”Tuotteesta saatavat myyntitulot riippuvat tuotteen hinnasta ja myytyjen tuotteiden määrästä. Kun tuotteen hintaa nostettiin 18%, tuotetta myytiin 23% vähemmän kuin ennen korotusta. Kuinka monta prosenttia muuttuivat tuotteen myyntitulot?”
Kokeilin ensin kirjan esimerkki tehtävästä mallia ottaen: 1.18/0.77 (korotettu hinta/pienentyneellä määrällä), mutta tämä ei ollut oikea tapa selvästikkään. Prosenttilaskut ovat minulle jostain syystä suuri kompastuskivi ja arvostaisin jos joku pystyisi tuhlaamaan kallista aikaansa selittämällä, miten näitä tehtäviä kuuluisi ajatella ja työstää ja mistä edes kannattaisi aloittaa, jotta pystyisi saamaan sitä syvempää ymmärrystä näihin?
Tehtävään apua
6
197
Vastaukset
Monasti kannattaa ottaa käyttöön apuluku tai -arvo. Yleensä prosenttilaskuissa 100 on kätevä apuluku. Toki yhtälöiden osaaminen helpottaa vielä enemmän.
olkoon a= tuotteen hinta ja b=tuotteen määrä. Myyntitulot =100 (apuluku)
Yhtälö on muotoa a x b=100
hinta nousee 18 % eli 1,18 ja tuotemäärä laskee 23% eli 0,77
Yhtälö on silloin muotoa 1,18 x 0,77 x ab =y
sijoitetaan ab=100
1,18 x 0,77 x 100 = 90,86 eli myyntitulot ovat laskeneet
100-90,86 = 9,14 --> myyntitulot ovat laskeneet 9,14%- Anonyymi
Okei. Vielä kysymys, että miksi tuo kerrotaan tässä tapauksessa eikä jaeta?
- Anonyymi
esimerkki peruna (kilotavara)
Olkoon varhaisperunan hinta aluksi Turun kauppatorilla 2 Eur/kg ja myyntimäärä 50 kg. Silloin myyntitulo on 2 eur/kgx 50 kg = 100 euroa.
Perunan kg-hinta kerrotaan siis myydyllä kg-määrällä. Kertomisen tulos on se myyntitulo euroissa. 2 eur/kg hintaista potaattia myydään 50 kg määrä. Fyffeä tulee lompasaan 100 euroa.
Jos perunan kilo-hinta nousee 18% on uusi kg hinta 1,18x 2 euroa/kg = 2,36 eur/kg. Kun myyntimäärä samalla laskee 23% niin uusi myyntimäärä on 0,77x50 kg = 38,5 kg Uusi myyntitulo perunoista on silloin 2,36 eur/kg x 38,5 kg = 90,86 euroa. Eli myyntitulot laskevat 9,14 euroa. Se on myös laskua 9,14 % kun verrataan alkuperäiseen 100 euron myyntituloihin.
jne. jne.
Sun täytyy vaan jumpata prosenttiaskuja paljon että alat ymmärtämään idean.
Osaako se opettaja opettaa siellä koulussa. Vai opettaako sokeasti vain samat jutut sanasta sanaan kuin kirjassa on kerrottu.
BadMoonRising - Anonyymi
"BadMoonRising" miten tuo kerrotaan, en tajunnut
" sokeasti vain samat jutut sanasta sanaan "
täh ! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"BadMoonRising" miten tuo kerrotaan, en tajunnut
" sokeasti vain samat jutut sanasta sanaan "
täh !No niin koetetaan toisella tavalla eli napataan myös laadut mukaan. Jospa se avaa ideat paremmin.
myyntitulon kaava on:
yksikköhinta x myyty määrä= myyntitulot. (olemmeko tästä samaa mieltä)
esimerkki: kilot ja eurot ja Turun torin Rosamunda potaatit
2 eur/kg x 50kg = 100 eur (potaattien myyntitulo)
Potaattien yksikköhinta nousee 18% ja myyty tuotemäärä laskee 23%
Silloin tilanne muuttuu seuraavasti
myyntitulon kaavan mukaisesti (eli kertomalla)
(1,18 x2 eur/kg) x (0,77x50kg) = 90,86 eur (myyntitulot euroissa)
************
jos sen sijaan lasket jakamalla:
korotettu hinta/pienentyneellä määrällä saat
(1,18x 2eur/kg) / (0,77x50kg) = 0,0613 eur/kg^2
( myyntitulon laatu ei voi olla eur/kg^2 vaan oltava euroja)
BadMoonRising - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No niin koetetaan toisella tavalla eli napataan myös laadut mukaan. Jospa se avaa ideat paremmin.
myyntitulon kaava on:
yksikköhinta x myyty määrä= myyntitulot. (olemmeko tästä samaa mieltä)
esimerkki: kilot ja eurot ja Turun torin Rosamunda potaatit
2 eur/kg x 50kg = 100 eur (potaattien myyntitulo)
Potaattien yksikköhinta nousee 18% ja myyty tuotemäärä laskee 23%
Silloin tilanne muuttuu seuraavasti
myyntitulon kaavan mukaisesti (eli kertomalla)
(1,18 x2 eur/kg) x (0,77x50kg) = 90,86 eur (myyntitulot euroissa)
************
jos sen sijaan lasket jakamalla:
korotettu hinta/pienentyneellä määrällä saat
(1,18x 2eur/kg) / (0,77x50kg) = 0,0613 eur/kg^2
( myyntitulon laatu ei voi olla eur/kg^2 vaan oltava euroja)
BadMoonRisingNiin vielä se Badmoonrising CCR komppina
https://www.youtube.com/watch?v=w6iRNVwslM4
BadMoonRising
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1673599Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi332824Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.12726Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem572682Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️252569Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k172559Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien872016Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1721988Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill91958Pesäpallo rulettaa
Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy31703