Toisin kuin joskus kuulee väitettävän, jokin tietty taho - vaikka vartiointiliike - ei ole syypää liikkeiden lopettamiseen Hämeensaaressa.
Syy on uuden suurhankkeen valmistelu, jossa vuosia kestävä areenan plus muun rakentamisen hanke käynnistyisi näillä näkymin jo vuonna 2021. Hämeensaaren rakennustyömaa on suurikokoinen, ja työ kestää 3 - 5 vuotta. Aivan kuten Goodmanin rakennustyö aikoinaan.
Tällä välin vuosikausien ajan on mukavampi olla jossakin muualla kuin rakennustyömaan keskellä. Uusia liikkeitähän tulee vaikka kuinka monta kun kaikki on valmista.
Ei siis turhaan etsitä muita syntipukkeja Hämeensaaressa vaan ymmärretään suurhankkeen aiheuttama vuosikausien epämukavuus ennen valmistumistaan.
Hämeensaari tyhjenee - uutta tulee tilalle
12
172
Vastaukset
- Anonyymi
On hullu ajatus, että vartioliike tai joku muu taustalla vartioikin asiakkaiden häätämistä alueen kaupoista. Jotta hullujussit varmuudella saataisiin jylläämään parin vuoden sisällä.
Ei pidä paikkaansa.- Anonyymi
Ajattelin aivan samaa. Missä helvetissä on kuultu sanottavan että joku vartiointiliike olisi syypää Hämeensaaren tyhjenemiselle? Entä mitä liikkeitä Hämeensaaresta on lähtenyt? Jonkun sekopään suoltama avaus jälleen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ajattelin aivan samaa. Missä helvetissä on kuultu sanottavan että joku vartiointiliike olisi syypää Hämeensaaren tyhjenemiselle? Entä mitä liikkeitä Hämeensaaresta on lähtenyt? Jonkun sekopään suoltama avaus jälleen
Hei...onko sisälukutaito tai luetun ymmärtäminen kateissa?
En ole viestiketjun avaaja enkä aiheen alustaja mutta itse näen tuossa vain otetun esimerkin nyt vain tuossa mainitun vartiointiliikkeen muodossa, yhtä hyvin avaaja olisi voinut ottaa esimerkin vaikka....kenkäkaupasta!
Lainaan osan avausta, lukekaa itse oma tulkintanne:
->Toisin kuin joskus kuulee väitettävän, jokin tietty taho - vaikka vartiointiliike - ei ole syypää...............<- - Anonyymi
Vartijoilla ei ole tekemistä asian kanssa.
- Anonyymi
Suurhanke tuo kivasti uusia työpaikkoja ja uusia asukkaita. Pistäkää jo töpinäksi hankkeen kanssa!
- Anonyymi
Neste ainakin lopetti...
- Anonyymi
> Suurhanke tuo kivasti uusia työpaikkoja ja uusia asukkaita. Pistäkää jo
> töpinäksi hankkeen kanssa!
Senhän se varmasti tekee mutta on hyvä ymmärtää, että alueen tyhjeneminen johtuu suurhankkeesta ja vuosikausien kuormurirallista, pölypilvistä ja junttaamisesta.
Kukaan yksittäinen taho ei aiheuta nykyisten liikkeiden sulkemista Hämeensaaressa. Kaikki nykyiset alueella toimivat liikkeet lopettavat toimintojaan pikkuhiljaa ja tekevät kuormureille ja junttaajille tilaa.
Hämeensaari on för-bi seuraavaksi viideksi vuodeksi ainakin. Eikä muuten ollut kauhean kivaa taituroida Guudmanin raksan lävitse viittä vuotta.
Samaa emme jää toistamaan.- Anonyymi
Pahoitin ja muutan taas tänäänkin Poriin.
- Anonyymi
Ei haittaa kuule yhtään. Vanhaa nurin ja uutta tilalle. Vaikka tänään aloittaisi.
Kuitenkin tuntien Kaupungintalon tavat on syytä tehdä selväksi se, että kukaan yksittäinen taho ei ole sulkemassa Hämeensaaren nykyisiä liikkeitä.
Tällaisessa tilanteessa yleensä Kaupungintalo yrittää kerätä irtopisteitä ja vierittää syyn liikkeiden sulkemisiin jonkun kontolle.
- Anonyymi
> Vartijoilla ei ole tekemistä asian kanssa.
Olisi parempi, jos Securitas painuisi sieltä muualle. Se nyt on nähty mitä se homma on.- Anonyymi
Niin mitä? Ei ongelmia rehelliselle asiakkaalle.
- Anonyymi
Emme me kaupan asiakkaat semmoisesta halua maksaa. Siellä pyörii sitä porukkaa liikkeissä enemmän kuin asiakkaita toisinaan.
Asiakkaiden tehtävä ei ole hyysätä vartioitsijoita.
Pois vaan ja jotakin muuta tilalle, jos todella tarvitaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761219
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?47644Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä305562Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55559Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t232557- 51539
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7510