Pelkään aikuistumista.

Anonyymi

Tajusin juuri etä olen puolen vuoden päästä 18 ja se ahdistaa kauheasti. En oikeastaan edes tiedä mitä siinä pelkään, mutta olen todella lapsellinen. Henkinen ikä yhä varmaan luokkaa 7. Kaikki muut aikuistuu jo, mutta itse olen tällainen jälkeen jääny, jota ei esim. seurustelu edelleenkään kiinnosta. Mitä mun pitäis tehdä?

4

545

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moikka!
      Täysi-ikäistymisen kynnyksellä monenlaiset tunteet, myös pelot, ovat aivan normaaleja. Ehkä uudenlainen vastuu itsestä jännittää, tai ei tiedä, mitä elämältään haluaisi. Joskus ei vaan saa tunteistaan selkoa. Moni nuori on saman tilanteen edessä.

      Et mainitse mitään läheisistäsi, perheestä ja ystävistä. Toivottavasti on niin, että sinulla on elämässäsi tärkeitä ihmisiä, joilta olet tähänkin asti saanut tukea. On nimittäin niin, ettei kenenkään – myöskään 18 vuotta täyttäneen tai vanhemmankaan aikuisen – tarvitse pärjätä elämässään yksin. Jos et kuitenkaan voi kääntyä kenenkään läheisen puoleen livenä, ja tuntuu, että tarvitsisit juttukaveria, voit kirjoittaa ajatuksistasi anonyymisti esimerkiksi Sekasin-chatissa tai Tukinet.netissä.

      Mainitset, ettei ”seurustelu edelleenkään kiinnosta” sinua. Ymmärrän kirjoituksestasi, että ehkä ajattelet, että sen tulisi kiinnostaa. Miksi ajattelet niin? Me kehitymme ja kasvamme hyvin eri tahtia. Yhdet kiinnostuvat seurustelusta jo hyvin nuorella iällä, toiset myöhemmin, kolmannet eivät koskaan, ja sekin on ok ja normaalia. Anna itsellesi aikaa asian kanssa. Toki näistäkin pohdinnoista voit jutella noissa jo aiemmin mainitsemissani kanavissa.
      Hyvää syksyä sinulle!
      Terveisin Maria, Saapas Helsinki

    • Anonyymi

      Ota vaan rennosti, ei hätää. Aikuistut omaa tahtiasi. Moni paljon sinua vanhempikin on lapsellinen, jotkut ikuisesti.

    • Anonyymi

      Mä sanon niinkuin muillekin täysi-ikäiseksi tuleville:

      Se että täyttää 18 vuotta ei tarkoita sitä että olisi pakko olla samantien aikuinen, silloin tullaan vasta täysi-ikäiseksi.
      Saa joitain oikeuksia lisää, äänioikeus, ajokortti, pääsee baariin...

      Mutta tosiaan aikuisuus tulee pikkuhiljaa matkan varrella, jokaiselle omaan tahtiinsa, kukaan ei ole ykskaks valmis aikuinen, eikä sitä kukaan voi vaatiakaan.

      Onnea kuitenkin, aloitus on sen verran vanha että aloittajakin on jo reilusti 18-vuotias.

    • Anonyymi

      Älä pelkää täysi-ikäisyyttä! Älä pelkää aikuistumista. Aikuistuminen on laaja käsite ja elämänkokemuksen myötä sitä aikuistuu koko loppuelämänsä ajan. Sinun ei tarvitse vielä tietää mikä haluat olla isona tai suunnitella elämää seuraavan 10 vuoden päähän. Mun mielestä sä elät nyt sitä vaihetta, missä tärkeintä on oppia tuntemaan ittensä ja muistaa että elämässä vain taivas on rajana. Nauti elämästä, ystävistä, perheestä, opiskele, matkusta, kokeile erilaisia töitä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      209
      2229
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      162
      1467
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      227
      1091
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      937
    5. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      55
      930
    6. 58
      928
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      72
      841
    8. 93
      797
    9. Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!

      Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta
      Pyhäjärvi
      120
      731
    10. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      717
    Aihe