenkin jos totutus aloitetaan nuorena. Arkaa, kiinniottamista ja kättä pelkäävää lintua ei tietenkään valjaisiin laiteta vaan ulkoilutetaan vain häkissä.
- Anni
ihmiset kirjoitti:
valjastako niitä lintujanne!ei ne tykkää muutoinkaan kiinniotosta!miettikää nyt vähän epäitsekkäämmin!
KESY lintu voi jopa NAUTTIA valjaista ja ulkoilusta. Samat asiat koskevat sitä kuin koiraakin ja koiran varmasti laittaisit hihnaan?
Mitä sitten pitäisi tehdä, jotta lintu saa nauttia ulkoilmasta ja elää paremmin terveämmin ja todennäköisesti pidempään, koska on onnellinen päästessään mukaan? Leikata siivet?
Meidän neitokakadupoika tulee heti luo kun kaivan valjaat esiin ja antaa kauniisti ne laittaa päälle.
TIETENKÄÄN valjaita ei tule pukea villille linnulle.
Minulta saa muuten tilattua halvalla (3-5e) valjaat pienelle linnulle :)
Laita viestiä anni.anni[at]netti.fi
- ?
entä ei kesy minulla on todella äkäinen lintu siis kakadu niin miten semmoselle voi valjaita laittaa
- -M-
Valjaat ovat edelleenkin tarkoitettu vain ja ainoastaan käsikesyille linnuille jotka antavat pyöritellä itseään mielin määrin eivätkä stressaannu käsittelystä. Aremmat tai muuten ei täysin käsiteltävissä olevat ulkoilutetaan häkissä.
Toki arkaa lintua voi kouluttaa ja kesyttää käsiteltävämmäksi, mutta siinä vaiheessa ei vielä ole valjailla mitään tekemistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1318331Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4617520SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2205676Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en924684Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1474624Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1064455Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr104172Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p184086Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su684078Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03830