Raskasliikenne

Lieneeköhän jo suunnitteilla. Tekisivät uuhen tien lietejoen sillalta radan vierustaa puutavaran kuljetukseen asemalle. Ei olisi iso investointi hiekkakankaaseen ja rekoilla jäisi ramppaaminen virrantiellä. Kaikki säästäsi. Paljon raskasta jäis pois kylältä. Muutama sata metriä tietä. Samoin puolangan tieltä sieltähän tulee valmis tienpohja melkein asemalle. Komppaan , kaikki säästäsi etenkin rekkamiehet, tienpitäjät, tulisi turvallisemmaksi kylä.
621621
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 62

Vanhimmat

Lumivaarana tuulipuiston takia Lietekyläntie ja Karpinvaarantie on peruskorjattava ja levennettävä tuulivoimaloiden osien kuljettamista varten. Puutavaranajo voidaan järjestää samalla kertaa parempaan kuosiin.

Äänestä
  • Kyllä ne vähät asukkaat saadaan vanhainkotiin nykyistä väylää pitkin.

    Äänestä

No tietenkin jos puuterminaali tulisi lietekylän tienhaaran seutuville niin sehän kaikkein parasta.

Äänestä
  • Lietekyläntie on niin kapea ja mutkainen, että suunnitelma tien kunnostamiseksi lienee jo olemassa, mutta eikö rautatien alikulkua voitaisi kaivaa syvemmälle niin silloin rekkaliikenne kirkonkylän kautta vähenisi, tai sitten niin kuin joku esittikin uutta tietä pitkin radan vartta. Tuntuu, ettei ne rekat oikein kuulu sinne Tervatielle.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Lietekyläntie on niin kapea ja mutkainen, että suunnitelma tien kunnostamiseksi lienee jo olemassa, mutta eikö rautatien alikulkua voitaisi kaivaa syvemmälle niin silloin rekkaliikenne kirkonkylän kautta vähenisi, tai sitten niin kuin joku esittikin uutta tietä pitkin radan vartta. Tuntuu, ettei ne rekat oikein kuulu sinne Tervatielle.

    Ei veeärrältä lupia maha löytyä tien kaivuun ja eikös tuo siltakin ole joku suojeltava kokonaisuus. Radan varsitie ehdottomasti halvin ja paras vaihto ehto maallikon silmin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei veeärrältä lupia maha löytyä tien kaivuun ja eikös tuo siltakin ole joku suojeltava kokonaisuus. Radan varsitie ehdottomasti halvin ja paras vaihto ehto maallikon silmin.

    Ei varmasti veeärrältä lupia irtoakaan kun asia ei sille milläänlailla kuulu. Kannattanee ennemmin kääntyä Väylän suuntaan...

    Äänestä

Ei sinne Lietekylän tienhaaraan tule puuterminaalia, kun se on jo varattu kauppakeskukselle ja valmistelut alkavat heti lumien tulon jälkeen. Valmiissa kauppakeskuksessa on sitten kaikki nykyaikana tarvittavat palvelut mm. suuri autohuoltamo , rekkaparkki, lääkärikeskus, ampumarata, tanssiravintola, viinibaari, yökerho ja kerhokeskus. Pitsoja eikä kiinalaista ruokaa sinne ei tule, mutta mannermainen pihviravintola kylläkin ja aivan erikoisuutena jatkuva olutfestivaali maailman kaikkien tunnettujen merkkien tarjoamana ja tietenkin oman panimon tuotteita saa myös. Sisäänpääsyn esteenä on tosin neopreenisaappaat ja metsästäjän puku, mutta kumisaappaat käy, jos ne varret laitetaan lahkeitten sisään kun taas lippalakit ja lierikot voi jättää suosiolla kotiin myöskin Sotkamon Jymyn verkkarit. Huppariapinoille on oma aitauksensa jossa voi ohjata itseään kännykän avulla mutta aikuisten tiloihin niitä ei lasketa paikkoja rikkomaan. Tällaista on tiedossa Kainuun t ulevassa keskuksessa.

Äänestä

Ja ampumarata onkin jo valmiina Lietekylän uudessa kauppakeskuksessa!

