langallinen langattomaksi?

Anonyymi

Minulla on laadukkaat Yamahan stereo laitteet ja olen tähän asti kuunnellut niitä piuhakuullokkeilla. Kuullokkeet ovat tulleet tiensä päähän. Niinpä kysyisin onko mitään keinoa että nykyisellä laitteella pystyisin jatkossa kuuntelemaan langattomilla kuulokkeilla? Soittovehkeitä en kyllä halua vaihtaa.

6

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Ei kannata hankkia yllämainittuja kuullokkeita musiikin kuunteluun ovat televisio käyttöön. Musiikkikokemus surkea esim. bassot eivät kuulu kunnolla.


      • Anonyymi

        Eikä varsinkaan RF kuulokkeita


    • Anonyymi

      Laadukkaat langattomat kuulokkeet ovat niin kallit verrattuna laadukkaisiin langallisiin kuulokkeisiin että en suosittele vaihtamaan.

      Tietty jos on ikää jo sen verran ettei kuule yli 16 kHz ääniä niin langattoman BT-yhteyden rajoitukset eivät tunnu ollenkaan pahoilta. Nuorempaan korvaan ne kyllä särähtävät.

      Itselläni on ikää ja kuulo jo alentunut mutta en siltikään edes harkitse langattomia BT-kuulokkeita kotikäyttöön musiikin kuunteluun.

    • Anonyymi

      Makuasioita jossain määrin, mutta minusta Sennheiserin RS-120 on erinomainem ratkaisu. Ääni suhteellisen hyvä, erittäin miellyttävä, bassojakin ihan riittävästi.

      Kuuluvuusalue paljon laajempi kuin BT- kuulokkeilla. Voi liikkua vapaasti koko talossa ja käydä postilaatikollakin aamu-uutisia kuunnellessa.

      Tärkeää, että kytketään vahvistimen tai töllön linjalähtöön eikä kuulokelähtöön.

    • Anonyymi

      Minulla on BT-kuulokkeet, joilla kuuntelen puhelimella tai tabletila striimattua musiikkia ja radiokanavia.

      Mikä olisi hyvä ja kohtuuhintainen BT- lähetin kytkettäväksi töllöön ja/tai stereovahvistimeen? Tärkeää olisi, että lähetin voisi toimia myös akun lataamisen aikana tai siinä olisi liitäntä jatkuvasti kytkettynä olevalle laturille. Tietysti myös varma ja nopea yhteyden muodostuminen ja pysyminen kuulokkeisiin, ja riittävän pieni viive.

      Yhtä laitetta jo kokeilin. Äänitulo oli 3.5mm liittimellä ja tehonsyöttö USBn kautta. Laite toimi hyvin, jos vain sai yhteyden muodostumaan. Yhteys muodostui muutaman kerran melko nopeasti, useimmiten ei lainkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      113
      5243
    2. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      179
      4901
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      212
      4097
    4. 216
      3305
    5. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      122
      3145
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      103
      2974
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      17
      2129
    8. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      127
      1854
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      157
      1742
    10. 61
      1379
    Aihe