Missä pidätte tiskirättiä ja -harjaa?

Anonyymi

Keittiö uusittu, ja hanan päälle ei vain enää voi pitää rättiä. Harjalle ei ole enää kuivauskaapin pohjassa ritilää, johon ripustaa. Jäteastiakaapissa on ylätaso, johon voisi laittaa, mutta joku teline siihen tarvittaisiin, jotta rätti kuivuu. Miten olette ratkaisseet?

6

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sekä tiskirätille että harjalle on olemassa tarrakiinnitteisiä pidikkeitä/koukkuja. Toimii takaseinässä tai kaapiston pohjassa. Olisko SiniTuote tms. googlaamalla kyllä löytyy vaihtoehtoja.

    • Anonyymi

      tyynyn alla ja toisinaan yöpöydällä jos ei siinä sitten satu olemaan jo vessaharja.

    • Anonyymi

      Perceessä, vai mikä se nyt oli?

    • Anonyymi

      Omat harjani ja rättini laitan astiankuivauskaapin alahyllyn toiseen päähän, johon olen jättänyt tilaa välineille. Myös astianpesuaineet ovat siellä, koska en pidä niidenkään katselusta työtasolla.

      Pesin hyllylle tippa-astiaksi (jotta vesi ei valuttele tasolle) rasian, jossa on kaksi lokeroa (rasiassa on ollut muistaakseni joulurosollia myynnissä, mutta saahan niitä halutessaan kauniimpiakin lokerorasioita). Takimmaiseen lokeroon laitan tiskirätin kahtia taiteltuna ja viereen juuresharjan omaan pikkupurkkiin. Etualalle tiskiharjat niin, että ne riippuvat muki-ritilähyllystä eli kakkoshyllystä ja tiputtelevat vetensä alahyllyn alusastiaan.

      • Anonyymi

        "Takimmaiseen lokeroon laitan tiskirätin kahtia taiteltuna"

        Mahtaa olla melkonen bakteeripesä.


    • Anonyymi

      Rätti hanassa ja harja siinä valaisimeen menevässä kaapelissa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      323
      3755
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3530
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2210
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      106
      1594
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1488
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      122
      1252
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      907
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      99
      850
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      77
      787
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      85
      723
    Aihe