Kuinka usein juoksut tulevat? 2 kertaa vuodessa? Vai riippuuko sekin rodusta tai muusta? Meillä on sekarotuinen, päärotuna saksanpaimenkoiraa. Ja kauan ne yleensä kerrallaan kestää, suunnilleen?
Mitä koiran leikkaaminen maksaa? Rauhoittaako se koiraa?
Kiitos, jos joku näihin vielä osaa vastata :)
Mitä koiran leikkaaminen maksaa? Rauhoittaako se koiraa?
Kiitos, jos joku näihin vielä osaa vastata :)
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kiima ts."juoksu" tulee narttukoiralle yleensä kaksi kertaa vuodessa ja kestää n.4 viikkoa.Se on ihan normaalia nartuille,eikä siitä pidä pelästyä...jos vuoto sinua häiritsee hanki koirallesi housut!Ei se leikkaus ole ensimmäinen vaihtoehto tämän ikäiselle koiralle.Yleensä annetaan ainakin parit juoksut tulla ennenkuin narttu steriloidaan.Ei leikkaus millään tavalla rauhoita muutakuin,että kiima jää pois.Se saattaa tuoda mukanaan uusia ongelmia,karvanlaatu muuttuu,lihoaminen ja virtsankarkailu...!!!
Kyllä se juoksun väli on ihan yksilöstä kiinni. Väli voi olla n. 4kk-1v. Ja juoksu kestää yleensä 3vk mutta sekin on yksilöstä kiinni. H-hetki useimmiten on 12-16vrk juoksun alkamisesta.
No meijän Nessukalla ne on noin 5-6 kk välein. Ei niistä sinällänsä kannata ottaa huolta ellei asu maalla jossa koirulaiset saattaa olla irtikin.
Kirjoitinkin,yleensä...kaksi kertaa vuodessa!
Kuitenkin ihan normaali tapahtuma narttukoiran elämässä.Ajatteles,uroskoiralla se on koko ajan :)
Meille suositeltiin leikkausta. Koiralle ei saa tehdä pentuetta tietyistä syistä. Ja on sanottu, että rauhoittaa, koiramme kun on ylivilkas (tästä ns. ongelmakouluttajan mielipidekin). Eikä todellakaan verta tule paljoa ja ne mitä tuleekin niin koira huolehtii niistä itse pesemällä. Pöksyt jo on ja niitä vähän käytettykin, mutta kuten sanoin, vuoto on niukkaa, joten tarvetta ei niinkään ole. Täytyy kuitenkin jutella vielä eläinlääkärin kanssa mahdollisesta leikkauksesta.
Emme olekaan tekemässä leikkausta vielä tässä vaiheessa, ehkä sitten kun muutamat juoksut on tulleet, jos päädymme siihen tulokseen.
Koirasihan on vielä pentu...ne ovat suloisia ja vilkkaita!!!