Lapsettomuuden muuttuminen: Tuskasta hyväksyntään ja lopulta iloon.

Anonyymi

Haluaisin aloittaa keskustelun aiheesta lapsettomuuden muuttuminen vuosien varrella. Tuskasta hyväksyntään ja lopulta jopa iloon. Olen 34v. nainen. Koko aikuisuuteni olen ollut vakaassa parisuhteessa ja toivonut lasta silmittömästi. Autoimmuunisairauteni ovat olleet ongelmana, vaikkei varsinaista syytä koskaan löytynyt. Olen ollut raskaanakin, mutta lopputuloksena silti tyhjä syli.

Olen alkanut työstää itseäni ja lapsuuden traumojani jo useampi vuosi (7-8) sitten. Ensin kohtasin paljon patoutunutta tuskaa, mutta nyt viimeisimpinä vuosina olen kokenut suurta irtipäästämistä ja vapautumista. Sisältäni on vapautunut paljon pelkoja ja syytöksiä. Olen löytänyt oman voimani, enkä välitä enää niin paljoa siitä, mitä muut ajattelevat, Vihdoin olen löytänyt sen tosiasian, että olen upea ihminen ja aivan täysiarvoinen ilman lapsiakin. Miksi haluaisin elää ”normaalia elämää”, kun tämä matka on muutenkin niin lyhyt ja ohikiitävä?

Nyt aivan hiljattain on käynyt niin, että ensimmäistä kertaa en kaipaa enää lasta. Rakastan lapsia, totta kai, mutta en tarvitse heitä. Aivan kuin jokin suuri kupla olisi puhjennut edessäni. Kupla jossa elin kaikki nämä vuodet. Kurjuudessa ja puutteessa. Rakastan itseäni, vihdoinkin, se on kaikki millä on väliä. Olen myös saanut valtavan paljon elämässä, edes sairaudet eivät poista sitä, että olen melkoisen etuoikeutettu... Tunnen suurta kiitollisuutta, ja minun on hyvä olla.

Lapsi on suuri asia, ja vanhemmuus haastavaa. Tiedän, että minussa itsessäni on samoja ominaisuuksia, kuin mistä olen syyttänyt omia vanhempiani. Asioita, jotka jättivät tunteen, etten ollut tärkein ja muu meni edelleni. Meissä jokaisessa on näitä puolia, mutta kun ne kunnolla tiedostaa, lapsen hankkiminen voi alkaa tuntua jopa hieman moraalittomalta: Haluanko lapsen siksi, että hänen kauttaan voin olla jotain enemmän? Haaveilisinko vanhempana jatkuvasti omasta ajasta? Tuntisiksi ajoittain rasittuneisuutta, ärtyneisyyttä ja vihaa lastani kohtaan? Uskon, että vastaus on kyllä.

Olen taiteilijasielu ja pääsin liian vanhaksi lapsettomuudesta kärsien. Ylitin jonkin kynnyksen, jolloin kärsimys tippui pois. Pelko lapsiperheeksi ajautumisesta on uusi ääni päässäni. Pelko, etten kuunnellut ja priorisoinut itseäni. Että ajaudun siihen, mihin kaikki muutkin. Nyt kun vihdoinkin olen löytänyt onnen ja vapauden tästä elämästä, jota elän.

Terveyteni on parantunut huomattavasti. Energiatasot ovat nousseet ja hormonaaliset ongelmat alkaneet helpottaa, Uskon, että juuri tällaisten muutosten jälkeen hanat voi huomaamatta ”aueta”. On turha tuudittautua siihen, että kun ei ennenkään ole onnistunut, niin tuskin nytkään. (Sitä paitsi onhan adoptiokin vaihtoehto, jos lapsen todella haluaa).

On tehtävä päätöksiä. Päätöksiä, jotka koskettavat loppuelämää. Uskon, ettei täältä löydy kohtalotovereita tähän muutokseeni liittyen. Mutta haluaisin yllättyä positiivisesti.

P.S. Olen ollut aivan hajalla lapsettomuudesta vuosikausia, itkenyt kuukausittain, stressannut, seurannut kiertopäiviä, palstaillut asian tiimoilta liikaa, kyräillyt muiden raskauksia, tuntenut merkityksettömyyttä lapsettomuuden vuoksi ja pahimmillaan kokenut itsetuhoisia ajatuksia isoimpien pettymysten kohdalla. Se oli suoranainen helvetti, jota en toivo kenellekään. Kerron tämän siksi, että haluan antaa toivoa niille, jotka ei välttämättä sitä omaa lasta saa. Toivoa muutoksesta kohti valoisampaa.

P.P.S. Olen aikaisemmin kirjoittanut lapsettomuuden hyväksymisestä blogipostauksia, mutta omalla nimellä, eikä tämän jutun ajatus ollut mainostaa blogia, vaan avautua anonyymisti. ❤️ Jokainen kirjoitus on vienyt eteenpäin tätä prosessiani, nyt huomaan sen.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

        Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
        Haapavesi
        82
        1399
      2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

        Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
        Maailman menoa
        68
        1197
      3. Asunnottomuus lisääntyy

        Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
        Maailman menoa
        205
        1192
      4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

        Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
        Maailman menoa
        214
        1184
      5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

        Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
        Ikävä
        12
        1039
      6. Sulle on tullut

        Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
        Ikävä
        103
        993
      7. Minä pyydän,

        jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
        Ikävä
        65
        913
      8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

        Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
        Ikävä
        129
        894
      9. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

        Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
        Ikävä
        123
        788
      10. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

        Vaikka muuta osaat esittää.
        Ikävä
        77
        765
      Aihe