Facebookin omaishoitajat-ryhmään on liittynyt sosionomi opiskelija jolle voi antaa kommentteja omaishoidosta.
Hän vie asiaa eteenpäin.
Menkää ottamaan kantaa ja kertokaa hänelle tarinanne.
Nyt omaishoitajat voivat vaikuttaa
5
285
Vastaukset
- Anonyymi
En käytä falsebvuukia, mutta jos tässä esittämäni ajatukset tuntuvat hyviltä, niitä saa kopioida sinne.
Omaishoitajan sijaisuus on tehty monella tavalla hankalaksi. Se voi olla työsuhde tai toimeksianto, joita kohdellaan eri tavalla työttömyystoimistossa, ja suuri osa tällaisen työn tekijöistähän saavat ositeltua tai täyttä työttömyyskorvausta.
Kuka on työnantaja? Onko se se hoidettava, vai hänen omaishoitajansa, vai kunta, vai joku kunnassa häsläävä yksityinen nintendo? Kuka kirjoittaa työtodistuksen?
Sijaisen palkka on 70e /vrk tai vuorokauden osa. Siis palkka saattaa olla 35e/t, jos sijaisuus kestää vain pari tuntia. Harvoin kai kuitenkin sijaisia parin tunnin avustamisiin käytetään, koska siinä menisi omaishoitajalta yksi vapaapäivä kolmesta, jotka kuukaudessa sallitaan. Todennäköisemmin tehdään täysi 24t vuorokausi, jolloin palkka jää alle kolmen euron tunti.
Salailu näyttää olevan toimintatyyli. En suorasta kysymyksestäni huolimatta ole saanut vastausta kysymykseen: Kuinka monta tuntia tai minuuttia on oltava työpäivien välillä, jotta ne lasketaan erillisiksi työpäiviksi. Olen yleensä ollut työpaikalla yötä, vaikka varsinaista työtä ei öisin ole, koska työmatkani on pitkä ja he ystävällisesti sallivat minun yöpyä paikalla. Vasta jälkeenpäin havaitsin, että tuo yö tuli joissain tapauksessa maksamaan minulle 70 euroa, eli paljon enemmän kuin polttoainekulut olisivat olleet, jos olisin käynyt välillä kotona. Eikä edes jälkikäteen ole suostuttu kertomaan, mikä on vaadittavan tauon pituus; riittääkö, että on poissa työpaikalta viisi minuuttia, tunnin, vai ehkä kahdeksan tuntia. Omaishoitaja ja hoidettava eivät edes ymmärrä ongelmaa. He näkevät, että olen vaan ahne ja haluan palkkaa työstä, jota en ole tehnyt. Niinpä he kerran ehdottivat niin, että olisin merkinnyt tuntilistaan kymmenen tuntia työtä, jota en ollut tehnyt, jotta saisin palkan kahdesta päivästä! Tietenkään en sellaista tee. Tuo tauon pituus jää edelleen valtionsalaisuudeksi, ja tästä lähtien ajan aina kotiin vuorojen välissä.
Se taas ei ole hyvä omaishoitajan kannalta, koska hän saattaa menettää vapaapäiviä siinä. Tämä on kai tarkoituksella kaikin puolin hankala systeemi, jotta saadaan jopa omaishoitajat ja sijaisetkin vastakkain, yhteistyön sijaan. Hajota ja hallitse on tämän päivän henki.- Anonyymi
Anteeksi, jäi epäselväksi. Oletko omaishoitajan sijainen vai henkilökohtainen avustaja?
Käsittääkseni omaishoitaja ei menetä vapaapäiväänsä parin tunnin sijaisuudesta. Näin ei ainakaan mrillä ole käynyt.
Osa omaishoitajista käy töissä, jos hoidertava pärjää tämän ajan yksikseen.
Sitäpaitsi, meidän omaishoitajien tuntipalkka on 0,50 € - 1,00 €/h 24/7.
Miten voi olla mahdollista, että sijainen saa samasta työstä 70 €/vrk?
Onko omaishoitajan työ vähempiarvoista kuin sijaisen/avustajan?
- Anonyymi
Omaishoitajan ei saa julkisesti kertoa kuin rakkaustarinoita.
- Anonyymi
...otetaanpa runokirja esiin...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
...otetaanpa runokirja esiin...
Seura ja Me Naiset lehdetkin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774632- 1801917
- 1241610
- 1251144
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161091- 351036
- 78943
- 52906
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78872- 4848