Äänestä

Harmittaa kun nuo isot suunnitelmat ovat päässeet vuotamaan. Tarkoitus olisi iskeä kuokkakone tantereeseen juuri paksuimman lumen aikaan. Kevätrospuutossa voisi sitten katsoa mikä tie kestää ja mihin niitä murskekuormia pitää kipata? Tulee hyvät aluset pikitielle. Tuulivoimaloiden myötä Lumivaaran ja Illevaaran maisemat jyllätään uusiksi. Pahimmat valittajat ja niiden takapirut saavat pahoja peräpukamia ja eturahaset vihoittelee ja lopulta tulehtuu naisen puutteeseen. Poronkääntöpiirin transtriitti tulee nimeksi keskukselle. Siinä on jo porotarha ihan alle kuseman päässä.
Kaunislehdosta muokataan kulttipaikka , jossa tarjotaan joka päivä palvilihakeittoa. Vitostien liikenne ohjataan Kaunislehdon kautta Hyrylle.
Salmen uudesta sillasta tehdään oopperalava. Väliaikaisesta sillasta tulee yleisön pyynnöstä pysyvä. Hietaniemestä tulee volttibaari jossa sähköautot ladataan tuulivoimalla.
Asioita on jo pitkään työstetty erilaisissa riihissä.

Äänestä
  • :-D

    Äänestä

Tuo varsitie , pitkästä aikaa hyvä ja positiivinen ehotus. Jopa järkevä.

Äänestä
  • Olisiko jo nyt tarpeen. Kun olisi aikoinaan tehty paljon harmia olisi pois kylältä.
    Kyllä se on päättäjistä ja kunnan johdosta kiinni. Rahasta ei voi muutama satametriä olla kiinni.
    Joko ei ymmärretä tai ei haluta. Nyt asia menee vaikeimman kautta. Tyhjää kangasta kilometritolkulla sakemannien veturikorjaamoa kohti. Vaikka siirtää koko terminaalia sijasa etelään. Rekkaliikenne on helppo järjestää jos on vaan halua ja tietysti täytyisi ne asiat ymmärtää.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olisiko jo nyt tarpeen. Kun olisi aikoinaan tehty paljon harmia olisi pois kylältä.
    Kyllä se on päättäjistä ja kunnan johdosta kiinni. Rahasta ei voi muutama satametriä olla kiinni.
    Joko ei ymmärretä tai ei haluta. Nyt asia menee vaikeimman kautta. Tyhjää kangasta kilometritolkulla sakemannien veturikorjaamoa kohti. Vaikka siirtää koko terminaalia sijasa etelään. Rekkaliikenne on helppo järjestää jos on vaan halua ja tietysti täytyisi ne asiat ymmärtää.

    Niin , tuskimpa kukaan kaipaa noita korjaamon pohjia ja raunioita.

    Äänestä

Hyrynsalmella siirtyä ilmaliikenteeseen ettei hiljainen ja kuollut kylänraitti vain häiriinny

Äänestä
  • Tule sieltä mettästä tänne asumaan keskustaan niin loppuu se jauhaminen hiljasuudesta. Jos vieläki on hiljasta, hommaa kuulolaite.

    Äänestä

  • Niin, lentoliikenteestähän ei tuu melua ! 🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tule sieltä mettästä tänne asumaan keskustaan niin loppuu se jauhaminen hiljasuudesta. Jos vieläki on hiljasta, hommaa kuulolaite.

    Muuta sinä tänne mehtään niin ei tarvihe nillittää kun pahaset akat.

    Äänestä

No Fageroosin Mirja pääsi esiintymään. televisiossa. Se on ihan ok hyrynsalmen mittapuun mukaan että joku sentään pääsee esiintymään isommallekin ihmis ryhmälle.

Äänestä

Halvemmaksi tulisi ostaa heille hallanasemalta pohjoiseen sijaitseva vanha vr:n asunto. Siellä junat ei kulje kuin kerra päivässä edestakasin,eivätkä pysähtele! Ja museovirasto varmaan kustantaisi faakeroosille remontit.Ei tarvis sitten valittaa tv:miten hankala on asua Hyrynsalmella!(missä olitte silloin kun ratarakennettiin)Oisi pitänyt kahtoa mistä asunnot ostaa.

