Heip,
Olen lähdössä ens syksynä jenkkeihin vaihtoon ja olis kiva kuulla jenkeissä olleiden kokemuksia. Kertokaa vaikka osavaltio, missä olitte ja mitä piditte USAn meiningistä.
Vaihtovuosi jenkeissä
7
330
Vastaukset
- Anonyymi
Hei! En itse ole ollut vaihdossa, mutta olen lähdössä myös vaihtoon kyseiseen maahan.
- Anonyymi
Vaihto-oppilas meininkiin kannattaa todellakin perehtyä, ettei tule järkytyksenä bisneksen varjopuoli.
Aloita vaikka tältä foorumilta ja jatka CSFES:n sivuille. Lisää faktaa löytyy kuluttajariitalautakunnasta ja oikeuslaitoksista.
Lyhykäisyydessään: Nuorten vaihto-oppilaiden syyllistämistä, manipulointia ja ala-arvoista kohtelua siivottomissa ja varattomissa ongelmaperheissä.
Mielenterveys- ja päihdeongelmaisia perheitä lähestulkoon kaikki. Pedofiileja hostaajina, etenkin Jenkeissä. Lähettävä järjestö korjaa rahat, mutta ei ota mitään vastuuta vaihtovuoden onnistumisesta sovitulla ja luvatulla tavalla. Jos valitat olosuhteista, sinut erotetaan tekaistulla syyllä perusteettomasti ja lähetetään kotiin.
Pahoittelut, että olet ottanut moisen riskin!- Anonyymi
Tämän palstan meininkiin kannattaa myös perehtyä. Lyhykäisyydessään: varsin vastenmielistä toimintaa ja mustamaalaamista. Koko totuus ei välttämättä aina löydy vaihtovuoden aikana tai ihan ylipäätään elämässä muita syyttelemällä, vaan välillä kannattaa myös tarkastella omaa toimintaa :)
Pahoittelut, että olet jäänyt jumiin tähän vaihtaribisneksen mustamaalaamiseen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämän palstan meininkiin kannattaa myös perehtyä. Lyhykäisyydessään: varsin vastenmielistä toimintaa ja mustamaalaamista. Koko totuus ei välttämättä aina löydy vaihtovuoden aikana tai ihan ylipäätään elämässä muita syyttelemällä, vaan välillä kannattaa myös tarkastella omaa toimintaa :)
Pahoittelut, että olet jäänyt jumiin tähän vaihtaribisneksen mustamaalaamiseen.Mistä mustamaalaamisesta oikein höpiset? Vaihtarijärjestöjen törkeästä toiminnasta tiedottaminen ei ole mustamaalaamista vaan tiedottamista, koska jotkut vielä jaksavat välittää myös muiden nuorista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämän palstan meininkiin kannattaa myös perehtyä. Lyhykäisyydessään: varsin vastenmielistä toimintaa ja mustamaalaamista. Koko totuus ei välttämättä aina löydy vaihtovuoden aikana tai ihan ylipäätään elämässä muita syyttelemällä, vaan välillä kannattaa myös tarkastella omaa toimintaa :)
Pahoittelut, että olet jäänyt jumiin tähän vaihtaribisneksen mustamaalaamiseen.Pahoittelut myös huonon toiminnan jumiin jääneille puolustajille.
Nuoret ja nuorien vanhemmat: Lukekaa ihmeessä näitä palstoja ja muita palstoja ja kirjoituksia joihin täällä viitataan! Kannattaa tosiaan tarkistaa toimintaa kunnolla, miten vuosi vuoden perään huono toiminta voi toistua. Nuoret vain vaihtuvat.
- Anonyymi
Minäkin olisin Yhdysvaltoihin lähdössä tänä syksynä, mutta saa nähdä miten nyt käy.
- Anonyymi
Ensiksi pahoittelut myös täältä teille, jotka olette toiveikkaina erehtyneet vaihto-oppilaaksi, kuin myös teille, jotka olette päätyneet (ja jumittuneet) moraalittomina tähän likaiseen bisnekseen.
Toiseksi, syksyllä vaihtoon lähteville:
Ottakaa selvää oikeuksistanne mahdollisissa ongelmatilanteissa! Mikäli nykyisestä tilanteesta johtuen tulee ongelmia pysyvän isäntäperheen löytymisessä, lähtönne viivästyy tms. pitää järjestöt saletisti puolensa ja rahanne! Ottakaa selvää, mitä esimerkiksi OPH:n kansainvälistä oppilasvaihtoa koskevat suositukset sanovat, lukekaa vinkkejä tältä palstalta ja olkaa tarvittaessa yhteydessä kuluttajaneuvontaan!!
Pitäkää puolenne! Muuten voi olla edessä painajaismainen kokemus ja rahojen menetys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1303797Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso83059Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai322834Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122572Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1322403- 411818
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611185"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For821119Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361070Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 761050