Pannukaakku

Anonyymi

Jos valitsisit yhden pannukakkuobjektiivin ja yhden kameran, mikä valintasi olisi?
Entä jos tämän setin pitäisi olla ainoa kamera esim. matkoilla, kännykän asemesta?

Kumpi parempi: Fuji 27/2.8 vai Panasonic 14/2,5 ?

18

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En kumpaakaan huolisi. Fuji ehkä olisi mahdollisuuksien rajoissa mutta mft järjestelmään en koske. Täällä aina peräänkuulutetaan kunnon jälkeä, niin miksi sitten pitää pähkäillä tämmösiä? Mielummin kunnon zoomi matkalle kuin joku puolikas priimalätty.

      • Anonyymi

        Miksi ei MFT?
        Mikä on kunnon zoomi?


    • Anonyymi

      Molemmissa huono valovoima eli ei voi hallita syväterävyyttä.

      • Anonyymi

        Syvyysterävyyteen vaikuttaa runsaasti kuvaussuhde. Jos kuvataan pientä kohdetta ja tarkennetaan lähelle, syvyysterävyys rajoittuu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Syvyysterävyyteen vaikuttaa runsaasti kuvaussuhde. Jos kuvataan pientä kohdetta ja tarkennetaan lähelle, syvyysterävyys rajoittuu.

        Syväterävyyteen vaikuttaa tosielämässä polttoväli, tarkennusetäisyys sekä aukko ja näillä hallitaan syväterävyyttä valitsemalla haluttu yhdistelmä jolla saavutetaan haluttu lopputulos. Palstaa lukevat tietävät että täällä ainoastaan aukolla on merkitystä. Sen pitää olla mahdollisimman suuri, muuten syväterävyyttä ei voi hallita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Syväterävyyteen vaikuttaa tosielämässä polttoväli, tarkennusetäisyys sekä aukko ja näillä hallitaan syväterävyyttä valitsemalla haluttu yhdistelmä jolla saavutetaan haluttu lopputulos. Palstaa lukevat tietävät että täällä ainoastaan aukolla on merkitystä. Sen pitää olla mahdollisimman suuri, muuten syväterävyyttä ei voi hallita.

        Tarkennus, tarkennus...


    • Anonyymi

      Eri järjestelmä, eri kuvakulma. Mikä oli vertailun pointti?

      • Anonyymi

        Eri järjestelmissä on erilaisia pannukakkuja. Ei kai siitä ole mitään standardia? Jos Sony haluaisi valmistaa (kokata) vaikka 39 millin pannukakkua kinokameroihin, niin ei kai sitä mikään estä?
        Normaaliobjektiivin määritelmä on myös hiukan häilyvä. Kinovastaavuutta ehkä noin 40-60 mm. Olisiko tuo Fuji 27 sitten normaali pannukakku?

        Miten tärkeää on teille, että polttoväli on millilleen esim. 35 mm kinovastaavuutta? Tuleeko näppylöitä, jos polttoväli on 36 tai 41?


    • Anonyymi

      Minulla oli pokkarina pitkään Fujin X Pro1 tuo mainittu pannari. Piirtää hyvin, hiukan hankala, kun aukot joutuu säätämään sähköisesti ja valovoima on ponnarille tyypillinen, vain f/2.8. Toimiva paketti, kun ymmärtää rajoitukset. Runkona voisi olla myös joku X E-sarjasta, mutta pidän optisesta etsimestä.

      Canonin satasarjalainen yhdistettynä kaks’nelosen pannariin on myös harkinnan arvoinen. Niitä saa käytettynä todella halvalla.

      • Anonyymi

        Yllätyin, miten hyviä arvosteluja Fujin pannukakku on saanut. Ehkä parempi kuin 35/2, mutta ainakin parempi kuin 18/2. Sehän näyttää melkein pannukakulta myös, vaikka onkin valovoimaisempi aukon verran.


    • Anonyymi

      Molempien suurennussuhde vain 1:10 eli eivät sovellu lähikuviin.

      • Anonyymi

        Loittorenkaalla sopii käyttää lähikuviin. Niitä on ollut (kalliiden) Fuji-merkkisten lisäksi muitakin.

        Olisiko hyvä keksintö ryhtyä rakentelemaan säädettäviä loittorenkaita - joissa ideana paljelaitteen kaltainen säätövara, mutta ulkomuoto, rakenne enemmän perinteistä loittorengasta muistuttava - zoomailtava loittorengas?
        Menisikö hyvin kaupaksi?


    • Anonyymi

      Taas pitäisi muka valita kahdesta huonosta. Miksi ei haluta valita kahdesta hyvästä? Valovoimaisesta ja terävästä? Menee keskinkertainenkin runko hukkaan jos ei käytä kunnollista optiikkaa. Jos kuvanlaatu ei kiinnosta ja halutaan pientä kokoa niin silloin kannattaa kuvata pokkarilla. Säästyy rahat muihin turhuuksiin.

      • Anonyymi

        Tuo Fujin 27 piirtää terävästi. Valovoimaista pannaria en taas ole nähnyt.


      • Anonyymi

        Valovoimainen pannari olisi kuin kännykkäobjektiivin keksimistä uusiksi, pienelle kennolle, pieneen kameraan, tai sitten kaakusta tulisi iso ja leveä, jotta objektiivi näyttäisi litteältä ja pieneltä, siihen verrattuna, vai mitä?


    • Anonyymi

      Eri systeemien pannukakkuja kun olen tutkinut, niissä taitaa olla yhteistä:
      kiekkomainen, litteä, leveä muoto, ja keskellä suhteellisen pieni etulinssi. Melkein tulee mieleen neulanreikäkamera.

    • Ajatko autollakin aina ykkösellä ja sitten kehut miten kovaa se on. Minulla on EOS M50 ja 22 mm mutta ainoaksi ottaisin silti G9 X II:n. Jos otan EOS:n ota muita putkia, kuten laajakulman.

      • Anonyymi

        Nuo EOS M:t olivat minulle syy vaihtaa järjestelmää Fujiin. Kuvasin Canonilla yli 30 vuotta sekä filmille että digillä. Canonin peilittömän tuloa hehkutettiin ja se oli täydellinen pettymys. Huonot rungot yhdistettynä kelvottomiin objektiiveihin. Tänä päivänä, jos ostaisin Canonin, ostaisin FF peilirungon. Ja itse asiassa olen ostanutkin, koska muksut kuvaavat Canonilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2150
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      298
      1940
    3. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      104
      1776
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1761
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      1617
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1361
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1133
    8. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      26
      1131
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1099
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1057
    Aihe