Äänestä
  • Kerätään kolehti sen puolesta, uskoisin että moni osallistuu.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kerätään kolehti sen puolesta, uskoisin että moni osallistuu.

    Minä ja 2000 sukulaista. Hyvinki mahollista näin sukurakkailla.

    Äänestä

Ja valittajat näyttää olevan muualtatulleita, julkisuudenkipeitä

Äänestä
  • Suomi on vapaa maa ja sinä ja sun 2000 sukulaista ette omista Hyrynsalmea ettekä mitään muutakaan paikkaa. Hyrynsalmi kuuluu kaikille.
    Jos ei ole sisäänpäinlämpiävä, on aina hyvästä.
    Mulla menee kohta järki teidän sisäsiittosten köpöjen kanssa.Ei teillä paljon järki päätä pakota, yksinkertaset on siunattuja.

    Äänestä

Kuolleella kylällä joku ajaa töittensä takia ja muualta tulleet joutilaat eläkeläiset valittaa.
Eiks nää ollu siinä kylätalo hommassa mukana, isot avustukset saivat ja talolla tapahdu mitään ikinä. Valivalivali-vaikerruus.
Äskeinen viesti poistettiin niin varmaan tämäkin.

Äänestä
  • Eikös se kylätalo ole sitä varten että kyläläiset siellä järjestävät tapahtumia ja juhlia. Siitä vain sinäkin rupeat järjestämään.

    Äänestä

  • Me ei ikinä vaijeta!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Me ei ikinä vaijeta!

    Ylä-Kainuussa oli Hyvä kirjoitus Hyryntien melusaasteesta. Jes! Kiva huomata etten ole ainut tämän asian kanssa. Kiitos Puurusille. 💐.
    Minä rupeen porukkaan mukaan. Onko sellainen virallinen jo? Annan täyden tukeni tälle. Tavan tallaaja kylläkin vain olen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ylä-Kainuussa oli Hyvä kirjoitus Hyryntien melusaasteesta. Jes! Kiva huomata etten ole ainut tämän asian kanssa. Kiitos Puurusille. 💐.
    Minä rupeen porukkaan mukaan. Onko sellainen virallinen jo? Annan täyden tukeni tälle. Tavan tallaaja kylläkin vain olen.

    Svante on ehdottomasti tätä vastaan, rekkamiehet pitää saada näkyville. Svante on harkinnut jopa uraa

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eikös se kylätalo ole sitä varten että kyläläiset siellä järjestävät tapahtumia ja juhlia. Siitä vain sinäkin rupeat järjestämään.

    Juuri näin. Kyläläisten aktiivisuudesta on kiinni kylätalon toiminta. Puitteet ovat suht hyvät. Ei muuta kuin järjestämään erilaisia tapahtumia jne. Ei se sillä hoidu että ihmetellään jos/kun mitään ei tapahdu.

    Äänestä

Elämää oli jo silloin -42-45v. Oli saksalaisten huoltotukikohta,oli elämää..kaipaatko noita aikoja??? Nykyiset miehet vanhenee,mutta saksalaiset ei!!!

Äänestä
  • Tukkirekkat on ihania kylä raitilla, ihana diesel kulkue ja paksu musta savu. Talvipakkasella tämä on näytös ja me saamme ilmaiseksi nauttia siitä.
    Kannatan paluuta 42-44 huom. tarkennus 45 valitettavasti olivat siirtyneet kauas Lappiin.
    Saksalaiset rekkakuskit on on parhautta, puristelevat parhaat rekkamiehen pastillit.
    t.Svante

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tukkirekkat on ihania kylä raitilla, ihana diesel kulkue ja paksu musta savu. Talvipakkasella tämä on näytös ja me saamme ilmaiseksi nauttia siitä.
    Kannatan paluuta 42-44 huom. tarkennus 45 valitettavasti olivat siirtyneet kauas Lappiin.
    Saksalaiset rekkakuskit on on parhautta, puristelevat parhaat rekkamiehen pastillit.
    t.Svante

    Jatkosodassa Hyrynsalmen nuoriso teki isot rahat myymällä Ristijärven kauppoihin näitä pastilleja.
    Pastillitkin olivat kortilla sodan aiheuttaneen pula ajan vuoksi.

    Huhu kertoo, jotta jopa moottoripyöriä ja niittypalstoja olisi ostettu näillä tuloilla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jatkosodassa Hyrynsalmen nuoriso teki isot rahat myymällä Ristijärven kauppoihin näitä pastilleja.
    Pastillitkin olivat kortilla sodan aiheuttaneen pula ajan vuoksi.

    Huhu kertoo, jotta jopa moottoripyöriä ja niittypalstoja olisi ostettu näillä tuloilla.

    Nämä tämän ikäiset saksalaisten rekkamiesten pastillit pyörivät samoissa hinnoissa kuin Wirkkalan kantterelli maljakon ensiversiot.

    Kuka omistaa näitä älkää antako ilmaiseksi pois!⚔️

    Äänestä

Mitä mielenosoitusta tämä nykynen rekkaliikenne sitte on? Tullaan Vonkalta päin tai Ukkohallasta päin, ajetaan Puolangantietä Iskuntalolle, käännytään Asemalle?
Lyhin tie kun kulkee Hyttiväylältä Asemalle.
Kyse täydestä puunkuljetus rekasta, mikä on menossa asemalle kurman purkuun.
Ihme bilistelyä.
Hiilimiilun pään, Hyttiväylän asukkaiden unetko on nyt tärkeimmät? Hyvähän se on kannattaa väyläviraston hanketta siellä tuutilullaa nukkumatin päässä, ei soraääniä synny jostaki kumman syystä😴

Äänestä
  • Minä oon ihmetellyt tätä kuorma-auto rallia täällä. Joko ne rakentaa sitä väyläviraston uutta junarataa? Vai mitä helvettiä?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Minä oon ihmetellyt tätä kuorma-auto rallia täällä. Joko ne rakentaa sitä väyläviraston uutta junarataa? Vai mitä helvettiä?

    Sitä vaan, että etukäteenkö sitä jo ilman virallista lupaa jo hommia paiskitaan?

    Äänestä

No nyt kun Iskun risteyksessä about 50 tonnin kuormalla käännytään 90 astetta niin saattaa päällystettä vituttaa pitemmän päälle ja kun uutta pintaa ei hevin aleta laittamaan niin saattaapi se pernapelto alkaa harmittamaan muitahi.

Äänestä
  • Sitä pittää loiventaa ristausta niin ettei joudu kääntymään kuin esim. 60 astetta niin ei kulu pikitie.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sitä pittää loiventaa ristausta niin ettei joudu kääntymään kuin esim. 60 astetta niin ei kulu pikitie.

    Ei tarvi. Kemppasen Tapanin makuuhuoneen ikkunan alle tie ja sinne siirtää liikenne.

    Äänestä

Poliitiiko on poliitiikko vaikka voissa paistais, ympäripyöreitä lupauksia, vastauksia ja mitään tekoja ei.. teot puhuu puolestaan niinku maalaisjärjellä ajatellen. Sorri oli vastannut tähän yhteen kirjoitukseen liikenteestä, uudessa lehessä. Politiikon ainesta näkyy hänessäkin olevan😉

Äänestä

Kunnan sakki veti herneet nokkaan kun lehteen tuli mainintaa muiltakin. Kyllä on tänään ollut kuorma-autojen juhlaa.

Äänestä

Se suunnittelija joka kavensi kylätien hengenvaaralliseksi ja teki nuo onnettomat parkkilokerot, saisi tulla piikkaamaan kivet uusille paikoille, ajoväylää ajettaessa joutuu ajamaan sadevesikaivojen päältä jollei kiertele vähän väliä niitä.

Äänestä

Ja se joka hyrynsalmen puolesta suunnitelman hyväksyi

Äänestä

Purnaajat muuttakaa perukkaan , ja miksi sieltä Suomussalmelta piti näin huonolle kylälle muuttaa ?

Äänestä
  • Kunta vaalit oli tulossa ja taas oli toivoa. Täältä on lyhempi matka Kajaaniin ja luonto kaunis, mukavia ihmisiä, paitsi nämä häirikköt ja niiden tukija joukot.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kunta vaalit oli tulossa ja taas oli toivoa. Täältä on lyhempi matka Kajaaniin ja luonto kaunis, mukavia ihmisiä, paitsi nämä häirikköt ja niiden tukija joukot.

    Katson tukijajoukkoihin kuuluvaksi nämä päättäjät Kunnassa, ketkä ei tee nytkään mitään, vaikka voisi lopettaakseen yörallit.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Katson tukijajoukkoihin kuuluvaksi nämä päättäjät Kunnassa, ketkä ei tee nytkään mitään, vaikka voisi lopettaakseen yörallit.

    Voitaisiinki joskus olla niitä edelläkäviöitä eikä jälestä?Semmosta käytetään kun vartijat ja järjestysmiehet apuna, näitä käyttää myös Poliisi apunaan. Siinä olisi yksi taikka 2 yksityisyrittäjää palkattuna.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Katson tukijajoukkoihin kuuluvaksi nämä päättäjät Kunnassa, ketkä ei tee nytkään mitään, vaikka voisi lopettaakseen yörallit.

    Mitä mielestäsi pitäisi tehdä? Mennä seisomaan vartioon ja vahtia ketkä ajaa ja monelta? Siinä kylänraitilla kun on joillain aikaa kuvata nettiin videoita ”häiriköistä” (muutama mopopoika) niin varmasti sellanen kyläpoliisin virka onnistuisi myös?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitä mielestäsi pitäisi tehdä? Mennä seisomaan vartioon ja vahtia ketkä ajaa ja monelta? Siinä kylänraitilla kun on joillain aikaa kuvata nettiin videoita ”häiriköistä” (muutama mopopoika) niin varmasti sellanen kyläpoliisin virka onnistuisi myös?

    Kuuleppa, googlaappa ja katoppa mitä vartiat ja järjestysmiehet tekee. Poliisit kuulemma myös pyytää apua näiltä ammattilaisilta nykyään... Kato ku resurssit on heikot Poliiseilla. Jopa Rajavartioston ja sotapoliisin apuja käytetään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitä mielestäsi pitäisi tehdä? Mennä seisomaan vartioon ja vahtia ketkä ajaa ja monelta? Siinä kylänraitilla kun on joillain aikaa kuvata nettiin videoita ”häiriköistä” (muutama mopopoika) niin varmasti sellanen kyläpoliisin virka onnistuisi myös?

    1 kerrallaan vastuuseen. Rahan tuloa sekin on. Sakkoja vaan ja kunnolla!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    1 kerrallaan vastuuseen. Rahan tuloa sekin on. Sakkoja vaan ja kunnolla!

    Jos ei makseta, ja opita lastensuojelu apuun.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kuuleppa, googlaappa ja katoppa mitä vartiat ja järjestysmiehet tekee. Poliisit kuulemma myös pyytää apua näiltä ammattilaisilta nykyään... Kato ku resurssit on heikot Poliiseilla. Jopa Rajavartioston ja sotapoliisin apuja käytetään.

    Vastasitko kysymykseen? Opetteleppa kuuleppa lukemaanppa.

    P.s. En tarvi nettiä mainitsemiesi ammattien harjoittajien työnkuvan selvittämiseen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    1 kerrallaan vastuuseen. Rahan tuloa sekin on. Sakkoja vaan ja kunnolla!

    Yksi kerrallaan ketkä? Ja ennenkaikkea miksi ?

    Äänestä

Mitenkähän ne tuolla isoissa kaupungeissa pärjäävät kun Hyrynsalmellakin on niin kova liikenne, että talot hajoavat tärinästä ja ihmisten yö unet on menneet. Jos mitenkään mahdollista niin voisivathan ne eniten häiriintyneet muuttaa sellaiselle pienemmälle paikkakunnalle jossa ihmisiä ja liikennettä olisi vähemmän.

Äänestä
  • Voi sinnuu pientä. Luulekko nää että me jotka tänne kirjootellaan, ollaan ihan yksin asian kanssa?
    Muuta kuule sinä vaikka intokiinaan.Meillä on oikeus siihen mikä on lakiin kirjoitettu!
    Me ollaan niitä oikeustaistelija sieluja.
    Me puolustamme heikompaa! Me ei tykätä lainrikkojista!Se on selkärangassa se.

    Äänestä

  • Hesassa on kesäsin hiljasta ja kyllä osa taloista on hyvin äänieristettyjäkin. Helkatin kallista, saasteita. Sepä onkin että muuttaja tietää mitä on tiedossa. Tänne harhautetaan ihmisiä asumaan.... muka luonnonrauhaa, In my ass.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Voi sinnuu pientä. Luulekko nää että me jotka tänne kirjootellaan, ollaan ihan yksin asian kanssa?
    Muuta kuule sinä vaikka intokiinaan.Meillä on oikeus siihen mikä on lakiin kirjoitettu!
    Me ollaan niitä oikeustaistelija sieluja.
    Me puolustamme heikompaa! Me ei tykätä lainrikkojista!Se on selkärangassa se.

    En todellakaan ole koskaan Hyrynsalmella asunut enkä tule asumaan, mitä nyt joskus viitostietä ohi ajanut, mutta sen verran kunnasta tiedän, että ei luulisi kuntalaisilla olevan ensisijainen huoli liikenteen paljous vaan sen vähäisyys. Mutta asia kuin asia ja minkälainen peräkylä tahansa niin asioitahan pitää vastustaa jos ei muuten niin periaatteessa vaikka siinä ei olisikaan mitään järkeä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    En todellakaan ole koskaan Hyrynsalmella asunut enkä tule asumaan, mitä nyt joskus viitostietä ohi ajanut, mutta sen verran kunnasta tiedän, että ei luulisi kuntalaisilla olevan ensisijainen huoli liikenteen paljous vaan sen vähäisyys. Mutta asia kuin asia ja minkälainen peräkylä tahansa niin asioitahan pitää vastustaa jos ei muuten niin periaatteessa vaikka siinä ei olisikaan mitään järkeä.

    No ei senyt noin ole.
    Kyllä raskasliikenne on kasvanut yli pienten katujen kesto kyvyn , sen ymmärtää jokainen.
    Kadut jotka tehty vain kevyempää liikennettä varten. Nyt niihin tungetaan seittemänkymmentä tonnia peräjälkeen. Ei ne kestä. Jospa nyt puhkasevat tienpätkät niin emäjoen länsipuolelta tuleva rekkaralli pääsee suoraan asemalle. Sehän vähintäänkin puolittaa ja.vähentää keskustan raskasta liikennettä. Itäpuoltahan voi viijä pohjoseen, itään ja etelään. Mahollisuuksia on kun vaan on halua eikä tyydy vaan vanhaan kadunkulmien kiertelyyn tulevaisuudessa..
    Helpolla paranee paljon.
    Puuterminaali on sitten asia erikseen. Miten se häiritsee, ketä se häiritsee ja miten sitä kehitetään. Toisaalta ne äänet mitä tulee nehän on työn ääniä ja sehän on vaan hyvä.
    Voisihan yönajan lastauksia siirtää eteläpäähän, taakse esim.

    Kyllä tietysti jatkuva melu kun ylittää sen hermorajan niin ei ole mukavaa , mariseehan nuo maallakin tuulivoimaloista jotka ei paljon metakoi. Ne on puolensa asoilla!.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No ei senyt noin ole.
    Kyllä raskasliikenne on kasvanut yli pienten katujen kesto kyvyn , sen ymmärtää jokainen.
    Kadut jotka tehty vain kevyempää liikennettä varten. Nyt niihin tungetaan seittemänkymmentä tonnia peräjälkeen. Ei ne kestä. Jospa nyt puhkasevat tienpätkät niin emäjoen länsipuolelta tuleva rekkaralli pääsee suoraan asemalle. Sehän vähintäänkin puolittaa ja.vähentää keskustan raskasta liikennettä. Itäpuoltahan voi viijä pohjoseen, itään ja etelään. Mahollisuuksia on kun vaan on halua eikä tyydy vaan vanhaan kadunkulmien kiertelyyn tulevaisuudessa..
    Helpolla paranee paljon.
    Puuterminaali on sitten asia erikseen. Miten se häiritsee, ketä se häiritsee ja miten sitä kehitetään. Toisaalta ne äänet mitä tulee nehän on työn ääniä ja sehän on vaan hyvä.
    Voisihan yönajan lastauksia siirtää eteläpäähän, taakse esim.

    Kyllä tietysti jatkuva melu kun ylittää sen hermorajan niin ei ole mukavaa , mariseehan nuo maallakin tuulivoimaloista jotka ei paljon metakoi. Ne on puolensa asoilla!.

    Totta tuo tuulivoimaloiden valitus olemattomista äänistä mutta mutta.....

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    En todellakaan ole koskaan Hyrynsalmella asunut enkä tule asumaan, mitä nyt joskus viitostietä ohi ajanut, mutta sen verran kunnasta tiedän, että ei luulisi kuntalaisilla olevan ensisijainen huoli liikenteen paljous vaan sen vähäisyys. Mutta asia kuin asia ja minkälainen peräkylä tahansa niin asioitahan pitää vastustaa jos ei muuten niin periaatteessa vaikka siinä ei olisikaan mitään järkeä.

    Sepä pitää Heinäkuussa sinun tulla tänne klo 22 jälkeen kattoon ja kuunteleen niin tiedät mistä puhutaan.
    Kysäseppä siltä Ylä-Kainuun mielipiteen kirjoittajalta voiko tulla havannoimaan hänen kotiin tätä rallia?Hän ja eräät muut on tarjonnut tätä mahdollisuutta näille vässyköille viranomaisille kun eivät usko puhetta. Viranomaiset pelkää että jos ne joutuuki Kemppasille(Kunnan päättäjät) , nuhteita antaan, kuolee kylä siihen paikkaansa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sepä pitää Heinäkuussa sinun tulla tänne klo 22 jälkeen kattoon ja kuunteleen niin tiedät mistä puhutaan.
    Kysäseppä siltä Ylä-Kainuun mielipiteen kirjoittajalta voiko tulla havannoimaan hänen kotiin tätä rallia?Hän ja eräät muut on tarjonnut tätä mahdollisuutta näille vässyköille viranomaisille kun eivät usko puhetta. Viranomaiset pelkää että jos ne joutuuki Kemppasille(Kunnan päättäjät) , nuhteita antaan, kuolee kylä siihen paikkaansa.

    Kyllä ne täällä kaikki tuntee kaikki ja tietää tasan kenen kullan nupit harastaa häiriköintiä . Koko Suomi voi käydä näistä sosiaalista medioista kattoo kuka fanittaa ja ketä. Saatatte yllättyä!

    Äänestä

Puuterminaali ja tuulipuisto!
Jees, vihdoinkin jotain valoa pitkän pimeän ajan jälkeen Hyrynsalamellekin. Jatkosodan aikaan oli viimmeksi yhtä vilkasta menoa ja meininkiä tällä kylällä.
Väestökin on jo sen verran ikääntynyttä, että ei varmasti montakaan kirnuusta kaavu Hyryntien varressa vaikka enemmänkin sellupuuta ajetaan markkinoille menemään. Parempi ratakin tulee ja Lietekyläntie leviää niinkuin Paljakan Akan perse hääyönä, ei mitään valittamista. Paljon kanssa aina pärjejää, kunhan puutteesta seleviää!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Lieneeköhän jo suunnitteilla. Tekisivät uuhen tien lietejoen sillalta radan vierustaa puutavaran kuljetukseen asemalle. Ei olisi iso investointi hiekkakankaaseen ja rekoilla jäisi ramppaaminen virrantiellä. Kaikki säästäsi. Paljon raskasta jäis pois kylältä. Muutama sata metriä tietä. Samoin puolangan tieltä sieltähän tulee valmis tienpohja melkein asemalle. Komppaan , kaikki säästäsi etenkin rekkamiehet, tienpitäjät, tulisi turvallisemmaksi kylä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu