Käytössä vanhempi iPad jossa ohjelmistoversio iOs 10.3.4. Kone ei tarjoa uudempaa päivitystä joita on kuitenkin olemassa. Onko tähän mitenkään mahdollista jotenkin asentaa uudempi ? Jos on, niin saisinko yksinkertaiset selkeät ohjeet. Asiallisille avustajille suuret kiitokset etukäteen.
iPad ohjelmistopäivitys apua !
19
5626
Vastaukset
- Anonyymi
Eihän sitä silloin ole olemassa jos sitä ei tarjota.
Liian vanhentunut laite, virallista et saa uutta.- Anonyymi
Mikähän laitteesi malli mahtaa olla?
Ipad 4 on julkaistu vuonna 2012 ja ios 10.3 on uusin sille saatavilla oleva ohjelmistoversio.
Mikäli laitteesi on uudempi, pitäisi myös päivittyä uudempaan ohjelmistoversioon. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikähän laitteesi malli mahtaa olla?
Ipad 4 on julkaistu vuonna 2012 ja ios 10.3 on uusin sille saatavilla oleva ohjelmistoversio.
Mikäli laitteesi on uudempi, pitäisi myös päivittyä uudempaan ohjelmistoversioon.Ai minun, iPad 2018.
Kohta tulee iPad Os 13. - Anonyymi
Kone on muistaakseni vuodelta 2013. (alkuperäinen kysyjä)
- Anonyymi
iPad happanee nopeesti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kone on muistaakseni vuodelta 2013. (alkuperäinen kysyjä)
Kyseessä on siis todennäköisesti tuo 2012 julkaistu malli, jos se on ostettu 2013.
Ipad 4 -tablettiin ei ole saatavilla uudempaa ohjelmistoa, kymppi on uusin. Laite on tabletiksi kivikautinen, mutta peruskäytössä se toimii edelleen. Itselläni on samanlainen edelleen käytössä, joskin olen harkinnut laiteen päivittämistä uudempaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ai minun, iPad 2018.
Kohta tulee iPad Os 13.Ei nää ios laitee tue päivityksiä mailman tappiin, vaan uudet versiot ei ole enään yhteensopivia.
- Anonyymi
Kokeile päivitystä iTunesin kautta linkissä
https://support.apple.com/fi-fi/HT204204
olevan ohjeen mukaan. Onnea yritykseen!- Anonyymi
iOs laitteet päivittyy oman laitteen kautta, siinä ei iTunesia tarvita.
- Anonyymi
Mitä lie winkurapellen mitään tekemättömiä ohjeita.
- Anonyymi
Ei, Ne olisi niin raskaita että tuosta tulisi etana.
- Anonyymi
Ne?
iTunes asennetaan siis tietokoneelle eikä siihen iPadiin ja sitten iPad imee sen päivityksen siitä tietokoneelta. Mikäli tietokoneesi on niin avuton ettei se pyöritä iTunesia, niin kannattaa unohtaa koko juttu ja nauttia vaan ruskasta. - Anonyymi
Joo, nyt kokeiltu iTunesin kautta ja sama juttu siellä eli ei löydy uudempaa versiota.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo, nyt kokeiltu iTunesin kautta ja sama juttu siellä eli ei löydy uudempaa versiota.
Johan sen sanoin heti tuolla alussa.
Ei siinä mitään iTuneseja tartte.
- Anonyymi
Mitä lie Ubuttajien mitään tekemättömiä ohjeita.
- Anonyymi
Hei kaikki,haluaisin kysyä sellaista kuin iPad 2 tabletin hidastumisesta viimeisen kuukauden aikana niin onko asialle mitään ulkoista syytä kuten olen lukenut vanhempien iPhonien yhteydessä minulla on nimittäin vanha iPhone 4s joka hidastui edelleen tämän vuoden kuluessa todella laiskaan kuntoon.
Tiedän monien tuskastuvan ja ehdottavan uuden tabletin ja puhelimen ostoa vaan se ei minulle petipotilaalle ole mahdollista monestakin syystä.
Tabletti on hyvässä kunnossa ja vähän käytetty vaikka vuosia on paljon takana samoin puhelin johon on akkukin vaihdettu viime vuonna kuten myös applen tilit avattu uudestaan mutta siltikin hidastuminen alkaa vaivata jopa hidasta minuakin.
Kiitos jos osaatte opastaa tietämätöntä näissä kysymyksissä.- Anonyymi
Ipad 2 ja iphone 4s ovat vuodelta 2011, eivätkä niiden ohjelmistot ole päivittyneet pariin vuoteen. Havaitsemasi hidastuminen voi johtua yksinkertaisesti siitä, etteivät näin vanhat laiteet jaksa enää pyörittää uusimpia appeja, joista osa saattaa edelleenkin päivittyä.
Koska laitteesi ovat liki 10 vuotta vanhoja, todennäköisesti myös niiden akut vetelevät viimeisiään. Akun vaihtaminen ja tallennustilan siivoaminen saattaisi nopeuttaa laitteiden toimintaa. Laitteiden muistissa tulee aina olla giga vapaata tilaa, jotta laitteet toimivat kunnolla.
- Anonyymi
Minulta löytyi kaapista käyttämättä ollut iPad 4, jossa on iOS 9.3.6.
Pystyykö tätä päivittämään mitenkään uudempaan iOS versioon?
Harmillista heittää arvokas peli romulavalle.- Anonyymi
Vaikka pystyisi niin ei kannata, menee etanaksi nopeudeltaan.
Roskalavallehan sitä ei kannata laittaa, toimii vielä pitkään vaikka missä tarkoituksessa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1076904- 954431
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista483806Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee483502- 513498
- 1883445
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san242949- 672654
- 462491
- 131854