Oulun Puhelimen osinko

Opoy

Oulun Puhelin toteutti vuonna 2001 ns. yhtiön sulauttamisen, jossa vanhan yhtiön liiketoiminta ja omaisuus siirrettiin uuteen perustettuun yhtiöön. Osakkeenomistajilla oli mahdollisuus luopua vanhasta paperisesta osakekirjasta ja saada vastineeksi 240 tai 250 uuden yhtiön osaketta arvo-osuustilille.

Monipolitoimintaa harjoittava yhtiö pystyy maksamaan osinkoa omistajilleen, joista suurin on Oulun kaupunki. Osingon maksun ehtona on, että vanha paperiosake on muutettu uusiksi osakkeiksi, ja vaihto on tehty viiden vuoden kuluessa asiasta päätetyssä yhtiökokouksessa. Tämä päivä lankeaa vuoden 2006 maaliskuussa.

Suuri osa ns. B-osakkeista on edelleenkin vaihtamatta uusiin osakkeisiin, ja syynä siihen lieneekin se tapa, jolla kaupunkin anasti vallan uudessa yhtiössä. Paperiosakkeen myynti on helppoa, mutta arvo-osuustilillä olevien pörssissä noteeraamattoman yhtiön osakkeiden myyminen on vaikeaa ellei peräti mahdotonta.

Onko yhtiöllä juridista oikeutta olla maksamatta osinkoa osakkeenomistajalle, joka on muodollisesti yhtiön osakas mutta ei ole merkittynä arvopaperirekisteriin (osakkeet arvo-osuustilillä), ja mitätöidä oikeus osinkoon em. viiden vuoden jälkeen?

1

436

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • krp

      Lehdissä on jatkuvasti ostoilmoituksia, osakkeista pääsee helposti eroon. Sovitte ostajan kanssa treffit pankkiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1692
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      893
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      96
      653
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      644
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      618
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      566
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      520
    Aihe