Valion kaikki maidot on jatkossa vapaan lehmän maitoa!
Vapaa lehmä on Valion myyntivaltti
Anonyymi
4093
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Laiduntaako se Valion vapaa lehmä? Onko se stressitön?
Vähemmän sillä on stressiä kuin stadin tuetussa yksiössä asuvalla kun kuulee että vastikkeettomia tukia leikataan
Tää oli hyvä!
Totta puhut!
Joillakin lehmillä on joka päivä stressipäivä, kun sitä pusketaan eikä pääse lypsyllekään milloin haluaa.
Eli karjakot voivat lypsää vapaasti minkä lehmän tahansa? Maaseutu vilkastuu.
Meillä on pihatto ja lehmät pääsevät laitumelle. Ongelmana on vain se etteivät lehmät halua olla laitumella. Välillä on ajettu kaikki väkisten ulos ja laitettu ovi kiinni, mutta ei mene kuin muutama minuutti ja kaikki ovat oven takana huutamassa milloin ovi avataan. Laiduntamista tarvitsee vain kaupunkilais ihminen mielikuvineen.
Lehmien mielestä on kivaa olla laitumella (ainakin niiden lehmien, joita toiset lehmät eivät kiusaa) ja kivaa on mennä takaisin navettaan omalle paikalle.
werstdfgyuihnim tyfghijkoltyghuijko yuifuyi
Juu ja mainokseen vielä soimaan taustalle Hectorin hieno kappale osaisipa lehmät lentää.
Aika monet meistä hesalaisista kuuntelee nimenomaan tuota Hectorin mukavaa kappaletta ja samalla.....juomme lasillisen Valion mainiota maitoa!
Mä en kuuntele kyllä mitään Hectoria mutta Valion vapaan lehmän maitoa kyllä juon.
Jopa tykkää Valion maidosta.
Jopalla "pimeä" Valion vapaan lehmän maitopullo....
Jopa juo puistossa salaa VALION maitoja.
Vapaita lehmiä on vain Valiolla!
Jopa rakastaa valion maitoja.
Parasta mitä Jopa tietää on Valion vapaan lehmän maito. Se on ainutlaatuista. Muilla ei edes ole vapaita lehmiä.
Näin se on!
Ainoat tietämäni Suomen vapaat lehmät saatiin lopulta kiinni.
Mitenkä vapaiden lehmien herkästi leviävät sorkkataudit???
Niinpä. Jos Suomessa olisi vapaita lehmiä, ne kyllä pikaisesti ammuttaisiin pois ainakin maatilojen lähettyviltä, vrt. sikalat, villisiat ja sikarutto.
Mitenkäs ne Juustoportin vapaat lehmät???
Ei aloittaja juo kuin Valion maitoja. Hesalainen juoppo vain juo salaa Valion maitoja.
Hyvää Valion päivää!
voi kuinka mukavaa on väistellä valion tuotoksia,
kun ei olla enää sen nilviäs joukon monopolin armoilla...
Miksi valion maito happanee nopeammin kesällä kun muitten meijäreitten?
Koska se on parempaa!
kansa vaatii,
tukivapaiden lehmien matoa...
Kansa vaatii Valio maitoa!
voi kuinka mukavaa on väistellä valion tuotoksia,
kun ei olla enää sen nilviäs joukon monopolin armoilla...
kansa vaatii,
tukivapaiden lehmien matoa...
Onko kukaan laskenut paljonko Valion vapaan lehmän maitoa kuluu päivittäin täällä helsingissä? Kyllä täytyy sanoa että ilman Valion maitoa oltaisiin melkoisessa pulassa.
Onneksi on vapaan lehmän maitoa. Se on ekologista.
Miten on vapaan lehmän henkinen hyvinvointi, kun se saa jatkuvasti olla peloissaan ja on stressaantunut?
Paremmin ne voi kuin stadin tuetussa yksiössä asuvalla kun kuulee että vastikkeettomia tukia leikataan
Ei lehmätkään pidä siitä, että niitä pusketaan ja hypitään selkään eikä saa olla rauhassa. Sorkatkin kipeinä....
Eikö Valio voisi mainostaa laiduntavan ja ulkoilevan lehmän maitoa?
Suomi on vapaa maa. Kone Oy voisi mainostaa vapaana olevia ja ulkoilevia hissejä.....
Vaihtelu virkistää
Kun ajatellaan lehmää yksilönä eikä joukkona, niin kaikki eivät luonteensa vuoksi sovellu elämään pihatoissa. Mitä näille lehmille sitten tehtäisiin? Eläinsuojelijan mukaan teuraaksi - kamalaa - järkytyin.