Sukupuolineutraalit liikennemerkit...

Telkussa tuosta mainitsivat. Katsoin nuo liikennemerkit, ja selvästi niissä on nyt mies ja poika...
Muutosta selitetään myös merkkien selkeydellä. En usko, että olivat kenellekkään epäselviä.

Monta muutakin asiaa muutetaan, ettei korosteta sukupuolta. Yrittihän eduskunnassa yksi kansanedustaja muuttaa puhemiehen nimen puheenjohtajaksi, vaan eipä tuo onnistunut.

Olen joskus mässytelly ajatuksella, että jo aikoja sitten poistunut ihminen tuotaisiin nykyaikaan. Mitähän tuo ajattelisi... Kyllä pitäisi varmaan tätä menoa ihan hulluna!

8

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taas joku häikkä, kun tuli aloitus kaksi kertaa!

    • Anonyymi

      Pelkästään Vaasan kaupungille tuo merkkien vaihtaminen maksaa 200 000 euroa. Eli saman suuruinen summa myös täällä Kokkolassa.

      • Näyttää olevan ylimääräistä rahaa!
        Kärsiikö ne työn puutteesta, kun keksitään aina älyttömiä juttuja.


    • Anonyymi

      mitä jos rälläköi vanhanmerkin äijästä vähän naismaisemman, semmonen hinttarityyppinen...säästyis satojatuhansia läpimaan, ja nämäkin rahat voistaisiin jakaa afrikasta ja öljymaista tulleille heikoille

      • No kehitysyhteistyöhön nuo ****** lisää rahaa muistaakseni 72 milj. edellisen summan päälle, että ainakin ulkomailla saavat juhlia! Täällä olevat saavat myös oman ylläpitonsa, joten heillä ei kyllä hätää tule. Onhan nuo tärkeämpiä kuin kantasuomalaiset.
        Kyllä on pakko hämmästellä, kuinka tyhmiä ne voikaan olla! :/


    • Anonyymi

      Kuinkahan monta kampaviineripalaveria on tämän tiimoilta pidetty ja kalliille politikoille maksettu kokouspalkkiot?? Sitten on lyöty nuija pöytään ja todettu tämä on hieno juttu ja maailma pelastuu. Ei vitsi miten tähän on tultu...ei enää edes naurata.

      • No ei kyllä todellakaan naurata.
        Nuo herrat ovat päästään dingdong.

        Saas muutes nähä tuodaanko nuo Isis-akat tänne...Jos tuodaan, niin varmaankin pysyvät pääkaupunkiseudulla.


    • Kyllä oli sitten ärsyttävä kirjoitus Kokkolalehdessä... Joku, varmasti mies, niin odottaa että naiset laittautuvat miehiä varten :/ Oikeastikko joku älypää ajattelee vieläkin, että naisten pitäisi miellyttää ulkonäöllään miehiä???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1798
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      125
      1225
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1080
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      956
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      876
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      82
      826
    7. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      817
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      816
    9. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    10. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      798
    Aihe