Miten on jotka mehtään on uskaltaneet, onko kanalintuja rajusti.
Onko niitä lintuja kuin metsästysajat antaa olettaa
9
104
Vastaukset
- Anonyymi
on on on
- Anonyymi
Ei ainakaan täällä Keski-Suomessa. Tänään viisi tuntia kiertelin ja havainnot olivat muutamassa pyyssä. Ei teeriä, eikä metsoja. Lienevät piilotelleet, tai niitä ei sitten ole. Marjoja vähän, voi johtua siitäkin?
- Anonyymi
Ylä lapissa on Riekkoja laikukkaasti , yksi riekko neliö kilometrillä .
- Anonyymi
Etelä-Pohjanmaan eteläisessä osassa näyttää yhtä huonolta, kuin muutenkin viime vuosina. 1980-luvulla esim teeriä vielä oli kohtuullisesti, eikä kuitenkaan kukaan edes ehdottanut metsästysajan pidennystä. Ja nyt kun lintuja todella vähän, niin jotkut valopäät keksivät mennä pidentämään teerijahtia joulukuun puolelle asti. Ei kyllä päättäjillä järki päätä pakota.
- Anonyymi
Mitä nuita säästelemään ei muuta kuin piippu kuumaksi vaan kun se on kerran laillista , niin minä ainakin teen , Nöösi poikana jätin Metsoja ampumatta , minusta niitä oli niin vähän , kas kummaa M hallitus rupes myymaan turisti lupia maakuntiin , sen jälkeen .....piippu on ollut kuumana ainakin minulla .
- Anonyymi
Ei kannata jäähä märehtiin mitä päättäjät päättää , jos se pn laillista ja lakia ei rikota ammutaan vaa , antaa palaa vaan .
- Anonyymi
Metsissä niin paljon lintuja, ettei tarvi kun perällä hutkia alas, niin monta kun haluaa.
- Anonyymi
Keskilapissa löytyi lintuja, mutta ei nyt mitenkään ihmeellisesti. Paras vuosi kyllä muutamaan vuoteen. Poikueet olivat mielestäni pienempiä kuin viime vuonna, mutta niitä oli enemmän.
Eipähän noita lintuja nyt aivan parvissa lentele ja puissa istuksi, vaikka jotkut noin kehuvatkin. Kun kävin Kainuussa metsällä 2019 metsästyskauden alussa, niin näin autolla ajellessani vain yhen akkateeren tien luiskassa ja siihen havaintoon jäivät metsäkanalinnut osaltani.
Naapurin ukko vesakonraivuuseen mennessään oli nähnyt yhden metson suolla heinäpellon laidalla rämeikössä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M737380Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2004568Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn674328Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1414146Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584090HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen664056Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333599Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e602928Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty612584Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka372396