Kertokaa riparista

Mä oon menossa ens kesänä ratsastusriparille joka on noin 3 tunnin ajomatkan päässä täältä missä asun joten en kyllä helposti pääse sieltä pois jos haluisin. Saako riparilla kavereita ja tuleeko helposti koti ikävä. Kertokaa jos ootte ite menossa ratsastusriparille tai et mille riparille ootte menossa.

7

256

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulle jäi riparista aivan karmeat muistot. En ikinä menisi uudestaan, enkä suosittele riparia kenellekään.

      Elä mene sinne. Mene ennemmin vaikka protulle.

      • Anonyymi

        Ratsastusprotua ei ole eikä tule. Sitä on kyllä mietitty, mutta niiden kahden asian yhdistämistä pidetään liian vaikeana. Ehkä hevosten hoitamiseen sitten menisi liikaa aikaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ratsastusprotua ei ole eikä tule. Sitä on kyllä mietitty, mutta niiden kahden asian yhdistämistä pidetään liian vaikeana. Ehkä hevosten hoitamiseen sitten menisi liikaa aikaa.

        Ratsastus riparilla on vain syötti, jolla houkutellaan nuoria kirkon aivopesuun.
        Faktaa on että vähintää 8h päivässä kuunnellaan jeesus satuja ja opetellaan rukouksia ja kaikkea muuta jeesus skeidaa.

        Muistakaa, papit ovat aivopesun ammattilaisia. Älkää menkö kirkon ansaan.


    • Anonyymi

      Jos et ole vielä uskovainen, niin riparin aivopesun jälkeet olet.

      Kirkko ei ole koskaat todistanut, että heidän opetuksensa on totta.

      Ennen kuin teet lopullisen päätöksen ripariin menosta, kysy kirkolta/papeilta todisteita että heidän opetuksensa on totta.

      Raamattu on satukirja

      • Anonyymi

        Riparin opetus on huuhaata


    • Anonyymi

      Riparin kivuus riippuu tosi paljon niistä ohjaajista ja ihmisistä siellä mutta jos oot kerta menossa ratsastusripasille niin luulisin et siellä on ihmisiä jotka on kiinnostuneet sanoista asioista kuin sä joten älä pelkää, löydät kyl kavereita! Ei kannata ees miettiä vaihtoehtoo että lähtis kesken pois koska sillon joudut todennäköisesti menemään uudestaan. Kannattaa ottaa hyvä asenne sitä kohtaan niin sulla tulee olemaan tosi kivaa!

      • Anonyymi

        ""Ei kannata ees miettiä vaihtoehtoo että lähtis kesken pois koska sillon joudut todennäköisesti menemään uudestaan.""

        Ripari ei ole kenellekään pakollinen. Yhä useampi jättää riparin väliin.

        Jaksatko oikeasti kuunnella viikon huuhaa opetusta ja leikkiä jeesus leikkejä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      275
      3932
    2. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      92
      3575
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      162
      2567
    4. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      62
      2335
    5. Jätän tähän viesti kaivatullesi

      jos jotain jäänyt sanomatta. 👇
      Ikävä
      154
      1912
    6. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      26
      1829
    7. Olet kyllä erittäin huono yhdistelemään pisteitä.

      Etkä vain sinä vaan kaikki teilläpäin.
      Ikävä
      34
      1727
    8. Onko jo liian "vanha" vai mitä mieltä olet? 57-v. saa raakaa tekstiä tv:ssä

      The Summit Suomi tv-ohjelmassa 57-vuotiaan Maritan jaksamista kyseenalaistettiin iän takia. Onko tässä iässä jo liian "v
      50 plus
      31
      1297
    9. Etkö sitten itse

      ole koskaan ylittänyt rajaa?
      Ikävä
      33
      1285
    10. Mitä järkeä iskeä

      Varattua ja yrittää saada sitä eroamaan
      Ikävä
      46
      1202
    Aihe