Iso naapurimme viettää "suuren isänmaallisen sodan" voitonjuhlaa. Meille se on "erillissota" kun edesmennyt neuvostoliitto ja natsi-Saksa aloittivat etupiirijaon marssittamalla joukkonsa Suomeen ja Balttiaan. Ison naapurin mukaan Puna-armeija taisteli DEMOKRATIAN puolesta!!!!
Sodan seurauksena Stalinin joukot mursivat itsenäisyyden ja demokraattiset oikeudet miljoonilta itä-euroopan ja baltian kansalaisilta.
Lukekaapa ystävät Erkki Toivasen artikkeli 17.3.05 HS:ssa.
Meidän isämme taistelivat itsenäisyyden puolesta omaa sotaamme.
Mitähän sotaa isämme kävivätkään?
6
506
Vastaukset
- tapani
Meidänkin isämme kävivät suurta isänmaallista sotaa.
- tytär
Kun käväisee tuolla Vironmaalla, ei voi olla ajattelematta sitä, mikä olisi ollut kohtalomme, elleivät isämme olleet valmiita taistelemaan vapaudestamme. Olisimmekohan mekin päässeet siitä pyssyjen ikeestä. Hirvittää ajatuskin. Onhan niitä vieläkin meillä sellaisia ihmisiä, jotka halajavat jotain muuta. Kysyn vain heiltä, mikseivät mene tuonne rajan taakse. Siellä olisi askaretta nyt heille. Täällä vain nauttivat meidän hyvinvoinnistamme ja räyskyttävät!
Antoivat meille vapaan Isänmaan. Kiitos siitä!
- tapiiri35
Kiitos sodan kestäneelle ja sotakorvaukset maksaneelle sukupolvelle. Sekä isät että äidit olivat rintamalla. Lapset lähetettiin sotalapsiksi Ruotsiin, koska pelko maan miehittämisestä oli suuri. Pommisuojissa istuneet ja ruokaa jonottaneet lapset voivat kertoa elämästä, joka yhdisti kaikkia. Koskaan ei tullut meidän vuoromme lapsuuteen. Nuoruus oli suuren puutteen aikaa. Miten voimme uusavuttomille kertoa selviämisen tarinoita?
- Sens-Ori
Hesarissa on 18.3 hyvä artikkeli "Kysymys Erillissodasta" (Markku Jokisipilä). Siinä ei kuitenkaan käsitellä sitä mikä saksalaisten "miehittäjien" militarinen panos oli: missä he taistelivat, paljonko heitä oli, mitkä olivat miestappiot?
Taistelupanos verrattuna Ihantolan ratkaisuun ainakin oli nolla. - tapiiri35
Sens-Ori kirjoitti:
Hesarissa on 18.3 hyvä artikkeli "Kysymys Erillissodasta" (Markku Jokisipilä). Siinä ei kuitenkaan käsitellä sitä mikä saksalaisten "miehittäjien" militarinen panos oli: missä he taistelivat, paljonko heitä oli, mitkä olivat miestappiot?
Taistelupanos verrattuna Ihantolan ratkaisuun ainakin oli nolla.Lapissa oli paljon itävaltalaisia sotilaita. Onneksi ei taisteltu, mutta miten suomalaisten puolustajia olisi riittänyt laajoille alueille. Saksalaisten ja ruoka-apu ja norjalaiset juustot olivat tarpeellinen ravintoapu. Hesari ehti mennä jo paperikeräykseen. Kerro artikkelista. hei!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1984029Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t572844Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881453Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181276Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101229Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi71043Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20221032- 46984
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt230957- 49936