Elämmekö matrixissa?

Anonyymi

Kysymys on askarruttanut yli 20 vuotta ja vuonna 1999 tehty elokuva laittoi monet tiedemiehetkin miettimään asiaa tarkemmin. Nyt on supertietokoneita laitettu tekemään simulaatioita elämästä ja olemassaolosta. Tietokoneet ovat alkaneet laatia lähes identtisiä rajoituksia ja luonnonlakeja kuin mitä meillä on käytössämme.
"Esimerkiksi yhdysvaltalaisen kosmologin ja tieteen popularisoijan Neil deGrasse Tysonin mielestä on 50 prosentin mahdollisuus, että olemme vain ohjelma jonkun toisen kovalevyllä"
https://yle.fi/uutiset/3-8808895

Elokuvasta tuttu "deja vu" ilmiön arvellaan tässä matrix-teoriassa olevan häiriö / bugi matrixin tietokoneessa.

Katselin dokumentin kahden poliisin kertomuksesta deja vusta.
He lähtivät kuittaamaan hälytystä öisestä toimistorakennuksesta. Paikalle saavuttuaan jäivät vähän sivummalle parkkiin. Rakennus oli pimeä ja ovet oli kiinni. Hetken kuluttua valot syttyi aulaan ja liukuovet alkoivat mennä auki kiinni auki kiinni. Ovien eteen ilmestyi kaksi miestä poliisiasuissa.
Autossa olleet poliisit ottivat keskukseen yhteyttä että onko täällä jo muita poliiseja paikalla? Keskus vastasi että ei.
Ovien edessä olleet poliisit havaitsivat toisten poliisien auton ja lähtivät kävelemään sitä kohti. Autossa olleet poliisit nousivat autostaan jolloin kohti kävelleet poliisit yhtäkkiä katosivat.

Autopoliisit ihmettelivät tapahtunutta. Rakennuksen ovet olivat kiinni. Soittivat huoltomiehen paikalle ja menivät rakennukseen sisään. Sähköt olivat pimeänä koko rakennuksesta siinä kohtaan. Ketään ei löytynyt mistään ja murron jälkiä ei ollut missään. Ulos tullessaan aulaan syttyi valot ja liukuovet alkoi mennä auki kiinni auki kiinni. He kävelivät ulos rakennuksesta ja näkivät paikalle saapuneen poliisiauton. Kun he kävelivät poliisiautoa kohti, he näkivät siellä poliisiautossa itsensä ja tajusivat että he itse olivat myös ne kaksi poliisia jotka aiemmin seisoivat rakennuksen edessä. Deja vu.

11

450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muistatko, mikä tuo poliisien kokemuksesta kertova dokumentti on? Olisi kiva nähdä itsekin.

      • Anonyymi

        Sivuhistoria on poistunut sittemmin. Se oli englanninkielinen stoori. Koetan muistella millä sivulla ja nimellä se oli.


    • Anonyymi

      Sen poliisiauton videokuva on varmaan mielenkiintoista nähtävää?

      • Anonyymi

        Täällä Niuvanniemessä meillä on sama ilmiö ympäri vuorokauden. Näemme itsemme missä milloinkin.
        Joku asoiantuntija oli niitä videoinutkin.


    • Anonyymi

      Aloituksesta tulee mieleen se joissakin kirjoissakin mainittu tapaus missä toisen maailmansodan pommikonelentäjät luulivat olevansa eksyksissä kun näkivät valkoisen sumun ja pilvien välistä lentokentän koneineen sellaisena kuin se tulisi olemaan vasta 40 vuoden päästä.

      • Anonyymi

        Katso sinua edeltävää kommenttia. Siinä selitys!


    • Anonyymi

      Tarkoittanee matriisia. Matrix on joku oblixin veli.

      • Anonyymi

        Eikun se on Masterix nimeltään se obelixin sadomasokistinen velipoika latekseissaan.


    • Olen Keanu ja tuhosin Matrixin.

    • Anonyymi

      Mitä jos kaikki jumalat ovat oikeasti elinvoimaa imeviä vampyyrikoneita matrixista ja agentti smithit on enkeleitä ja haamuja.

      • Anonyymi

        Kymmenkuntakertaa selvinneenä tilanteesta jossa olisi pitänyt kuolla melko varmasti, olen melko varma että se ei ole sattumaa vaan ohjattua. Jatkan aina siitä mistä kuolin ja lopulta elän täyden elämän matriisissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5167
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      26
      3488
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      38
      2838
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      16
      2011
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1820
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1586
    7. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      272
      1523
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1382
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1366
    10. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      73
      1078
    Aihe