ollako vai eikö olla??

Moi vaan kaikille! Mulla on onkelma....joka seuraa mua kaikkialle. Mä oon tosi rakastunu mun hyvään ystävään ja hänen tunteensa ovat samanlaiset mua kohtaan. Ollaan tosi tiiviisti yhdessä ja seurustellaankin epävirallisen virallisesti. Vanhemmat tietää tästä jutusta....ja jtkut kavereistakin...mut, mut nyt ois sellanen taitekohta tässä elämässä, että pitäisi tehdä se ratkasu antaako tästä jutusta kehittyä jotain "julkisesti" pätevää vai ei. Mua pelottaa moni asia...sillä tässä yhteiskunnassahan vallitsee tää hetero-oletus. Olen raukkis mutta tuntuu pahalta kohdata todellisuus. Miten mun ystävät, työ ja harrastuskaverit reagoivat? Tää paikkakuntakin on niin pieni, että onhan täältä pois lähdettavä....jos en seurustelisi tytön kaa en kyllä täältä lähtis...mulla on kaikki muu elämä täällä. Ottaako tosi rakkaus vai muu elämä?
71328
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

siis että mitäs tehdä kun ekaa kertaa on rakastunut ja naiseen. Kaapista ulos vai ovi tiukemmalle ettei pääse itse ulos eikä ketään sisään.

Tietysti sä voit nyt ajatella että se on todella rakkaus vs muu elämä, mutta ei se niin mene.

Pieniä paikkoja täällä suomessa vaan on, ei se hesa ole homotaivas.

Mä en kyllä osaa sua neuvoa, mutta mä haluan sanoa että ainahan elämässä on jokin vaikea asia joka pitää hoitaa. Nyt sulla on tuo, ja kun sen ratkaiset sulle tulee jotain muuta. Tarkoitan että se on iso asia mutta ei se ole sun kuin yksi päätös elämässäsi.

Mä en tiedä sanoa muuta kuin että se on sun elämä, sä kannat vastuun päätöksistäsi, eli tee itsesi mukaan asiat ei oletuksien.

Yleensä kaikki menee hyvin, harvoin sut kaikki hylkää kerrottuasi. Älä siis vielä pakkaa ja muuta, ehkä joskus on luottetava muihinkin ihmisiin ja annettava heille mahdollisuus.
Ei kaikki mene aina huonoimman mallin mukaan.

Äänestä

Voiko rakkautta valita? Kun se tulee kohdalle, se on vain otettava, sitä ei pidä hukata. Ei sen pitäisi kyllä antaa vaikuttaa muuhun elämään, muuten kuin rakentavasti. Jos et voi rakentaa elämääsi omalla paikkakunnallasi, rakkaasi kanssa, rakenna se jossain muualla. Elämä on täynnä mahdollisuuksia ja valintoja. Joskus erehtyy valitsemaan väärin, mutta sekin on vain elämää. Rakkaus on kuitenkin niin kallis asia, että sen eteen kannattaa jotain uhratakin, polttamatta kuitenkaan siltoja mihinkään suuntaan. Onnea matkaan...

Äänestä

Eihän seurustelusta ole toki mikään pakko kailottaa koko paikkakunnalle; ei työ- tai harrastuskavereille esimerkiksi. Mikä on julkisesti pätevää??
Pienelläkin paikkakunnalla voi seurustella naisen kanssa eikä se seurustelu edellytä sitä että on tultava ulos kaapista koko maailmalle.

Äänestä
  • Julkisesti pätevää tarkoittaa että muut tietävät suhteesta. Tai niin minä sen ymmärsin...

    Äänestä

Hei kato.

Ihmiset ovat kovin erilaisia. Ei kannata hävetä.
Aluks ne kaikki on sillee:
-Hä mikä hitto tota vaivaa? Ja sit ne taas sopeutuu siihen että oot "lesbo".
Mut ajattele sanontaa:

AIKA PARANTAA HAAVAT! terveisin:lesbo furu

Äänestä

Tee mitä haluat äläkä mieti seurauksia.

Ainakin minulla toiminut tosi hyvin.

Äänestä

Tosi rakkauden valitseminen on juuri sitä ELÄMÄÄ!Olen takuuvarma että muu elämäsi ei katoa minnekkään jos valitset julkisesti pätevän suhteen. Pienet vastaansanomiset ja ohimenevät ennakkoluulot lähipiirissä tuntuvat pikkujutuilta sen rinnalla kun saat nautiskella rakkaasi kanssa rohkeudestanne ottaa askel eteenpäin! Se on uskallusta elää ja ottaa askel eteenpäin. Sitä usein liioittelee ajatuksiaan ihmisten reagoinnista. Toki vanhemmista riippuen he ovat juuri niitä jotka reagoivat miten reagoivat. Muilla ei pitäisi olla mitään negatiivista sanottavaa, ja jos on, SE ON IHAN HEIDÄN OMA ONGELMANSA. Sinä et tee identiteetilläsi kellekkään mitään pahaa, joten kenenkään ei kuulu pahastua sinuun sen vuoksi. Ja muista tietä valitessasi, jos nyt seurusteletkin tytön kanssa ja julkistatte sen, lesbous ei ole mikään viimeinen ratkaisu. Uskon että moni ihminen elää siinä surullisen kuuluisassa janassa, lesbo*****hetero välillä milloin missäkin kohtaa menossa jompaan kumpaan suuntaan, tai sitten ei minnekkään. Toiset taas viettävät koko elämänsä jommassa kummassa päässä. Kannustan sinua tekemään ratkaisusi sydämellä...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Zuski kirjoitti:

Moi vaan kaikille! Mulla on onkelma....joka seuraa mua kaikkialle. Mä oon tosi rakastunu mun hyvään ystävään ja hänen tunteensa ovat samanlaiset mua kohtaan. Ollaan tosi tiiviisti yhdessä ja seurustellaankin epävirallisen virallisesti. Vanhemmat tietää tästä jutusta....ja jtkut kavereistakin...mut, mut nyt ois sellanen taitekohta tässä elämässä, että pitäisi tehdä se ratkasu antaako tästä jutusta kehittyä jotain "julkisesti" pätevää vai ei. Mua pelottaa moni asia...sillä tässä yhteiskunnassahan vallitsee tää hetero-oletus. Olen raukkis mutta tuntuu pahalta kohdata todellisuus. Miten mun ystävät, työ ja harrastuskaverit reagoivat? Tää paikkakuntakin on niin pieni, että onhan täältä pois lähdettavä....jos en seurustelisi tytön kaa en kyllä täältä lähtis...mulla on kaikki muu elämä täällä. Ottaako tosi rakkaus vai muu elämä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu