Finnair tiedottaa, että jos haluatte vierekkäiset paikat lennolla, varakaa etukäteen. Näin teimme ja maksoimme lisämaksun. Nyt paikat ovatkin muuttuneet eri puolille konetta. Miksi piti maksaa lisämaksu, kun ihan random paikat tuli. Olin lisäksi varannut hyvän jalkatilan paikan-nyt ei ole sitäkään.
Olen aina varannut paikan etukäteen, ei ole ennen käynyt että paikka muuttuu.
Suomalainen luottaa Finnairiin, mutta taitaa norski olla parempi?
Etukäteen maksetun paikan muuttuminen
5
319
Vastaukset 5
- Anonyymi
Kyllä Finnairiin voi luottaa. Kunhan vaan odotuksena on että mikään ei ole varmaa.
Ostimme keväällä -17 lentoliput ja maksoimme tietyistä paikoista. Lento oli loppusyksystä. Kesällä kun satuin katsomaan checkmytripistä ko. matkaa niin paikat olivatkin muuttuneet, olivat edelleen vierekkäiset mutta eri rivillä. Kysyin Finnairin chatissa syytä moiseen. Syytä ei kerrottu mutta pienen vänkäämisen jälkeen paikat vaihtuivat takaisin alkuperäisiin. Yksi hyvin yleinen syy paikkojen vaihtumiseen, ostettuihin paikkoihin nähden on se että kyseiselle lennolle alunperin suunniteltu konemalli vaihtuu toiseksi.
Esimerkiksi jos A350XWB jossa on Economyssä 3 3 3 (=9peikkiä rivillä) istuinjärjestys, vaihtuukin A330:een jossa istuinjärjestys on 2 4 2 (=8penkkiä rivillä), niin silloin luonnollisesti varatut paikat eivät enään pysty pitämään paikkaansa.- Anonyymi
Finnair keksii noita yleisiä syitä, mutta voisi niistä myös tiedottaa.
Lähes 10 vuotta sitten ostimme liput Thaimaahan papereissa selkeästi lukien paikkavarauksemme eturivistä vauvapöydällä, koska matkustajana 6 viikon ikäinen.
Selvisi vasta kentällä, että paikat oli muuttuneet maksullisiksi ja asetettu uudelleen varauskierrokselle meidän tietämättämme.
Varaamallamme paikalla istui pitkä mies ja me jossain rivipaikalla vauvan kanssa.
Se oli viimeinen lento Finskillä ja Thai Airways on sen jälkeen liikevaihtoonsa saanut meiltä suurehkon summan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Finnair keksii noita yleisiä syitä, mutta voisi niistä myös tiedottaa.
Lähes 10 vuotta sitten ostimme liput Thaimaahan papereissa selkeästi lukien paikkavarauksemme eturivistä vauvapöydällä, koska matkustajana 6 viikon ikäinen.
Selvisi vasta kentällä, että paikat oli muuttuneet maksullisiksi ja asetettu uudelleen varauskierrokselle meidän tietämättämme.
Varaamallamme paikalla istui pitkä mies ja me jossain rivipaikalla vauvan kanssa.
Se oli viimeinen lento Finskillä ja Thai Airways on sen jälkeen liikevaihtoonsa saanut meiltä suurehkon summan.Harmi vaan kun tuo Thai ei lennä Helsingistä.
Tietty Tukholmasta pääsee, mutta vähän turhaa lisämatkaa tulee ja aikaa menee.
Kuinkas toi jalkatilaa Thain koneissa? Olen lukenut että Aasiassa laittavat useamman penkkirivin verrattuna länsimaisiin lentoyhtiöihin.
- Anonyymi
Joo, etukäteen varatut/maksetut economy comfort -paikat hukattiin ja vaihdettiin economyyn. Kyseessä ei ollut konetyypin vaihto, vaan 350XWB oli varatessa ja lähtiessä. Kun siitä sitten oltiin yhteydessä Finnairin aspaan, sieltä ei ensin muka mistään näkynyt meidän suorittamaa maksua. En tiedä sitten mistä asti lähtivät asiaa penkomaan, mutta lopulta maksusuoritus löytyi, mutta lopputulema oli se, että menkääpä lähtöportilta kysymään, että olisiko sittenkin vapaita economy comfort -paikkoja. Kylläpä lämmitti mieltä - paikat varattiin sen takia, että matkaseurueen kirahvijalkainen mies saa vähän enemmän jalkatilaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062195- 103886
- 64791
- 46790
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21706Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha511693Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76630- 64595
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23570- 57551