Mitä muistikamman RGB-värivaloilla tekee?

Anonyymi

Miksi haluaisin, että muistikammassa on ledivalot? Muuta kuin että näyttää kivalta.
Vaihtuuko väri tai kuvio lämpötilan tai kellotaajuuden mukaan?

23

2653

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuka sellaisia haluaa? Vaikuttaa aivan kiinalaiselta turhakkeelta.

      • Anonyymi

        Jos tykkää niin ne on kivat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos tykkää niin ne on kivat.

        Kyllä !! Ihan pakolliset!


    • Anonyymi

      Nuo RGB -ledit ovat muistikammoissa ainoastaan koristeita. Niillä ei ole sen ihmeempää tarkoitusta. Nykyään vaan tuntuu olevan trendi, että noita välkkyviä tai monissa väreissä loistavia valoja pitää olla. Itse en noista ledihirvityksistä liiemmin perusta, ja kun kotelona on äänieristetty ikkunaton kotelo, niin hukkaan nuo menisivät.

    • Anonyymi

      Ei sin tarvi halutakkaan, se on niille jotka haluaa.

    • Anonyymi

      Energiaa aivan varmasti syövät turhanpäiten kuten kaikki muuutkin ylimääräiset tietokoneen jouluvalot.

      • Oudoksuva

        Niiden ledien syömät pari milliwattia ei juurikaan vaikuta koneen kokonaiskulutukseen edes vaikka kone olisi kokonaan valaistu.


    • Anonyymi

      Ostakaa JOULUKUUSI ja TIETOKONE erikseen, pöljät.

      • Anonyymi

        Selvä juttu, eli kannattaa sijoittaa se raha vaikka kellotaajuuteen kuin valoihin. :-)


    • Anonyymi

      Niin ja jos noita hankkii pitää koneen kotelon olla lasitettu jotta näkee läpi ja kone näkyvällä paikalla jotta valot näkee avaamatta konetta.

      Minusta turhakkeita moiset. Ei konetta hankita siksi että se näyttää hyvältä vaan että se soveltuu tehojensa puolesta omaan käyttöön!

    • Anonyymi

      Uuden prosessorin tuulettimessa onkin valot. Hetken tarkkailun jälkeen tulin siihen johtopäätökseen, että ne näyttävät lämpötilaa: mitä punaisempi niin sitä kuumempi ja kun prosessorin tuuletin käy hetken, niin menee siniseksi. Eli saan tietoa. :-)

      • Anonyymi

        Tai sitten kertovat vaan että tuuletin pyörii. Ja sen pyörimisenhän näkee muutenkin.


      • Anonyymi

        Nykyään tiettyjen PC komponentti- ja oheislaite valmistajien tuotteille on myös omat LED-valo hallinta ohjelmistonsa ja niille voi kustomoidusti säätää myös omat merkkivalo tarkoituksensa. Kyseiset LED-valo monitorointi ohjelmistot toimii esim. yhdessä emolevyn ja prosessori sensorien kanssa.


    • Anonyymi

      Valoista näkee koska luetaan muistia ja koska kirjoitetaan.

    • Anonyymi

      LED-valot, EI "ledivalot"!

      Miksi isolla? Koska on lyhenne englannin sanoista, 𝐋ight-𝐄mitting 𝐃iode

      t. OP

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Eikö se ole silloin L-ED-valot?


    • Anonyymi

      Pyörivä nauhakela tietokoneen kyljessä olisi hieno, tekisi koneesta paljon uskottavamman.

      • Anonyymi

        Eik sul oo? Voe voe!


    • Anonyymi

      Koska ne on kivoja ( ͡° ͜ʖ ͡°)

    • Anonyymi

      Koneessa on jo kaksi kampaa ilman valoja. Mitäs jos tuplaan muistimäärän lisäämällä kaksi samanlaista kampaa, joissa on lisäksi RGB? Silloin paikoissa 1 ja 3 on tavalliset kammat ja paikoissa 2 ja 4 on ledivalot.
      Onko tyylikästä? Mitä muut sanovat?

      • Anonyymi

        Erinomainen ajatus, Spectrix D41 DDR4 RGB -muistimoduulit ovat monesti palkittuja tuotteita, valot ohjelmoidaan mukana tulevalla ohjelmalla. Älyttömän hienon näköisiä valoefektejä, suosittelen ehdottomasti.


    • Anonyymi

      Laitoin kaksi RGB-kampaa kahden tavallisen lisäksi! Hinnat laskeneet aika paljon, joten ei ollut enää suuri sijoitus. :)

      Prossusta päin katsottuna (eli vasemmalta oikealle) aiemmat kammat olivat 2. ja 4. paikassa. Ensin testasin viikon pelkillä uusilla eli vanhat pois ja uudet noihin paikkoihin. Kyllä, uudet kammat ovat kunnossa ja värit olivat synkassa. :)

      Sitten laitoin vanhat kammat vapaisiin paikkoihin eli vasemmalta katsottuna 1. ja 3. paikkaan, mutta sitten uusien kampojen RGB ei ollutkaan enää synkassa.

      Hm... googlausta. Selvisi, että muistikammat synkkaavat värit vain vieressä olevista kammoista eli... joko kaikkien pitää olla samanlaisia RGB-kampoja tai uudet pitää laittaa vierekkäisiin paikkoihin. Eli vaihtamaan paikkoja...
      Vanhat nyt 1. ja 2. paikka vasemmalta katsottuna ja uudet 3. ja 4. paikka. Ja taas synkkaa. Kyllähän nuo ovat ihan kivan näköiset. :-)

      Löysin vielä ohjelman, jolla saan vaihdettua värien kirkkautta ja kuviota: HyperX NGENUITY.
      Laitoin värejä hiukan himmeämmiksi ja muutin kuviota/animaatiota ja vaihtumisnopeutta. En laittanut tuota ohjelmaa säätämään valoja aina käynnistymisen jälkeen automaattisesti, eli saavat olla kirkkaammilla oletuksena, kun ne nyt kuitenkin ovat synkassa. Prossun tuulettimien värit olin säätänyt omalla ohjelmallaan (AMD Wraith Prism), mutta niitä ei saa synkkaamaan muistikampojen kanssa mutta eipä haittaa.

      Muisti toimi uusien kampojenkin jälkeen täysin samoilla asetuksilla (MHz ja CL etc.). 3DMark antaa nyt noin 6 % paremmat CPU Score -pisteet, joten joko muisti toimii nyt nopeammin kun on neljä kampaa tai 3DMark antaa lisäpisteitä isommasta muistimäärästä (aiemmin 2x8GB, nyt 4x8GB).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      191
      3145
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      2862
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2260
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      74
      1896
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1803
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1731
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      108
      1585
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      219
      1186
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1140
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1099
    Aihe