Kertokaa riparista

Mä oon menossa ens kesänä ratsastusriparille joka on noin 3 tunnin ajomatkan päässä täältä missä asun joten en kyllä helposti pääse sieltä pois jos haluisin. Saako riparilla kavereita ja tuleeko helposti koti ikävä. Kertokaa jos ootte ite menossa ratsastusriparille tai et mille riparille ootte menossa.

7

259

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulle jäi riparista aivan karmeat muistot. En ikinä menisi uudestaan, enkä suosittele riparia kenellekään.

      Elä mene sinne. Mene ennemmin vaikka protulle.

      • Anonyymi

        Ratsastusprotua ei ole eikä tule. Sitä on kyllä mietitty, mutta niiden kahden asian yhdistämistä pidetään liian vaikeana. Ehkä hevosten hoitamiseen sitten menisi liikaa aikaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ratsastusprotua ei ole eikä tule. Sitä on kyllä mietitty, mutta niiden kahden asian yhdistämistä pidetään liian vaikeana. Ehkä hevosten hoitamiseen sitten menisi liikaa aikaa.

        Ratsastus riparilla on vain syötti, jolla houkutellaan nuoria kirkon aivopesuun.
        Faktaa on että vähintää 8h päivässä kuunnellaan jeesus satuja ja opetellaan rukouksia ja kaikkea muuta jeesus skeidaa.

        Muistakaa, papit ovat aivopesun ammattilaisia. Älkää menkö kirkon ansaan.


    • Anonyymi

      Jos et ole vielä uskovainen, niin riparin aivopesun jälkeet olet.

      Kirkko ei ole koskaat todistanut, että heidän opetuksensa on totta.

      Ennen kuin teet lopullisen päätöksen ripariin menosta, kysy kirkolta/papeilta todisteita että heidän opetuksensa on totta.

      Raamattu on satukirja

      • Anonyymi

        Riparin opetus on huuhaata


    • Anonyymi

      Riparin kivuus riippuu tosi paljon niistä ohjaajista ja ihmisistä siellä mutta jos oot kerta menossa ratsastusripasille niin luulisin et siellä on ihmisiä jotka on kiinnostuneet sanoista asioista kuin sä joten älä pelkää, löydät kyl kavereita! Ei kannata ees miettiä vaihtoehtoo että lähtis kesken pois koska sillon joudut todennäköisesti menemään uudestaan. Kannattaa ottaa hyvä asenne sitä kohtaan niin sulla tulee olemaan tosi kivaa!

      • Anonyymi

        ""Ei kannata ees miettiä vaihtoehtoo että lähtis kesken pois koska sillon joudut todennäköisesti menemään uudestaan.""

        Ripari ei ole kenellekään pakollinen. Yhä useampi jättää riparin väliin.

        Jaksatko oikeasti kuunnella viikon huuhaa opetusta ja leikkiä jeesus leikkejä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      130
      2495
    2. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      100
      2075
    3. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      36
      1699
    4. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      38
      1560
    5. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      52
      1393
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      58
      1090
    7. Palomestari sytytti tulipalon Kankaanpäässä

      Kankaanpää ei yllätä koskaan. Oukarinkadulla syttyi rivitalossa tulipalo toukokuussa 2024. Nyt sen sytyttäjää syytetään
      Kankaanpää
      25
      1081
    8. Kuka on Farmi Suomi Riiko?

      Farmi Suomi -realityssä Riiko Sakkinen on saanut paljon tv-aikaa. Riikon ajatuksia ja toisten nokittelua sekä lopulta pe
      Tv-sarjat
      9
      1036
    9. Vastuuhenkilöt

      Ketkä ovat Lapuan Kotiasunnot-yhtiön tili- ja vastuuhenkilöt? Nimet kehiin, julkista tietoa.
      Lapua
      62
      1010
    10. Pelataanko sivistyslautakunnan päätöksissä reilua ja avointa peliä?

      Huomasin, että sivistyslautakunta on tehnyt viikko sitten isoja miljoona päätöksiä lastemme koulukuljetuksissa ja kaup
      Ähtäri
      30
      716
    Aihe