Turun lähellä Piikkiössä lähes vanhan ykköstien varressa on Turunseudun korkein paikka eli Pohtionvuori. 81 metrin korkuinen näköalapaikka on suosittu retkeily kohde. Samojen polkujen aluella on myös 75 metrin korkuinen Linnavuori. Alueella kulkee lukuisia reittejä. Suosittelen tutustumaan alueeseen.
Pohtionvuori ja Linnavuori Piikkiö
9
573
Vastaukset
- Anonyymi
Hieno näköalapaikka tosiaan tuo Pohtionvuori on ja Linnavuoreltakin komeat näkymät. Alueella on myös hieno avokallio alue Kiettiön kalliot jonne menee myös polut. Retkipaikasta saa runsaasti tietoa.
- Anonyymi
Näköjään Pohtionvuori on metrin korkeampi kuin Karhunsauna,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näköjään Pohtionvuori on metrin korkeampi kuin Karhunsauna,
Karhunsauna ei ole mikään vuori vaan mäki jolta ei ole edes näköaloja.
- Anonyymi
Turkulaisena käyn tuolla alueella kerran viikossa retkeilemässä ja ei kannata myöskään unohtaa komeita Kiettiön kallioita jotka ovat myös samalla alueella.
- Anonyymi
Onkos nää paikat Littoisissa. Sen järven ympäri menee joku reitti niin onko ne siellä.
- Anonyymi
Ei kuule oo Littosissa nää paikat vaan Piikkiössä.
- Anonyymi
Itse kierros on 4km pitkä ja kun siihen yhdistää käynnin Kiettiön kallioilla niin pituudeksi tulee 5km.
- Anonyymi
Pitääkö paikkaansa,ettei koiria saa irti laskea?
Kuulin,et joku voi ottaa metsistä. kiinni,jos irti näkee.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273465Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122639Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1172592Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1112261Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761713Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501638Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261576Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001315- 1371277
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151166