Atlantin yli TV -ohjelmassa näkyy mastossa mittaristo jossa on kolmet eri lukemat.
Yöllä numerot ovat valaistu ja ne ovat punaisia.
Purjehduksesta mitään tietämättömänä kysyisin mitä mittareita ne ovat?
Mitkä mittarit?
11
92
Vastaukset
- Anonyymi
Katsomatta ohjelmaa veikkaan että ainakin kompassisuunta ja nopeus. Syvyys on toissijainen juttu Atlantilla.
- Anonyymi
Aika hyvä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aika hyvä!
No mitäs hyvää siinä oli? Hihasta ravistin, moista diibadaabaa en katso.
- Anonyymi
Todennäköisesti siellä on ainakin nopeusmittari (eli loki) ja tuulimittari. Se kolmas voi sitten olla joko erillinen tuulikulmamittari tai syvyysmittari (kaiku). Tai voi olla myös VMG:ta osoittava näyttö.
- Anonyymi
Ei ole saanut selvää, mitä niillä mastonäytöillä on, mutta sinällään voivat olla mitä hyvänsä purjehdusmittariston tuottamaa dataa, mahdollisuuksia on paljon. Useimmiten käytetään jotain yllämainituista tiedoista. Napin painalluksella näytettävät tiedot voi kuitenkin vaihtaa kussakin tilanteessa hyödyllisimpiin.
- Anonyymi
Veneen nopeus ja/tai SOG (speed over ground eli GPS:n antama nopeus), kompassisuunta ja/tai COG (course over groung eli GPS:n antama tosisuunta), AWA (apparent wind angle) eli suhteellinen tuulikulma eli sama minkä windex (tuuliviiri maston huipussa) näyttää, TWS (true wind speed) eli todellinen tuulen nopeus. Näistä neljästä näytöstä matkapurjehtija on kiinnostunut. Voi siellä toki olla muutakin.
Erityisesti pimeällä, kun purjeiden virtauslangat ja windex ei näy, mittarit auttavat pitämään veneen liikkeessä ja oikeaan suuntaan. Minusta näytti olevan nopeus, suunta ja tuulikulma. Tilanteen mukaan voi varmaan vaihtaa eri lukemiakin.
- Anonyymi
tais olla katsojaluku ja sponssien logot..
sponssien romut on näytillä mukamas huomaamattomasti.
Tokmannin olisi kannattanut sponssata ämpärit, olisi ainakin tullut näkyvyyttä! - Anonyymi
Yrjöjen lukumäärä. Ylinnä kerrat, keskellä litramäärä ja alinna vähintään kerran yrjönneiden lukumäärä. Napin painalluksella voi vaihtaa eritteen toiseen.
- Anonyymi
Tänään klo 22 Kutosella tulee taas. Tarkkana katsomaan nyt!
B&G mittareita siellä on koko vene pullollaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.644830Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk2683702Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni2803389Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma1143280Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie332596Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1271648- 1051600
- 1721241
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA841130Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!
Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."341031