ajattelitte miljoona työtöntä laittaa, säästöähän sieltä tulis jos kellekään ei maksettais eikö totta.
Mihin töihin muuten
Anonyymi
22<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Banaanilaatikoita pinoamaan, ja ne joille ei sitä hommaa riitä voivat kaivaa kuoppia. Ja osa täyttää ne takaisin.
Alotus palkka viel 15e niin kyl kelpais, tai miksei enemmänkin.
Ostaisin heti auton, talon, veneen, lentokoneen, polkypyörän, tietokoneen, harrikan. yms... sit olis hyvä syy paiskia hommia kun hyvä palkka jolla pystyis ostamaankin jotain nättiä.
Pieni palkkasilla ei oo muuta iloa kun vetää alkoholia, niin kauan kun kuolee köyhyyden aiheuttamaan masennukseen.
Starttirahat valtiolta ja pikavippifirmat pystyyn.
Haise nyt jo pahalle pikavippeines. EIhän idiooteille riitä mikään palkkakaan.
Sinut voisi laittaa vaikka siivoushommiin. Kummasti niissä hommissa on ulkomaalaisia joten etköhän sinäkin selviäisi.
No siinähän laitat. Jos ei ole työsopimusta ei ole työtökään. Miten idiootti sinäkin olet. Ainiin niihin tarvitas autoakin, voi voi kun ei ole.
Muuta pois sieltä korvesta vanhempiesi luota, niin et tarvii autoa töihin pääsemiseksi. Sinusta työllistymisesi on kiinni, ei kenestäkään muusta. Hopi hopi, pistä toimeksi.
Muuta itse maksaa 0 eur.
Muutin ihan ilman sosiaaliturvaa vuosia sitten, suosittelen sinullekin, niin pääset töihin. Työllistymisesi on vain sinusta itsestäsi kiinni.
Niin varmaan ja lehmät lentää. Niitä tuhat lappusia kun ei missään ole niin ei sitä mihinkään muuteta.
sota olisi hyvä ratkaisu, kaikillee olisi töitä ja ihmiset vähenisi.
hoituisi moni ongelma heti....
Mutta silloin olisi puutetta kaikesta, eikä voisi jäädä kotiinsa oleskelemaan ellei ole rikas. Ei voisi enää makoilla himassa kaljaa juoden ja netissä roikkuen.
mieluummin kotona dokaamassa kuin sotimassa. en halua edes töihin joten miksi haluaisin sotimaan. ihme ehdotus joltain sotahullulta. jos sinua kiinnostaa sotiminen niin muuta pois suomesta. kyllä niitä sotatantereita löytyy maailmalta.
Hulluja piisaa kyllä.
Sotimassakin voi dokata ja saa uusia mukavia kavereita. harmi vaan kun niin kaukana ne,
Sekin on todettu ettei muuttamallakaan saa töitä joten se siitäkin.
Kuka sen on todennut? Sinäkö? Muuttamalla saa töitä jos on taitoja mistä työnantajat maksavat...Sinulla ei ilmeisesti ole, no vaikea kuvitella kukaan maksaisi rahaa banaanilaatikkomalle kaljaa litkivälle pesukoneenasentajalle.
tulonsiirtomies
Muutin 5 vuotta sitten Kainuusta Vantaalle. Olen nykyisin töissä. Kaduttaa että makoilin vanhempieni yläkerrassa monta vuotta. Niin se sitten on että kannattaa ottaa itseään niskasta ja laittaa toimeksi. Ruikuttaminen ei kannata.
minä en muuta minnekään neukkukuutioon, jonne ei haluaisi tulla paskatöissä vietetyn päivän jälkeen. mieluummin sitä viettää elämänsä kotiseudulla jossa tuntee ihmiset. ja kun on tilaa kotona voi kutsu kavereita katsomaan futista ja juomaan.
Jos ihminen on valinnut työttömyyden ja juopottelun, hänen korvauksensa tulisi lakkauttaa. Omalla (tai perheen, suvun) rahoilla voi viettää sellaista elämää kuin haluaa mutta yhteiskunnan rahat kannattaa suunnata niille jotka pyrkii tekemään minkä pystyy. Kotona laiskana makaaville ei kuulu yhtään mitään.
Ja oman tai perheen rahoilla tulisi tehdä näitä muuttojakin, tapa ittes saatana niin loppu kateus.
Betalas?