Etsin matkakirjan kirjoittajaa poikkeukselliselle matkalleni

Anonyymi

Hei,

Minulla on takana yli kahden vuoden mittainen erikoinen matka. Reissuun lähdin nuorena. Tarinoita on paljon, paikoista joissa moni ei ole käynyt. Henkilökohtaista kasvua tapahtui myös.

Kotiin saapumisesta on nyt aikaa muutama vuosi. Minulla oli tarkoitus kirjoittaa aiheesta kirja jo paljon aikaisemmin, mutta en ole saanut aikaiseksi, enkä taida oikein olla kirjailija tyyppiä.

Haluaisin kuitenkin taltioida reissun kirjalliseen muotoon jo pelkästää itseni ja mahdollisen tulevan jälkikasvun takia, mutta uskon että tarinallani voisin myös inspiroida paljon muita ihmisiä.

Etsin siis jotakuta auttamaan tämän projektin kanssa. Ja tekemään kirjan matkastani. Mun puolesta se voisi olla vaikka ihan eKirja, mutta annan mielelläni melko vapaat kädet siitä mitä kirjoittaja haluaisi kertomusteni pohjalta luoda.

Jos kiinnostaa edes hieman, niin pistäthän viestiä, vaihdetaan yhteystiedot ja kerron lisää aiheesta!

2

340

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yhden matkakirjan kirjoittamisen kokemuksella pitäisin aika haasteellisena kirjoittaa toisen ihmisen kokemusten pohjalta kirjaa. Ainakin siitä pitäisi saada kunnon korvaus, eli ainakin puolen vuoden palkka. Mutta jos tarjoat kokemuksiasi aineistoksi jollekin ammattikirjailijalle, niin voisi onnistua. Silloin kirja olisi luonnollisesti kirjailijan oma, eli hänellä olisi siihen tekijänoikeudet. Esim Katariina Vuori on tehnyt erinomaisen kirjan nimeltä Tappajan tarina. Liisa Seppänen on kirjoittanut samalla metodilla kirjan Poika joka unohtui. Suosittelen tutustumaan näihin kirjoihin.Molemmat ovat erittäin hyvin kirjoitettuja.

    • Anonyymi

      Paljonko maksaisit työstä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      71
      1144
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      77
      894
    3. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      76
      865
    4. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      386
      801
    5. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      52
      773
    6. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      62
      770
    7. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      737
    8. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      708
    9. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      35
      662
    10. Mersumies201

      Oli tänään hyrskällä melekoosen tehokas 124 liikenteessä. Ei paljon vastamäki haitannu....
      Hyrynsalmi
      16
      550
    Aihe