24 vuotta vanha tietokone

Anonyymi

Mitä tehdä 24 vuotta vanhalle toimivalle tietokoneelle? Intel pentium en muista mikä, windows 95. On cd-asema kaikki toimii. Ei haluaisi heittää pois.

16

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jotain vanhoja retropelejä tuolla voisi pelata. Koneen käyttöarvo kaiken muun käytön osalta on nollissa.

      • Kyllähän tekstinkäsittely ja taulukkolaskenta tuollaisellakin toimii. Toimi uusi kannettava on kätevämpi. Minusta tuollaiset on hyvä kiertää, saa materiaalit talteen.


    • Anonyymi

      Laita vaikka huutonettiin huutokauppaan.

      Ties vaikka kuinka paljon saat siitä joltain retrointoilijalta.

    • Anonyymi

      Tuossa tietokoneessa on n. 20 erilaista standardiosaa. Vastaavia on helppo kasata laatikoihin kertyneistä toimivista vanhoista osista. Ja niitä riittää miljoonittain!

      Toimivasta n. 30 v vanhasta IBM:n valmistamasta 8088-prosessorisesta koneesta voisi jotain saadakin. Varsinkin jos se olisi alkupeäisessä paketissa avaamattomana.

      • Anonyymi

        Sehän menee heti arvottomaksi jos vaikka kokeilee että toimiiko. Jos sen arvo on siinä avaamattomuudessa.


    • Anonyymi

      Älä heitä pois. Pidä kunnossa ja toimivana. Sillä voi olla keräilyarvoa vanhojen tietokoneiden harrastajille.

    • Anonyymi

      Varakoneena käytän itse vanhaa windows 95-konetta ja hyvin toimii. Nykyvirukset ei edes iske tuollaisiin!

    • Anonyymi

      mulla on nurkassa ibm pc 5150 10 Mb levyllä, ja lerppuasemala, näppis ja mv-näyttö
      olisiko vuodelata 82

      Ei ole jaksanut kantaa pihalle kun se painaa

      seuraava suursiivous sitten :)

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Kirjoitusvirheitä syynäävä antaa itsestään turhan, epäluovan ja ilkeän ihmisen vaikutelman.

        Onko jotenkin itseään ylentävää yrittää alentaa toisia?


      • Anonyymi

        Onhan tuo nyt naurettavaa tarttua tuollaiseen.

        Ei mikään selitys nyt sinua pelasta möläytykseltäsi.

        Mielestäni olet täysin väärässä siinä että olisi asiallista korjailla toisten kirjoitusvirheitä silloin kun asiavirheitä ei ole, Ja vaikka olisi asiavirheitä, niistäkin voi sanoa asiallisesti.

        Minä luulen että jos lopetat vastailun tänne, emme menetä paljoakaan.

        Viisaat ja älykkäät ihmiset eivät puutu tuollaisiin.

        Eihän tuossa sitä paitsi edes kysytty mitään. Joka tapauksessa kaikille on parempi että pidättäydyt möläyttelemästä.


    • Anonyymi

      Kiitos vastauksista kaikille! Antaa vielä koneen elää ja toimia.

      • Anonyymi

        Asenna kevyt lubuntu, kubuntu tms.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Asenna kevyt lubuntu, kubuntu tms.

        Asenna sinä vaan niin olet fakiiri.
        "Windows 95:n laitesuositukset olivat Intelin 80386DX-suoritin, 4 MB muistia, VGA-näytönohjain, hiiri ja 50 MB kiintolevytilaa"
        Tuo ( 4MB) koskee alkuperäistä versiota mutta kuitenkin


    • Anonyymi

      Tällä pöytäkoneella jolla viestiä kirjoitan on ikää noin 11 vuotta. Toimii silti moitteettomasti ja on käyttökelpoinen vielä useiden vuosien ajan.

      Kymmenen vuoden kuluttua tämä pöytäkone on todennäköisesti tehonkulutukseensa nähden liian huono jotta tätä viitsisi käyttää.

    • Tätä palstaa trollataan. Se on ollut asiaintila jo pitkään eikä enää tässä vaiheessa pitäisi olla kenellekään yllätys.

      Mutta miksi vastaatte trolliviesteihin? Nyt vastauksista suurin osa on trollin kanssa riitelyä eli annatte trollille juuri sitä mitä se haluaa. Moninkertaistatte roskan määrän verrattuna alkuperäiseen trollaukseen. Jos tarkoituksenne on itse osallistua keskustelun pilaamiseen niin siinä onnistutte varsin hyvin.

      Trolli elää huomiosta. Jättäkää se vastailemaan itse itselleen.

    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      154
      13535
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      74
      9804
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      99
      9172
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8159
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      40
      6783
    6. 150
      6195
    7. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      72
      4308
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3415
    9. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      39
      3407
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      401
      1300
    Aihe