Pelkään aikuistumista.

Anonyymi

Tajusin juuri etä olen puolen vuoden päästä 18 ja se ahdistaa kauheasti. En oikeastaan edes tiedä mitä siinä pelkään, mutta olen todella lapsellinen. Henkinen ikä yhä varmaan luokkaa 7. Kaikki muut aikuistuu jo, mutta itse olen tällainen jälkeen jääny, jota ei esim. seurustelu edelleenkään kiinnosta. Mitä mun pitäis tehdä?

4

432

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moikka!
      Täysi-ikäistymisen kynnyksellä monenlaiset tunteet, myös pelot, ovat aivan normaaleja. Ehkä uudenlainen vastuu itsestä jännittää, tai ei tiedä, mitä elämältään haluaisi. Joskus ei vaan saa tunteistaan selkoa. Moni nuori on saman tilanteen edessä.

      Et mainitse mitään läheisistäsi, perheestä ja ystävistä. Toivottavasti on niin, että sinulla on elämässäsi tärkeitä ihmisiä, joilta olet tähänkin asti saanut tukea. On nimittäin niin, ettei kenenkään – myöskään 18 vuotta täyttäneen tai vanhemmankaan aikuisen – tarvitse pärjätä elämässään yksin. Jos et kuitenkaan voi kääntyä kenenkään läheisen puoleen livenä, ja tuntuu, että tarvitsisit juttukaveria, voit kirjoittaa ajatuksistasi anonyymisti esimerkiksi Sekasin-chatissa tai Tukinet.netissä.

      Mainitset, ettei ”seurustelu edelleenkään kiinnosta” sinua. Ymmärrän kirjoituksestasi, että ehkä ajattelet, että sen tulisi kiinnostaa. Miksi ajattelet niin? Me kehitymme ja kasvamme hyvin eri tahtia. Yhdet kiinnostuvat seurustelusta jo hyvin nuorella iällä, toiset myöhemmin, kolmannet eivät koskaan, ja sekin on ok ja normaalia. Anna itsellesi aikaa asian kanssa. Toki näistäkin pohdinnoista voit jutella noissa jo aiemmin mainitsemissani kanavissa.
      Hyvää syksyä sinulle!
      Terveisin Maria, Saapas Helsinki

    • Anonyymi

      Ota vaan rennosti, ei hätää. Aikuistut omaa tahtiasi. Moni paljon sinua vanhempikin on lapsellinen, jotkut ikuisesti.

    • Anonyymi

      Mä sanon niinkuin muillekin täysi-ikäiseksi tuleville:

      Se että täyttää 18 vuotta ei tarkoita sitä että olisi pakko olla samantien aikuinen, silloin tullaan vasta täysi-ikäiseksi.
      Saa joitain oikeuksia lisää, äänioikeus, ajokortti, pääsee baariin...

      Mutta tosiaan aikuisuus tulee pikkuhiljaa matkan varrella, jokaiselle omaan tahtiinsa, kukaan ei ole ykskaks valmis aikuinen, eikä sitä kukaan voi vaatiakaan.

      Onnea kuitenkin, aloitus on sen verran vanha että aloittajakin on jo reilusti 18-vuotias.

    • Anonyymi

      Älä pelkää täysi-ikäisyyttä! Älä pelkää aikuistumista. Aikuistuminen on laaja käsite ja elämänkokemuksen myötä sitä aikuistuu koko loppuelämänsä ajan. Sinun ei tarvitse vielä tietää mikä haluat olla isona tai suunnitella elämää seuraavan 10 vuoden päähän. Mun mielestä sä elät nyt sitä vaihetta, missä tärkeintä on oppia tuntemaan ittensä ja muistaa että elämässä vain taivas on rajana. Nauti elämästä, ystävistä, perheestä, opiskele, matkusta, kokeile erilaisia töitä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45139
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25951
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      322
      15641
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      162
      10778
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9211
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      84
      8456
    8. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      7213
    9. 239
      6811
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    Aihe