Mihin olisi hyvä suunnata häämatkalle? Budjetti on melko pieni, mutta haluttaisiin silti ulkomaille. Kuuntelen melko kateellisina niitä jotka lähtevät mauritiukselle ym.. meillä ei ole varaa.. Häämatka on kuitenkin vain kerran elämässä ja olisi ihanaa päästä johonkin rauhalliseen ja romanttiseen paikkaan.. Kertokaa..
mihin häämatkalle?
7
2627
Vastaukset
- Nipsu
Voi kuulostaa vähemmän romanttiselta, mutta Bulgaria on ihan oikeasti UMPIKAUNIS maa luonnoltaan. Käykää tutustumassa mm. Nessebarin vanhaan kaupunkiin ja kävelkää kujilla käsi kädessä... Entä sitten lämpimät tummat illat Mustanmeren rannalla... Ruokakaan ei ole yhtään hullumpaa, esim. shopska-salaatti ja vaaleanpunainen kuohuviini...
- tyttönen vain
Suosittelen Bulgariaa lämpimästi! Upea ja ystävällinen maa, joka ei lompakkoa kurista. Lisäksi kesähäiden suhteen etuna on se, että Bulgariassa ei paahdu hengiltä, vaikka lämmintä onkin. Olin kesäkuussa 2002, täydellinen reissu =)
Nessebarin kadut ovat kuin luotu käsi kädessä käveleville pariskunnille. Ohjelmaa ja paikallista kulttuuria (teatraalisesti esitettynä) löytyy haluttaessa järjestetyistä ohjelmailloista. Rannat ovat miellyttävät, oma hotellimme oli viihtyisä, ostoskadut mukavia. Kaikki oli ihan jees =) Paitsi juu, myöhässä olevaa paluulentoa odoteltiin hieman rähjäisellä lentokentällä rättiväsyneen pikkumatkustajan (sisareni 8v.) kanssa neljä tuntia. Mutta ei se mitään!
HUOM: Hääparille (ja itse asiassa kaikille muillekin) suosittelen hotellihuoneen sijasta huoneistoa (vaikka vain yksiötä) matkakohteesta riippumatta: jääkaappiin mahtuu vettä, mehua, juustoa ja pari hedelmää, joten ette elä täysin hotellin aamiaistarjoilun armoilla... kun ne aamut eivät mene aina niin kuin suunnitellaan =) Häämatkalle ei tietenkään lähdetä kyökkipiiaksi, mutta kunnon jääkaappi, yksi keittolevy ja muutama astia helpottavat elämää kummasti... voitte nauttia pikkuherkkuja valkoviinin kera aivan omassa rauhassanne, jos siltä tuntuu!
- hakaal
No suosittelisin Gardajärveä ja kolmen päivän autoilua Saksa-Itävalta-Sveitsi seutuville, jossa on nähtävyyksiä moneen makuun. (Linnoja esim ns. Prinsessa Ruususen linna, vesiputouksia ja muita luonnon nähtävyyksiä) Reittisuunnitelussa parhaana apuna www.viamichelin.com, josta saa kartat ja kohteet jne.. Lisäksi Dolomiiteilla kannattaa käydä tai jos tykkää liikkua, niin vuokraa pyörät esimerkiksi Gardalla Malcesinesta menee hissillä vuorelle ja laskettelee alas. Itse teimme muutenvain tuollaisen reissun äkkilähdöllä viime kesänä ja halvaksi tuli siihen nähden mitä näki jne. Saimme kylläkin yhden firman kautta autosta ela, jolloin se maksoi vain 180e/3pv. Itse menisin varmaan tuonne, jos en olisi käynyt jo siellä;)
- mie
´Menkää vaikka Viroon tai muualle Baltiaan, tai Puolaan. Selviää suhteellisen halvalöal ja on varmasti paljon näkemisen ja kokemisen arvoista. enpä silti tiijä, kun en oole itse käynyt.
- coffeepause2
Romanttinen Gardajärvi ja hurmaava Nizza!
COFFEEPAUSE BLOG
http://coffeepause.weebly.com/3/category/loman-tarpeessa/1.html - Anonyymi
Ruotsiin
- Anonyymi
Ilmastonmuutoksen vuoksi ei kannata reissata missään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3504087Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1293635Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku82363- 1181759
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181718Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei81540Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241379Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1341110Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1481020Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79905