Reaalissa oli kaksi niin helppoa kysymystä, että piti ihan useaan kertaan lukea kun aatteli et niissä täytyy olla jokin kompa. Mutta ei, ne tosiaan kysyi näin simppeleitä?
Tehtävä 10, ehdottomasti reaalin helpoin essee tehtävä
"10. Mitä tarkoitetaan käsitteellä hyvinvointivaltio? Pohdi, mitä etuja hyvinvointivaltiosta on ja mitkä tekijät voivat sitä uhata."
Piti ihan hieraista silmiään, et kysyyks ne tosiaan näin helppoja.
"12. Mitä tulopoliittiset kokonaisratkaisut (tupo) ovat, ja miten ne Suomessa syntyvät?"
Tehtävä 10, ehdottomasti reaalin helpoin essee tehtävä
"10. Mitä tarkoitetaan käsitteellä hyvinvointivaltio? Pohdi, mitä etuja hyvinvointivaltiosta on ja mitkä tekijät voivat sitä uhata."
Piti ihan hieraista silmiään, et kysyyks ne tosiaan näin helppoja.
"12. Mitä tulopoliittiset kokonaisratkaisut (tupo) ovat, ja miten ne Suomessa syntyvät?"
Vastaukset 12
Vanhimmat
Hoksasitkos sen?
Ala-asteen tiedoilla saa tuosta jo neljä pistettä. =)
Luulisin että siitä saa 1-2pistettä jo pelkillä ala-asteen tiedoilla, mutta suuremmat pistemäärät vaativat jo todella hyvää tietämystä asiasta ja hyvin yksityiskohtaista tietoa, eli lämpötiloja, kuukaudenaikoja ym..ym..
Niin, ja eikö näissä "helpoissa" kysymyksissä arvosteluperiaate ole rankempi. Vaikeissa kysymyksissä saa paremmin pisteitä vaikka esitys olisi huonohko, sillä jos on todistanut, että tietää ja ymmärtää tämän "vaikean" asian lautakunta jakaa pisteitä paremmin.
Näin olen asioista kuullut ja ymmärtänyt.
Ainakin meillä oli vasta ollut yhteiskuntaopin pakollinen kurssi, jonka ansiosta käsitteet ja muut olivat mielessä. Hyvinvointivaltiotehtävässä ei taida riittää pelkkä peruspaskanjauhanta, vaan piti löytyä kunnolla muotoiltu käsite (jota en enää totta puhuen edes muista, kirjoituksissa onneksi tuli mieleen) ja ne kolme erilaista hyvinvointivaltiomallia. Pohdinnan piti oletettavasti olla ansiokasta ja luovaa, eri perusasioiden lisäksi piti sanoa jotain omaperäisempää. Tupo oli kieltämättä helppo, mutta tarkastuksessa nussitaan luultavasti pilkkua edestä, takaa, sivulta ja korvaan. Oraalinenkaan ei ole pois kysymyksestä >_< pelkään edelleen tulevia pisterajoja, jos kaikilla meni hyvin.
Ei noi nyt sinällään ole kauhean helppoja kysymysksi miltä se näyttää. Vaaditaan varmaan aika paljon asiaa, että täydet pongot saa. Sinällään asia on yksinkertainen, mutta YO sensorit ovat tunnetusti pilkunviilaajia.
yleensä tehtävät mitkä vaikuttaa helpoilta, ei sitten olekaan niin helppoja. Oikeisiin ja täydellisiin vastauksiin pitäs olla sitten paljon syvällisemmin kun ala-asteen tiedoilla kirjotettua asiaa. Siksi skippasin bilsan ekatehtävän ja kirjotin esim. kuntaliitoksista, jotka mun mielestä kuitenkin vaatii vähän enemmän pohtimista.
Mutta sehän riippuu kenelle mikäkin on helppoa. Itse en muistanut tuposta mitään vaikka vikassa jaksossa oli yhteiskuntaopin kurssi. Noh enpä lukenut sillonkaan kurssikokeeseen kun ei kiinnostanu.
Kertokaas te nyt ketkä ootte kirjottanu et onko näistä äikän ja reali aineiden valtakunnallisista syventävistä kursseita apua. Tuleeko niist paljon kysymyksiä vai onko kaikki pakollisist kursseist
sehä riippu tietty mitä nää aijot reealisa kirjottaa... ja vaikka jostaki ei oo yo-kirjotuksesa hyötyä -yleissivistyksestä on aina hyötyä!
mut mulla esim. bilsan ja ussan kaikki maholliset soveltavat ja syventävät kurssit helepotti reaalin vastaamista.. iteasiasa taitaa olla niin että joka kurssista oli ne sit syventäviä,pakollisia tai soveltavia on vähintään yks kysymys reaalisa aineesta riippumatta.. pakollisista usein kaksi...
äikässä tietysti auttaa kaikki mahollinen.. no ei ehkä ilmasutaito kauheesti, mutta mitä enemmän kirjotat kirjotat ja jankkaat kielioppia -sitä paremmat pisteet saat äikän aineista! eli kaikki maholliset kurssit vaa kehii ja nauti täysillä! :)
kolome vuotta on kuiteski meleko lyhyt aika kiduttaa ittee-välil on rankkaa mutta kyllä viimestää ku se lakki on pääsä nii hymmyilyttää..:D
tsemppiä!
Kaks ensimmäistä fysiikan laskua oli jotenkin ihan naurettavan helppoja. Tyyliin ykköskurssista. =b (Tosin eihän tuo vielä tarkota että niissä ei olis onnistunu jotain kämmimään)
Mitä helpompi kysymys on sen pikkutarkempii ollaan tarkistuksessa.
Fysiikan neljä tehtävää oli aivan epäreilun helppoja. Tein ne vajaassa kahdessa tunnissa. Tarvi vaan tarkistaa kunnolla ja selitellä väliin mitä tekeen ni on varmat 6 pojoo.
Loppuajan pysty vääntää sit niitä esseitä.
Jos esim fysiikan ja historian ensimmäistä tehtävää vertailee niin fysiikassa kuuteen pisteeseen tarvi 10min, mutta historiassa laajojen pikkutarkkojen käsittelyiden jälkeen n. 45min.
Nolottaa päästä näin helpolla matemaattisilla aineilla.