Haluaa Kainuuseen työperäistä maahanmuuttoa.
Ristiriitaista toimintaa sikäli, että nytkin kainuulaisten nuorten pitää muuttaa pois Kainuusta saadakseen töitä.
Tosin Kainuun ELY:hän on tunnettu siitä, että siellä ei ole ne penaalin terävimmät kynät.
Ristiriitaista toimintaa sikäli, että nytkin kainuulaisten nuorten pitää muuttaa pois Kainuusta saadakseen töitä.
Tosin Kainuun ELY:hän on tunnettu siitä, että siellä ei ole ne penaalin terävimmät kynät.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Kovin outoa toimintaa kun suomessa omastakin takaa työttömiä ihan tajuton määrä
Osa näistä Elyn työntekijöistä laulaa Suomen Yrittäjien lauluja.
Suomen Yrittäjät haluaa ulkomaista työvoimaa siksi, että he saavat yrityksiinsä 2 euron tuntipalkalla työskeneteleviä työntekijöitä.
Kyseessä on siis ahneudesta.
Siellä Ely-keskuksessa on näitä monikulttuurin ihailijoita
Useamman tuttavapiirissä on nuoria jotka ovat joutuneet muuttamaan pois Kainuusta töiden puutteen takia. Eivät nämä nuoret enää koskaan tänne takaisin palaa. Eikä siinä kaikki. Nuorten vanhemmatkin lähtevät Kainuusta pois siinä vaiheessa kun jäävät eläkkeelle. Muuttavat lähemmäksi lapsiaan ja lapsenlapsiaan.
Kainuun ELYstelijöissä on se vika etteivät he ymmärrä laajempia kokonaisuuksia.
Kuvittelevat jatkossakin mentävän samanlaisilla rakenteilla ja työskentelytavoilla eteenpäin.
Joutava työpaikka, hankkiutuisivat johonkin oikeasti hyödylliseen työhön ja unohtaisivat joutavan haihattelun siellä Ely-keskuksessa
Eiköhän ministeriöstä päin kirjoiteta nämä vuorosanat tällekin Kainuun ELY:lle ja nämä virkamiehet siellä toistavat niitä mantroja joita heille on ministeriöstä päänuppiin ajettu.
Kumileimasimia on Kainuun ELY
Tolta katselemaan töitä, näyttää riittävän joka lähtöön.
http://www.uudet-tyopaikat.com/6/Kajaani/kaikki/
Setä kun pääsis noita muhkuja vähän puristeleen hmm... sitte sujauttaisin kaluni tyttösen nahkalompakkoon mm :P,,
ihanaa jos vielä stringit mm vakoon uppoaa ei taida tietää mitä tyttö saisi mm setä antaa kyllä,,
Onko tämä Kainuun Elyn virallinen lausunto?
2015 ruotsiin 165000 maahanmuuttajaa joista nyt töissä 4900..Siitäpä nerokas ratkaisu ihan mihin vaan työllisyys ongelmaan.
Pitääkö kukaan oikeasti Ely:ssä Kainuun puolia. Kaikki päätökset hyödyttää vain rikkaita ja muuta Suomea. Meiltä on viety luonto ja kaikki oikeudet ympäristömme suhteen. Tulevaisuuden työpaikat syntyvät puhtaasta luonnosta ja vedestä. Mistä ne tätä porukkaa Elyyn hankkii ,tyhmiä päätöksiä tekemään?
Kainuun ELY on tyhmyyden kova ydin?
ELY-järjestelmähän on puhtaasti Kepun luomus. Luomustyössä ansiokkaasti avusti Kokoomus, joten muutamalla prosentilla elyläisistä on Kokoomuksen jäsenkirja.
Olisi mielenkiintoista tietää moniko Kainuuta holhoavista elyläisistä on syntyjään Kainuusta.
Monikansallista porukkaa Kainuun elyssä on runsaasti avustamassa pökelähköjä alkusuomalaisia ja todistamassa monikansallisen työvoiman välttämättömyyttä Nälkämaan aivopesussa suopeaksi monikansallisuuteen.
Ja - moniko Kainuun ELYn virkahenkilö maksaa veronsa muualle kuin Kainuuseen?
Jos jollakin alalla on työvoimapulaa, niin silloin pitää palkkojen nousta ylöspäin.
Kun tarpeeksi palkat nousee, niin silloin alkaa tekijöitäkin löytyä.
Tällä ulkomaisen työvoiman haalimisella pyritään Suomeen saamaan halpatyövoimaa jota voi paikallisen sopimisen nimissä kyykyttää mennen, tullen ja palatessakin.
Monikansallisesta halpatyövoimasta Kainuussa tulee heti mieleen Transtech... tuo ikuinen työvoimapulalainen. Maineella on tekijänsä.
Voihan sitä palkkojen nousua odotella ja katsella, kun venäjänpojat pyyhkäsee maanantaiaamusta Otanmäkeä kohti Mersun katumaastureilla ja torstai-illasta kohti taas Venäjää.
Kesämökkejä kuulema ostelevat Manamansalosta ja Säräisniemestä. Eivät vedä tilejään kurkusta alas niinkuin kommariduunarit
Venäläisten kokonaisverotus on murto-osa EU-poloisten vastaavista.
Halpa Mersu, halpa polttoaine, halpa sähkö, halpa viina, halpa tupakka, halvat vuokrat, ...
ei ole joka välissä alvia, haittaveroa, veronveroa, käyttövoimaveroa, yleveroa, jne., jne....
EU-suomesta tienatuilla euroilla on moninkertainen ostovoima Venäjällä.
Kun Putin sallisi niin muuttaisin heti Venäjälle ja kulkea öyhöttäsin töissä EU-suomessa 90 000 €:n (EU-suomihinta, Venäjällä 30 000€) hybridimaasturilla.
Muuta: Minkälainen virka-auto, moottorikelkka ja daycruiseri on varattu käyttöpäällikön työpajoja varten? Onko muistettu huomioida työhaastattelun yhteydessä toiveita?