Pannukaakku

Anonyymi

Jos valitsisit yhden pannukakkuobjektiivin ja yhden kameran, mikä valintasi olisi?
Entä jos tämän setin pitäisi olla ainoa kamera esim. matkoilla, kännykän asemesta?

Kumpi parempi: Fuji 27/2.8 vai Panasonic 14/2,5 ?

18

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En kumpaakaan huolisi. Fuji ehkä olisi mahdollisuuksien rajoissa mutta mft järjestelmään en koske. Täällä aina peräänkuulutetaan kunnon jälkeä, niin miksi sitten pitää pähkäillä tämmösiä? Mielummin kunnon zoomi matkalle kuin joku puolikas priimalätty.

      • Anonyymi

        Miksi ei MFT?
        Mikä on kunnon zoomi?


    • Anonyymi

      Molemmissa huono valovoima eli ei voi hallita syväterävyyttä.

      • Anonyymi

        Syvyysterävyyteen vaikuttaa runsaasti kuvaussuhde. Jos kuvataan pientä kohdetta ja tarkennetaan lähelle, syvyysterävyys rajoittuu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Syvyysterävyyteen vaikuttaa runsaasti kuvaussuhde. Jos kuvataan pientä kohdetta ja tarkennetaan lähelle, syvyysterävyys rajoittuu.

        Syväterävyyteen vaikuttaa tosielämässä polttoväli, tarkennusetäisyys sekä aukko ja näillä hallitaan syväterävyyttä valitsemalla haluttu yhdistelmä jolla saavutetaan haluttu lopputulos. Palstaa lukevat tietävät että täällä ainoastaan aukolla on merkitystä. Sen pitää olla mahdollisimman suuri, muuten syväterävyyttä ei voi hallita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Syväterävyyteen vaikuttaa tosielämässä polttoväli, tarkennusetäisyys sekä aukko ja näillä hallitaan syväterävyyttä valitsemalla haluttu yhdistelmä jolla saavutetaan haluttu lopputulos. Palstaa lukevat tietävät että täällä ainoastaan aukolla on merkitystä. Sen pitää olla mahdollisimman suuri, muuten syväterävyyttä ei voi hallita.

        Tarkennus, tarkennus...


    • Anonyymi

      Eri järjestelmä, eri kuvakulma. Mikä oli vertailun pointti?

      • Anonyymi

        Eri järjestelmissä on erilaisia pannukakkuja. Ei kai siitä ole mitään standardia? Jos Sony haluaisi valmistaa (kokata) vaikka 39 millin pannukakkua kinokameroihin, niin ei kai sitä mikään estä?
        Normaaliobjektiivin määritelmä on myös hiukan häilyvä. Kinovastaavuutta ehkä noin 40-60 mm. Olisiko tuo Fuji 27 sitten normaali pannukakku?

        Miten tärkeää on teille, että polttoväli on millilleen esim. 35 mm kinovastaavuutta? Tuleeko näppylöitä, jos polttoväli on 36 tai 41?


    • Anonyymi

      Minulla oli pokkarina pitkään Fujin X Pro1 tuo mainittu pannari. Piirtää hyvin, hiukan hankala, kun aukot joutuu säätämään sähköisesti ja valovoima on ponnarille tyypillinen, vain f/2.8. Toimiva paketti, kun ymmärtää rajoitukset. Runkona voisi olla myös joku X E-sarjasta, mutta pidän optisesta etsimestä.

      Canonin satasarjalainen yhdistettynä kaks’nelosen pannariin on myös harkinnan arvoinen. Niitä saa käytettynä todella halvalla.

      • Anonyymi

        Yllätyin, miten hyviä arvosteluja Fujin pannukakku on saanut. Ehkä parempi kuin 35/2, mutta ainakin parempi kuin 18/2. Sehän näyttää melkein pannukakulta myös, vaikka onkin valovoimaisempi aukon verran.


    • Anonyymi

      Molempien suurennussuhde vain 1:10 eli eivät sovellu lähikuviin.

      • Anonyymi

        Loittorenkaalla sopii käyttää lähikuviin. Niitä on ollut (kalliiden) Fuji-merkkisten lisäksi muitakin.

        Olisiko hyvä keksintö ryhtyä rakentelemaan säädettäviä loittorenkaita - joissa ideana paljelaitteen kaltainen säätövara, mutta ulkomuoto, rakenne enemmän perinteistä loittorengasta muistuttava - zoomailtava loittorengas?
        Menisikö hyvin kaupaksi?


    • Anonyymi

      Taas pitäisi muka valita kahdesta huonosta. Miksi ei haluta valita kahdesta hyvästä? Valovoimaisesta ja terävästä? Menee keskinkertainenkin runko hukkaan jos ei käytä kunnollista optiikkaa. Jos kuvanlaatu ei kiinnosta ja halutaan pientä kokoa niin silloin kannattaa kuvata pokkarilla. Säästyy rahat muihin turhuuksiin.

      • Anonyymi

        Tuo Fujin 27 piirtää terävästi. Valovoimaista pannaria en taas ole nähnyt.


      • Anonyymi

        Valovoimainen pannari olisi kuin kännykkäobjektiivin keksimistä uusiksi, pienelle kennolle, pieneen kameraan, tai sitten kaakusta tulisi iso ja leveä, jotta objektiivi näyttäisi litteältä ja pieneltä, siihen verrattuna, vai mitä?


    • Anonyymi

      Eri systeemien pannukakkuja kun olen tutkinut, niissä taitaa olla yhteistä:
      kiekkomainen, litteä, leveä muoto, ja keskellä suhteellisen pieni etulinssi. Melkein tulee mieleen neulanreikäkamera.

    • Ajatko autollakin aina ykkösellä ja sitten kehut miten kovaa se on. Minulla on EOS M50 ja 22 mm mutta ainoaksi ottaisin silti G9 X II:n. Jos otan EOS:n ota muita putkia, kuten laajakulman.

      • Anonyymi

        Nuo EOS M:t olivat minulle syy vaihtaa järjestelmää Fujiin. Kuvasin Canonilla yli 30 vuotta sekä filmille että digillä. Canonin peilittömän tuloa hehkutettiin ja se oli täydellinen pettymys. Huonot rungot yhdistettynä kelvottomiin objektiiveihin. Tänä päivänä, jos ostaisin Canonin, ostaisin FF peilirungon. Ja itse asiassa olen ostanutkin, koska muksut kuvaavat Canonilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      73
      3400
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2624
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2308
    4. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      71
      2296
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2237
    6. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      42
      1753
    7. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      43
      1702
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1363
    9. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      177
      1325
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      148
      1320
    Aihe