Valokuvien yhdistäminen

Anonyymi

Tähtitaivasta kuvatessa , puu on joskus ollut valokuvassa, mutta tietenkin täysin mustana.
Ikkunalaudallani olev´vasta chilin kuvasta tuli tumma, mutta nyt tausta oli, eli ikkunan takana luonto oli valoisa.

Jos otan kaksi kuvaa eri valotuksella, niin että toisessa näkyy valoisasti kohde ja toisessa muuta, niin miten nämä saadaan yhteen?

Gimp2 löytyy koneelta ja sitä päässyt pikaisesti koulussa opettelemaan, mut ei sitä enää osaa käyttää ilman neuoa.

Rawtherapee mulla on myös mutta parempi olis jos Gimpillä saisi hoidettua tuon.

5

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Yksi tapa on panna kuvat päällekkäin layereiksi. Panee peruskuvan päälle ja siten poistotyökalulla maalaa alla olevaa kuvaa esiin sopivista kohdista.

    • Anonyymi

      Taas esimerkki siitä kun ei hallita eikä ymmärretä valokuvauksen perusteita.

    • Anonyymi

      Onko googlen käyttäminen jotenkin out? Jotain sosiaalista mediaa "osataan" käyttää mutta tiedonhaku itsenäisesti ei onnistu?

    • Anonyymi

      Ymmärrän ilmaisohjelmien houkuttelevuuden ja joskus voivat olla hyviä ja riittäviä. Photoshop elements maksaa 90e joka ei ole kovin paljon kun ajattelee mitä valokuvausvälineet maksavat. Siihen on olemassa suomenkielisiä opaskirjoja joiden ainakin itse koen auttavan uuden opettelussa. Juu ei ole yhtä hyvä kuin se oikea photari lightroom mutta aika pitkälle riittä perus harrastajalle. Eikä se ps lr vuosilisenssikkään ihan maltaita maksa jos kokee niitä tarvitsevansa. Ja niihinkin löytyy suomenkielistä kirjallisuutta. Kysyttiin siis valotusten yhdistämistä ja se onnistuu myös elementsillä. Varsinainen hdr on sitten toinen juttu ja siihen on omat konstinsa.

      http://www.maisemanlumo.fi/artikkelit/valotusten-yhdistaminen-exposure-blending-photoshop-elementsin-avulla/

      http://www.maisemanlumo.fi/artikkelit/dynamiikan-laajentaminen-maisemavalokuvauksessa-hdr-ja-exposure-blending/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      173
      22269
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      74
      9486
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7470
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      80
      6315
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      5950
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      34
      4966
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4620
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4376
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      86
      2049
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      79
      1345
    Aihe