Toivottavasti S24 ottaisi käyttöön ainakin

osalle keskustelupalstoista pakollisen kirjautumisen, uskon että se edes vähän hillitsisi häiriköintiä. Ja eikös se harkinnassa ollutkin, että se tulisi kaikille palstoille, mutta sitten mentiin ilmeisesti puihin. Varmaan siinä lähinnä pelätään että osa kirjoittajista häipyy ja kävijämäärät laskee, mutta eiköhän ne häipyjät olisi lähinnä juuri trolleja sun muita häiriköitä.

Ilmoituksen tekeminen asiattomista avauksista, on jokseenkin tehotonta.

3

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei hammerhead, kiitos viestistä.

      Pakollinen rekisteröityminen on ollut harkinnassa, mutta on useita syitä siihen, miksi sitä ei ole edistetty. Tärkeimpänä on Suomi24:n tärkein arvo: keskustelu kuuluu kaikille, emmekä halua rajoittaa sitä. Toistaiseksi myös sähköpostin linkittyminen keskustelunimimerkkiin edellyttää puhelinnumeron vahvistamista, mikä vaikeuttaa rekisteröitymistä joidenkin käyttäjien kohdalla kohtuuttomasti.

      Pakollista rekisteröitymistä ei tällä hetkellä suunnitella, vaan mietimme muita keinoja keskustelun laadun parantamiseen. Näitä keinoja voisivat olla esimerkiksi miinusäänten antaminen, jolloin riittävällä määrällä miinuksia kommentti menisi piiloon. Myös esimerkiksi rekisteröityneen käyttäjän mahdollisuutta avata ketju vain muille rekisteröityneille harkitaan.

      Iso osa aktiivisista, asiallisista kirjoittajista on anonyymejä ja myös kirjautuneiden käyttäjien joukossa on trolleja tai häiriköitä - pakollinen rekisteröityminen ei siis poistaisi tätä ongelmaa. Myös rekisteröitynyt käyttäjä voi halutessaan käyttää nimimerkkiä Anonyymi.

      Sääntöjen vastaisten viestien ilmoittaminen kannattaa aina: jokainen ilmoitus käydään moderoinnissa läpi, ja viestejä kyllä poistetaan. Kannattaa muistaa, että viestiä ei poisteta vain siksi, että sen kirjoittaja on eri mieltä. Vain sääntöjen vastaiset viestit poistetaan.

      • Anonyymi

        Ei tarvitse. Kyllä tämä uudistus sen tekee.


      • Anonyymi

        Tuo rekisteröityneen käyttäjän mahdollisuus avata ketju vain muille rekisteröityneille ei ole hyvä asia. Älkää edes harkitko. Siitä tulisi mielivaltaa. Jokaisella on oikeus mielipiteeseen, rekisteröityminen ei tee kenestäkään parempaa eliittiä, jotka katsovat nenänvartta anonyymejä. Parempi on esim. miinusäänet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      87
      4362
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      198
      3594
    3. 202
      2971
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      70
      2803
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      55
      2704
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      78
      1270
    7. 60
      1236
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1052
    9. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      120
      963
    10. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      59
      958
    Aihe