Pelkään aikuistumista.

Anonyymi

Tajusin juuri etä olen puolen vuoden päästä 18 ja se ahdistaa kauheasti. En oikeastaan edes tiedä mitä siinä pelkään, mutta olen todella lapsellinen. Henkinen ikä yhä varmaan luokkaa 7. Kaikki muut aikuistuu jo, mutta itse olen tällainen jälkeen jääny, jota ei esim. seurustelu edelleenkään kiinnosta. Mitä mun pitäis tehdä?

4

467

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moikka!
      Täysi-ikäistymisen kynnyksellä monenlaiset tunteet, myös pelot, ovat aivan normaaleja. Ehkä uudenlainen vastuu itsestä jännittää, tai ei tiedä, mitä elämältään haluaisi. Joskus ei vaan saa tunteistaan selkoa. Moni nuori on saman tilanteen edessä.

      Et mainitse mitään läheisistäsi, perheestä ja ystävistä. Toivottavasti on niin, että sinulla on elämässäsi tärkeitä ihmisiä, joilta olet tähänkin asti saanut tukea. On nimittäin niin, ettei kenenkään – myöskään 18 vuotta täyttäneen tai vanhemmankaan aikuisen – tarvitse pärjätä elämässään yksin. Jos et kuitenkaan voi kääntyä kenenkään läheisen puoleen livenä, ja tuntuu, että tarvitsisit juttukaveria, voit kirjoittaa ajatuksistasi anonyymisti esimerkiksi Sekasin-chatissa tai Tukinet.netissä.

      Mainitset, ettei ”seurustelu edelleenkään kiinnosta” sinua. Ymmärrän kirjoituksestasi, että ehkä ajattelet, että sen tulisi kiinnostaa. Miksi ajattelet niin? Me kehitymme ja kasvamme hyvin eri tahtia. Yhdet kiinnostuvat seurustelusta jo hyvin nuorella iällä, toiset myöhemmin, kolmannet eivät koskaan, ja sekin on ok ja normaalia. Anna itsellesi aikaa asian kanssa. Toki näistäkin pohdinnoista voit jutella noissa jo aiemmin mainitsemissani kanavissa.
      Hyvää syksyä sinulle!
      Terveisin Maria, Saapas Helsinki

    • Anonyymi

      Ota vaan rennosti, ei hätää. Aikuistut omaa tahtiasi. Moni paljon sinua vanhempikin on lapsellinen, jotkut ikuisesti.

    • Anonyymi

      Mä sanon niinkuin muillekin täysi-ikäiseksi tuleville:

      Se että täyttää 18 vuotta ei tarkoita sitä että olisi pakko olla samantien aikuinen, silloin tullaan vasta täysi-ikäiseksi.
      Saa joitain oikeuksia lisää, äänioikeus, ajokortti, pääsee baariin...

      Mutta tosiaan aikuisuus tulee pikkuhiljaa matkan varrella, jokaiselle omaan tahtiinsa, kukaan ei ole ykskaks valmis aikuinen, eikä sitä kukaan voi vaatiakaan.

      Onnea kuitenkin, aloitus on sen verran vanha että aloittajakin on jo reilusti 18-vuotias.

    • Anonyymi

      Älä pelkää täysi-ikäisyyttä! Älä pelkää aikuistumista. Aikuistuminen on laaja käsite ja elämänkokemuksen myötä sitä aikuistuu koko loppuelämänsä ajan. Sinun ei tarvitse vielä tietää mikä haluat olla isona tai suunnitella elämää seuraavan 10 vuoden päähän. Mun mielestä sä elät nyt sitä vaihetta, missä tärkeintä on oppia tuntemaan ittensä ja muistaa että elämässä vain taivas on rajana. Nauti elämästä, ystävistä, perheestä, opiskele, matkusta, kokeile erilaisia töitä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      76
      6775
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6503
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      380
      6292
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4092
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2492
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2399
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      46
      2138
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      138
      1501
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1462
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      196
      1212
    Aihe