Etsin matkakirjan kirjoittajaa poikkeukselliselle matkalleni

Anonyymi

Hei,

Minulla on takana yli kahden vuoden mittainen erikoinen matka. Reissuun lähdin nuorena. Tarinoita on paljon, paikoista joissa moni ei ole käynyt. Henkilökohtaista kasvua tapahtui myös.

Kotiin saapumisesta on nyt aikaa muutama vuosi. Minulla oli tarkoitus kirjoittaa aiheesta kirja jo paljon aikaisemmin, mutta en ole saanut aikaiseksi, enkä taida oikein olla kirjailija tyyppiä.

Haluaisin kuitenkin taltioida reissun kirjalliseen muotoon jo pelkästää itseni ja mahdollisen tulevan jälkikasvun takia, mutta uskon että tarinallani voisin myös inspiroida paljon muita ihmisiä.

Etsin siis jotakuta auttamaan tämän projektin kanssa. Ja tekemään kirjan matkastani. Mun puolesta se voisi olla vaikka ihan eKirja, mutta annan mielelläni melko vapaat kädet siitä mitä kirjoittaja haluaisi kertomusteni pohjalta luoda.

Jos kiinnostaa edes hieman, niin pistäthän viestiä, vaihdetaan yhteystiedot ja kerron lisää aiheesta!

2

344

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yhden matkakirjan kirjoittamisen kokemuksella pitäisin aika haasteellisena kirjoittaa toisen ihmisen kokemusten pohjalta kirjaa. Ainakin siitä pitäisi saada kunnon korvaus, eli ainakin puolen vuoden palkka. Mutta jos tarjoat kokemuksiasi aineistoksi jollekin ammattikirjailijalle, niin voisi onnistua. Silloin kirja olisi luonnollisesti kirjailijan oma, eli hänellä olisi siihen tekijänoikeudet. Esim Katariina Vuori on tehnyt erinomaisen kirjan nimeltä Tappajan tarina. Liisa Seppänen on kirjoittanut samalla metodilla kirjan Poika joka unohtui. Suosittelen tutustumaan näihin kirjoihin.Molemmat ovat erittäin hyvin kirjoitettuja.

    • Anonyymi

      Paljonko maksaisit työstä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1295
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    5. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      664
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    15. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      438
    16. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    17. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      427
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe