Ruiskulakkaus

Anonyymi

Hei!

Kokemuksia ja neuvoja kaipailisin kokeneemmiltä sepiltä, että mikä lakka/lakkamerkit sopivat parhaiten ruiskukäyttöön? Huonekalujen lakkaukseen olisi siis tulossa

1

630

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Kokemuksia ja neuvoja kaipailisin kokeneemmiltä sepiltä, että mikä lakka/lakkamerkit sopivat parhaiten ruiskukäyttöön? Huonekalujen lakkaukseen olisi siis tulossa"

      Enpä haluaisi projektia tyrmätäkään mutta kokemus on kyllä sellainen että ruiskulla maalaamien/lakkaaminen on varsin kinkkistä hommaaa.

      Jotakin suoraa levyä on tietysti vähän helpompi lakata mutta huonekalu ei tahdo sellainen olla. Jos yrittää joka paikkaan lakkaa saada niin johonkin sitä menee liikaa ja tulee valumajälkiä.

      Itse olen parhaat tulokset saanut ihan pensselillä tai telalla. Ja sitten kun on pitkään kuivunut, hionta ja puunaus. Jos kiiltävää pintaa ei halua niin pääsee paljon vähemmällä käyttämällä hyvää hienojakoista telaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      248
      6227
    2. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      78
      5111
    3. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

      Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
      Hybridi- ja sähköautot
      15
      4340
    4. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      131
      3092
    5. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      12
      3081
    6. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
      Maailman menoa
      158
      2566
    7. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      86
      2543
    8. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

      Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
      Ikävä
      173
      1715
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      46
      1679
    10. Bussipysäkki katos!

      Mitäpä mieltä uudesta katoksesta?
      Suomussalmi
      68
      1515
    Aihe